15 Van den Berg had veel aandacht voor details en voor de eisen van het gebruik. Zo liet hij in het stadhuis een lift bouwen, niet met een houten, maar met een marmeren bekleding. Hout zou mooi geweest zijn, in over eenstemming met de bekleding van de deuren. Maar, meent hij, rolstoel rijders maken krassen op het hout, en dat is helemaal niet zo mooi. Het marmer maakt overigens indruk: het domineert niet, valt ook niet uit de toon en is in overeenstemming met de deftige enjojjrage. In de gardero be liet Van den Berg doffe witte te geltjes aanbrengen. Die moesten uit Engeland komen, in Nederland zag hij alleen glimmende tegels, 'en daar heb ik een hekel aan.' Groothoofdspoort De imposante Groothoofdspoort be reiken we aan het einde van een wandeling langs de Nieuwe Haven en de Wolwevershaven. In de nog steeds kletterende regen passeren we tal van woonhuizen die hij geres taureerd heeft. Wat heeft Nederland toch een vreselijk klimaat en wat is Dordrecht toch een mooie stad! vervolg van pagina 4 tauratie- en conservatieprojecten, die een bijdrage leveren aan het be houd van het architectonisch erfgoed in Europa. Het prijzenfestijn wordt mogelijk gemaakt door American Express. Er zijn dit jaar 36 diploma's toege kend aan projecten in 14 landen. Ze ven projecten kregen een Zilveren Medaille. Een ging er naar Keulen, waar de De Groothoofdspoort dus. Eens de entree van de stad, op deze winderi ge plek met rechts de Merwede en links de Oude Maas. Oorspronkelijk stamt hij uit 1450. In de zestiende eeuw, toen de stad goed boerde, werden voor de middeleeuwse mu ren de huidige, rijkere gevels ge plaatst. In 1692 beging men de fout het hoge dak en de toren te vervan gen door een veel te zware achtkan te koepel en een plat dak. Van den Berg werd met de opdracht tot res tauratie geconfronteerd toen het ge bouw op instorten stond. Bovendien was het in de loop der jaren drama tisch verzakt. Wat deed hij? Hij liet het gebouw opvijzelen en op palen zet ten. Het werk werd voltooid in 1975, sinds dat jaar rijst de poort nu een volle meter hoger op dan voorheen. Statenzaal Tenslotte komen we bij het gebouw van de Statenzaal. De zaal zelf is een sobere ruimte waar de geur van de geschiedenis nog is blijven han gen. 'Deze ruimte is van eminent historisch belang geweest voor het ontstaan van de Staat der Nederlan- grootste watertoren van Europa werd verbouwd tot hotel. De Entre pot-pakhuizen dateren uit de periode 1708-1829. In het bouwplan werd het bestaande bouwvolume maxi maal benut terwijl toch het histori sche karakter van de pakhuizen zo veel mogelijk is gerespecteerd. Van Stigt toonde aan, dat het niet nodig was het achterste stuk van de ruim 40 meter diepe pakhuizen te slopen. Hij 'zaagde' uit de bovenste ver diepingen een flinke hap om zo aan den,' zegt Van den Berg plechtig. 'In 1572 werden hier de koppen bij el kaar gestoken door een aantal voor aanstaande steden in Holland om het verzet tegen de Spanjaarden daadwerkelijk inhoud te geven. Daarna heeft dit klooster allerlei an dere bestemmingen gehad, het was laatstelijk in gebruik als gymzaal van de scholen in de buurt. Men heeft ooit de ramen gemoderniseerd. Wij hebben echter gespeurd naar antie ke gegevens voor de kruiskozijnen van weleer zoals u ze nu ook weer aantreft. Het geluk was met ons in die zin dat we een half kozijn hebben gevonden, dat ons in staat stelde om tot een reconstructie van de auten- tieke situatie te komen.' Ingenieur Van den Berg, door Hans Bollebakker, lid van de provin ciale Heemschut-commissie voor Zuid-Holland 'een van de tien topres- taurateurs van Nederland' genoemd, heeft in zijn loopbaan ook menige gevel laten inpakken en verplaatsen. Niet steentje voor steentje, maar in zijn geheel. Dan kwamen er bezwa ren, want steentje voor steentje in pakken was 2000 gulden goedkoper. 'Maar het gaat om de autenticiteit,' zegt hij. 'Kijk, je moet een monument laten staan waar het staat, laten we daarover geen misverstand bestaan. Maar als dat nou niet gebeurt, als het monument ergens weg moet, dan weet ik wel waarvoor ik kies.' Monumentenzorg nu geen prioriteit Proberen te redden wat er te redden viel: dat was wel nodig in een stad, die - Van den Berg zegt het enigs zins verbitterd - haar eigen monu menten niet op waarde wist en weet te schatten. Hij houdt zijn hart vast bij de decentralisatie van de monu mentenzorg zoals die in Dordrecht uitpakt. Know how is er volgens hem weinig, prioriteiten liggen elders. Hij vindt, dat deze eeuw über haupt rampzalig is geweest voor de Dordtse monumenten. 'In de oorlog liepen ze weinig schade op. Veel grotere schade is later veroorzaakt door grootschalige sanerings plannen.' twee kanten van het complex wonin gen te kunnen maken. In het uitge zaagde deel ontwierp hij binnenge- bieden voor ontsluiting en lichttoetre- ding en als speelterrein voor kinde ren. De hele operatie leverde uitein delijk woningen op voor slechts 90.000 gulden per stuk. Een presta tie. De prijs wordt uitgereikt aan wo ningbouwvereniging De Dageraad, die de woningen beheert. In 1987 ontving Van Stigt voor zijn creatie de BNA-kubus. J.K. Prent van het Prinsenhof uit 1700 van Schoenmaker met zicht op de Statenzaal.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 15