Vier top restauraties 13 Bert Franssen Een wandeling met ingenieur W. van den Berg langs zijn grote Dordtse restauratieprojecten is verre van gezapig. Hij komt woorden te kort om technische problemen, maar ook het falen van de politiek toe te lichten. Een 'lastige' man, die zijn mening niet onder stoelen of banken schoof en met menig Dordtse gemeentebestuurder een robbertje vocht. Het neemt niet weg, dat hij alle grote Dordtse restauraties van de laatste decennia deed. Vaak op een eigen zinnige manier, dwars tegen heer sende opvattingen in. Het stadhuis, de gotische achterzijde. Van den Berg, 75 jaar nu, heeft een unieke loopbaan achter de rug. Hij was leerling aan de ambachts school en vervulde daarna alle func ties die er in de bouw te vergeven zijn. In de avonduren volgde hij op leidingen, tot en met een hogere be roepsopleiding. Hij werkte aan grote restauraties, zoals van de stadhui zen van Middelburg en Gouda, tot hij door de gemeente Dordrecht ge vraagd werd de scheefhangende to ren van de Grote Kerk plus omge ving voor rampen te behoeden. Later werd hij hoofd van de afdeling res tauratie van de dienst Monumenten zorg. Grote Kerk In de stromende regen wandel ik met Van den Berg in de richting van de Grote Kerk - terwijl ik in mijn win terjas wegkruip lijkt hij nergens last van te hebben. Het gebouw is naar mijn smaak een van de mooiste godshuizen van Nederland, zeker niet minder dan de Sint Jan in Den Bosch met dat malle torentje, dat moest blijven 'uit respect voor de ar chitectuurgeschiedenis.' De Dordtse kerk heeft juist een buitengewoon karakteristieke toren, vele malen op schilderijen vereeuwigd. Ze heeft een hoogte van 72 meter, had 108 meter moeten worden, maar men staakte het werk toen ze scheef ging hangen. Niettemin dreigde ook in de huidige staat onheil. In een rapport uit 1840 werd de situatie vanwege instortingsgevaar zo ernstig ge noemd dat aan afbreken werd ge dacht. 'En die inschatting was niet zo slecht!' zegt Van den Berg. De gemeente volgde het advies niet op. Wel werd elk jaar aan de hand van een schietlood de scheef stand gecontroleerd en aangegeven op een bord, dat in het portaal van de toren hangt. De toren hangt nu ongeveer 2,5 meter uit het lood. Ing. Van den Berg: 'In 1952 werd ik door de gemeente aangezocht de leiding te nemen bij versterkings werkzaamheden aan de fundering. Ik wilde de man spreken die de laat ste controles had gedaan. Hij leefde nog. Hij vertelde dat hij alleen het punt op het bord aantekende waar het schietlood in de toren hing. Voor de rest wist hij niets.' Een plan om de grond tot de funde ring af te graven wees Van den Berg van de hand: 'Als dat door gegaan was had de toren er niet meer ge staan! Die bevindt zich in zo'n wan kel evenwicht... De versterking van de fundering, die we aanbrachten,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 13