17 Actueel ten tegen de sloop. De bewoners vroegen om goed onderhoud van hun huizen. Anderen vestigden de aandacht op de monumentale kwali teiten. Er heerste wel veel bouwval ligheid, maar sloop was niet de enige oplossing hiervoor. De massale sloop De Nieuwkerk als enige restant in een voormalig kaalslaggebied. stopte eind jaren '70. In 1980 stelde de gemeenteraad een structuurplan vast dat handhaving van de bestaan de fysieke structuur van de binnen stad wil nastreven. Volgens Bollebakker zijn de mis lukkingen te herleiden tot een hard nekkig, principieel probleem. 'Er is een totaal gemis aan kennis van wat aanwezig is aan vermogen, een ge mis aan inzicht hoe mensen zich ge dragen onder invloed van de ge bouwde omgeving. Mensen ver vreemden in een omgeving die ges loopt is. Er is een gebrek aan bouw technisch inzicht, aan liefde, goede wil, aan inzicht wat een oude stad is.' De slopershamer wordt nog steeds gebruikt. Onlangs werden nog enke le historische pakhuizen in de omge ving van de de Grafelijke Munt ges loopt. Tussen de Houttuinen en de Grote Kerks Buurt herinnert een Het Maartenshof wordt overheerst door het nieuwe winkelcentrum op het Drievriendenhof. groot sloopterrein aan het vooroor logse RK Ziekenhuis. Hier staan nog twee verlaten getuigen: een kapel en een historisch pand dat operatieka mers bevatte. Beide lijden zichtbaar onder de leegstand. De kapel is op vallend beschadigd tijdens de sloop werkzaamheden. In deze buurt staan verschillende panden leeg, evenals elders in de stad. Het lijkt op het klassieke ver haal: nadat de gemeente of -in dit geval- een speculant een pand koopt staat het leeg en vervalt, tot sloop onontkoombaar lijkt ('Wat moet je met die ouwe troep'). Het verpau perde pand levert intussen zijn bij drage aan de sanering van zijn om geving: functieverlies, verval, sloop. Na veel verloren jaren komt er dan ruimte voor een grootschalig nieuw bouwproject. Op de plek van het voormalige RK-ziekenhuis wordt het verval nu in de hand gewerkt terwijl er nog onduidelijkheid is over de toe komstplannen. De gemeente be treurt deze gang van zaken en pro beert de nieuwbouw-ontwikkelingen in de hand te houden via een nieuw, beschermend bestemmingsplan. gfSisP Het sloopterrein van het RK ziekenhuis. Op de achtergrond het Rijksmonument, dat tot voor kort operatiekamers herbergde. Slordig Sommige projecten gaan gepaard met betreurenswaardige slordighe den. De gerestaureerde Statenzaal is ernstig aan het scheefzakken. Waarschijnlijke oorzaken: heiwerk zaamheden op enkele meters af stand van de gevel en de aanleg van een loodzware geluidsisolerende vloer. De neiging bestaat om naburige monumenten te betrekken in een nieuwbouwproject. Soms mag de ge vel blijven staan, soms niet. De voor malige Waalse Kerk maakt nu een klein onderdeel uit van een grote win kel. Een gevel is aangetast door gro te blinde vensters die werden aange bracht voor een restaurant, dat later niet lucratief bleek te zijn. Nieuwbouw Nog steeds vragen grote gaten om een oplossing. De Drievriendenhof, jarenlang een groot kaal terrein, is onlangs bebouwd met een hoge, langwerpige winkelpassage met par keergarage. Dit grote gebouw be paalt nu de sfeer in een naburig hof je. Zoals dit artikel een eenzijdig beeld van de Dordtse vernieuwingen geeft, zo gaat het boekje 'Nieuw bouwen binnen beschermd stadsge zicht' (zie onder) te vluchtig voorbij aan de mislukte nieuwbouw. Het boekje toont wel voorbeelden van ongewenst monotone en schaalver- grotende nieuwbouw, maar illustreert dit ten onrechte met foto's uit Oost- Europa en Maassluis. Dit wekt ver bazing, omdat Dordrecht zelf min stens even slechte voorbeelden telt. Te denken valt bijvoorbeeld aan de vrij recente woningbouw aan de Lijn baan (Noordoost, in de buurt van de enige molen van Dordrecht), in een kaalgeslagen 19de eeuws gebied. Trend Is de schade van de stadsvernieu wing hier groter dan in andere ste den? Deze vraag leggen we voor aan architect/stedebouwkundige dr. ir. RudgerA.F. Smook, inwoner van de stad. Hij maakte een studie naar de veranderingen in 36 Nederlandse steden. 'Dordrecht is een van de ergste, samen met enkele andere steden. Dordrecht heeft systema tisch de boel afgebroken.' Maar: 'Je kunt het ze niet aanrekenen. Dor drecht is vroeg begonnen met de aanpak van de binnenstad. In die tijd was het woord stadsvernieuwing nog nauwelijks uitgevonden. Daarom is men het proces met een verkeerde attitude ingegaan. Helaas moet ge constateerd worden dat deze attitu de van degenen die binnen de ge meente de stadsvernieuwing bege leiden nog niet echt verbeterd is. Het begrip van goede stedebouw en ar chitectuur binnen de beperkingen van historisch belangrijke structuur is in te geringe mate aanwezig. Het ontbreken van een lange termijn-be- leid wreekt zich. 'De gemeenten die het vroegst begonnen te modernise ren zijn er nu het ergste aan toe.' Zijn sommige ingrepen in het stra- tenpatroon niet noodzakelijk? Smook is ervan overtuigd dat er veel onno dige schade is aangericht. 'Doorbra ken zijn in functioneel opzicht niet nodig. Door die grote openingen raak je de schaal van de stad kwijt. Grootschalige functies moeten erbui ten gehouden worden. Je moet de bestaande historische structuur res pecteren en die verheffen tot maat staf van je hedendaagse veranderin-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 17