18 Reactie wethouder Lite ratu u r st& •v.itó-'C";.-."5™ Gedurfde architectonische invulling op het Scheffersplein. gen, als die dan echt nodig blijken te zijn. Geen korte termijn oplossingen die de stad in essentie gaan veran deren en die ongewenste ontwikke lingen aantrekken.' Smook signaleert een 'olievlekwerking'. 'Als je ergens een flat bouwt ben je over twintig jaar de wijk eromheen kwijt.' Het stadsbestuur moet zich vooraf de vraag stellen of een grootschalige ontwikkeling op een bepaalde plek wel gewenst is. 'Maar al te vaak blijkt dat historische structuur ook goed bruikbaar is in het huidige economi sche leven. Wie zou willen ontken nen dat de binnenstad van Maas tricht vitaal en modern is?' De nieuwe parkeergarage op het Drievriendenhof. De stedebouwkundige littekens druk ken een stempel op het oude Dor drecht. Toch heeft het gemeentelijke beleid zich na de jaren '70 in de goe de richting ontwikkeld, zo benadrukt wethouder W. J. J. M. Verbakei (Groen Links). 'Er zijn in het verle den wel fouten gemaakt. Toen was er geen aandacht voor. Daar zijn we nu niet altijd gelukkig mee.' Ook als het gaat om het huidige beleid wil de wethouder wel open staan voor kri tiek, maar 'vaak wordt alles ge- focused op één punt en daarmee wordt dan het hele beleid veroor deeld'. Verbakei staat bij critici be kend als iemand die wel gevoel heeft voor monumentenzorg en stadsver nieuwing. Hij is sinds 1990 wethou der voor onder andere monumenten zorg en stadsvernieuwing. Samen met de heer R. Krooshofge meentelijk medewerker monumen tenzorg, wijst Verbakei op de bouw valligheid en verpaupering, die in de binnenstad hebben geheerst. Grote groepen gebouwen stonden leeg en functioneerden alleen als opslag ruimte. Het was de exclusieve taak van de gemeente om deze delen van de stad nieuw leven in te blazen. Niemand had interesse om in deze buurten te investeren. 'Vroeger kwa men de mensen niet langs. Er was geen interesse om in een oud pand je te trekken.' De gemeente moest het voortouw nemen en investeerde veel geld in de binnenstad. De investeringen hadden een 'onrendabele top' die de gemeente zelf voor haar rekening nam 'om restauraties toch door te kunnen zetten' en 'om de functies erin te kunnen houden': 3,5 miljoen per jaar. Intussen is er nu wel veel particulier initiatief. 'Eerst zag het er onaantrekkelijk uit. Nu heeft het uit straling en willen anderen er ook in investeren.' Het jaarlijkse offer van 3,5 miljoen wordt beëindigd. Ver bakei: 'Dit geld heeft z'n opbrengst gehad. Het had een vliegwielfunctie. Anderen willen nu zelf investeren.' Anticiperen Verbakei en Krooshof delen de kri tiek op het huidige beleid en op de ambtelijke dienst niet. 'De gemeente is aanjager geweest van een aantal goede ontwikkelingen. De dienst heeft geweldig geproduceerd', zegt Verbakei. De wethouder vindt dat de gemeente niet achter de feiten aan loopt en noemt voorbeelden van ge slaagde anticipaties. 'Je moet aan zien komen dat er functies verande ren. Bijvoorbeeld de voormalige drukkerij in de Hoge Nieuwstraat. Pakhuis 't Lam hebben we aange pakt met een woningcorporatie. Pak huis Stockholm is nu een bedrijfsver zamelgebouw. En het pakhuis aan de Kuipershaven bevat nu luxe ap partementen.' De gemeente speelt Smook is ervan overtuigd dat de gemeente niet passief alle initiatie ven voor nieuwe projecten hoeft te volgen. De gemeente moet een lan ge termijn-visie ontwikkelen, zodat ze ontwikkelingen met een grote do sis expertise van historisch stede bouwkundig beheer tijdig kan voor zien en bijsturen. Hiervan zijn geluk kig goede voorbeelden in het land. Rudger A.F, Smook, 'Binnensteden veranderen. Atlas van het ruimtelijk veranderingsproces van Nederlandse binnensteden in de laatste anderhalve eeuw.' Zutphen, 1984, blz. 81-86. 'Nieuw bouwen binnen beschermd stadsgezicht'. Ge meente Dordrecht, Dienst Stadsontwikkeling, 1988. Geurt Brinkgreve, 'Het probleem van oude stadsker nen' in: 'Strijd om schoonheid. 50 jaar Heemschut.' blz. niet altijd een anticiperende hoofdrol. 'Natuurlijk zijn er wel eens onvoor ziene omstandigheden en ontwikke lingen die we niet leuk vinden.' Compromis Volgens Krooshof kan je niet uitslui ten dat er in een stad als Dordrecht wel eens monumenten gesloopt wor den. Tegenwoordig worden er vol gens hem zelden beschermde mo numenten gesloopt. Hier staat te genover dat niet alle beschermens- waardige monumenten ook metter daad beschermd zijn. Verbakei en Krooshof willen dit wel onderkennen, maar het is altijd een 'kwestie van keuzes maken', aldus Verbakei. De gemeente kijkt niet alleen naar het cultuurhistorische belang. 'Natuurlijk moet je wel eens een compromis sluiten.' Zo koos de gemeente ervoor om de pakhuizen in de omgeving van de Munt te slopen. Krooshof tekent hier bij aan dat deze pakhuizen geen be schermd monument waren en dat de bouwkundige staat slecht was, als gevolg van onder meer een brand. Er valt te discussiëren over de vraag of sloop noodzakelijk was, maar voor de gemeente stond vast dat op deze plek een school gehuisvest moest worden. De kosten van herstel zou den dan te hoog worden. Ook de Bentienkazerne aan de vervolg op pag. 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 18