De Berckepoort: een omstreden restauratie Hans Bollebakker 23 Het 'princelyck' logement De Berckepoort Xe Dordrecht dreigt slacht offer te worden van pseudo-restauratie. Het monument dateert in zijn grondvesten uit ca 1245-1287 en is midden zestiende eeuw van een re naissance bovenbouw voorzien, bestaande uit belétage en zolders. Over oorsprong en bewoners is meer uitvoerig geschreven in een arti kel van mijn hand, geplaatst in het decembernummer 1990 van Heem schut. Enkele grepen uit de rij van illustere bewoners. Het monument werd oor spronkelijk mogelijk gesticht als klooster of door de Lombarden. Daarna kwam het in bezit van de wijnhandelaar Huybert Ta(c)ken ver volgens zijn schoonzoon Matthijs Berck, die het pand in zestiende- eeuwse renaissance-stijl verbouwt en voorziet van een toegangspoort, waaraan het pand zijn huidige naam ontleent. Kortere of langere tijd ver bleven er: de hertog van Alva, Lu- mey, Prins Willem van Oranje en zijn echtgenote Charlotte de Bourbon die in dit pand haar prinsessenhof heeft terwijl Willem zijn Hof - het complex draagt nog steeds die naam - houdt in het naastgelegen voormalig Au gustijnenklooster, waar de laatste monnik vertrok in 1572. In dat jaar kiest de stad de zijde der Geuzen en werd in de reventer (=refter) van het Augustijnenklooster - die nu nog de naam Statenzaal draagt - van 15 tot 24 juli 1572 de eerste vrije statenver- De Berckepoort vanaf het Statenplein. (foto's Hans Bollebakker) gadering gehouden van de staten van Holland en West-Friesland. Het Dordrechts princessenhof, de Berckepoort en het prinsenhof met Statenzaal, het Augustijnenklooster, liggen niet alleen dicht bij elkaar, maar zijn ook historisch op allerlei manieren nauw met elkaar verbon den. Die Berckepoort nu is inzet van een AROB-procedure geworden door de wel zeer extreme verbouw ingsplannen die de gemeente heeft. In dit artikel beperk ik mij in hoofd zaak tot een nadere bespreking van de bezwaren tegen de door de ge meente Dordrecht beoogde verbou wing en relateer dit aan het gemeen telijke restauratiebeleidsvoornemen. Ik geef uitsluitend mijn eigen mening weer, zonder de pretentie tot volle digheid, doch meer bedoeld om de discussie op gang te brengen. Achtergronden van verbouwing Het begint allemaal rond 1970. Toen werd het naastgelegen 14de eeuwse Augustijnenklooster hoogwaardig gerestaureerd, als eerste aanzet voor rehabilitatie van deze laat-mid- deleeuwse buurt. Het toenmalig hoofd monumentenzorg van de ge meente Dordrecht ing. W. van den Berg, onder wiens leiding de restau ratie is uitgevoerd door architecten bureau Kruger, bepleit dan tevens restauratie van de Berckepoort, waarvan reeds sprake was bij in 1955 te verlenen opdracht aan archi tect Van Bilderbeek. In 1972 wordt na voltooiing van het werk de dan geheel in stijl gerestaureerde Staten zaal door Hare Majesteit Koningin Juliana geopend ter gelegenheid van de daar vierhonderd jaar geleden gehouden eerste vrije statenverga dering. Waarom toen - in de goede jaren - die restauratie van de Ber ckepoort ook niet ter hand is geno men blijft onduidelijk. Het is geruime tijd stil rond de Berckepoort, er wor den onderwijl kunstenaars, vereni gingen en later ook een museum in gehuisvest, totdat een ambtelijk ad vies van de afdeling verbetering oud bouw in 1977 de discussie weer op vat en restauratie voorstelt ten be hoeve van een culturele, primair mu seale bestemming. De directeuren van de beide Dordtse gemeentemu sea en de gemeentearchivaris be pleiten een gebruik als (archeolo- gisch)-historisch museum, daarin ge steund door het advies van de toen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 23