Agenda Het laatste huis wordt afgebroken Geen stijl. Geen geveltje op de vlucht. Een halve eeuw maar heeft het hier geroken naar gas en blemkool, oudervrucht. En toch, die ronde lichte vlek boven de smalle schoorsteenmantel is door de sloper blootgelegd. De trap heeft nooit zo mooi gekanteld als nu de treden zijn geslecht. De lijst van tengels met daartussen gescheurd berag, was ooit bedekt met gele rozen, mauve lussen. Nu lijkt het op een schilderij dat ik in Gubbio zag hangen. 't Was op een open gaanderij. Zon, wind en regen hadden het bruin gebarsten linnen van verf en tekening ontdaan. Een zag men hier een veldslag winnen, volgens een bordje onderaan. Maar in de Kromme Elleboog heeft niemand ooit een slag gewonnen. Er was een dak. Dat hield het droog. Iets anders is er pas begonnen toen, even, dat berag bewoog. Voor heembeschermers haast nog treffender is zijn gedicht 'Postkan toor'. Dit markante gebouw ging in 1975 onder hevige protesten van de Blik op rivier door Catharijnepoort (archieffoto Heemschut 1949) Dordtse bevolking tegen de vlakte. Het huidige, foeilelijke postkantoor van beton aan de Johan de Witstraat Overige bestemmingen stond in graniet gehakt boven de brievenbus van 't oude postkantoor, dat was van baksteen en bekroond met torens die eens een architect verzon omdat een metselaar dat kon. Nu hebben wij het PTT-gebouw van parelgrijs beton, ontworpen door het Cemsto-hoofdkan- toor, en boven de metalen brievengleuf is een rood plastic bandje vastgeplakt waarin een ambtenaar met lettertang dit tekstje heeft geperst: overige bestemming Zo heeft een ieder toch zijn remming. staat op de plaats van de vroegere „Villa Avondzon." We besluiten deze "wandeling" door de Dordtse gedichten van Jan Eijkel- boom met enkele regels uit zijn 'Tuin Dordrechts Museum'. Die tuin is ge lukkig niet verloren gegaan. 'als ik gestorven ben zal in de tuin van dit museum boven het warrig bladerengedruis een merel net zo helder zingen op net zo'n late voorjaarsdag'. 27 maart Nationale Monumentenstudiedag over 'Kwaliteit en vitaliteit van de oude kern', georg. door de NCM. Plaats: Noorder- en Oosterkerk te Hoorn. Het programma begint om 9.30 in de Noorderkerk. (zie ook pag. 38) 16 mei Excursie naar Gouda, georg. door Heemschut Zuid-Holland. 23 mei Excursie door het Land van Herman de Man, georg. door Heemschut Utrecht, (zie ook pag. 39) 30 mei Alg. Ledenvergadering Heemschut. vervolg van pag. 18 kade werd gesloopt. Volgens de wet houder een donker, lelijk gebouw. 'Niemand was er in geïnteresseerd. Hier hadden we gigantisch in moe ten investeren om het bruikbaar te maken.' Toch erkennen de wethou der en zijn medewerker dat ook lelij ke gebouwen waardevol kunnen zijn. Krooshof: 'Het criterium is niet: 'mooi of niet mooi', maar: 'heeft het cul tuurhistorische waarde'. De gemeente streeft de idealen van stadsvernieuwing en monumen tenzorg niet tot elke prijs na. Een ac tueel voorbeeld is het terrein van het voormalige RK-ziekenhuis. Het zie kenhuis heeft het terrein te koop aangeboden aan het gemeentebe stuur. De koop ging niet door nadat de partijen het niet eens konden worden over een prijsverschil van circa tien procent en omdat een pro jectontwikkelaar het ziekenhuis een ogenschijnlijk aantrekkelijker aanbod deed met een winstdelingsclausule. De gemeente kon volgens wethou der Verbakei niet tot het uiterste gaan, want 'de grondexploitatie is zwaar verliesgevend, onder meer door de geringe bouwhoogte'. Tij dens de verkoop-verwikkelingen had de gemeente nog geen stadsver nieuwingsplan klaar en er was geen voorkeursrecht ingesteld. Ook andere projecten zijn finan cieel niet aantrekkelijk. De Drievrien- denhof was jarenlang een lelijk maar lucratief parkeerterrein. De gemeen telijke schatkist ging er volgens de wethouder op achteruit met de re cente bouw van de grote winkelpas sage op deze plek. Beperking van de bouwhoogte ten gunste van een naburig hofje is dan een extra ge voelig onderwerp. Restauratie Krooshof bestrijdt de kritiek op de Dordtse monumentenrestauraties: 'Het beleid van de gemeente is er uitdrukkelijk op gericht om monu mentale panden met al hun cultuur historisch waardevolle onderdelen overeind te houden bij restauratie. Dus niet alleen de voorgevel, maar ook de rest van de bouwstructuur, zowel ex- als intern. Dit is echter lang niet altijd mogelijk, zoals een ie der die in de restauratie werkzaam is zal beamen.' Bovenwoningen Het stadsvernieuwingsbeleid voor het historische centrum krijgt nu een actueel vervolg. Het gemeentebe stuur is nu bezig met een project Wonen boven winkels' om leeg stand en verwaarlozing van de bo venwoningen in de binnenstad te ke ren. Veel van deze ruimtes worden nu voor opslag gebruikt - een vorm van verborgen werkloosheid. Het ligt in de bedoeling om een stimulerings subsidie te verlenen van maximaal 35.000,- per woning. Dit bedrag komt bovenop de gebruikelijke sub sidies. Om het maken van zelfstandi ge opgangen, volwaardige woning scheidingen en dergelijke te stimule ren, biedt de gemeente bovendien een uitgebreid servicepakket aan. 'Zelfs het risico van het haalbaar heidsonderzoek ligt bij de gemeen te'. De stadsvernieuwing in de negen tiende eeuwse schil profiteert vol gens wethouder Verbakei van de ervaringen in de binnenstad. 'Voor uitlopend op het MIP hebben wij al 150 monumenten aangewezen. Hiervan heeft slechts één eigenaar een beroepschrift bij de Raad van State ingediend.' Maar: 'er wordt wel gesloopt, er is veel slechte bouw. Het gaat om de bezinning vooraf.' Aan de Noordendijk heerst nu mas sale leegstand. De aanpak van deze buurt wacht al enige tijd op de ver zwaring van de dijk. I I

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 21