nu 11 r <i <1 yn> aardige, levendige beeld van de Wijnhaven. Zo bereiken we de Voor straat. Het Steegoversloot Slechts enkele meters scheiden ons dan van de Augustijnenkerk met zijn 18de eeuwse voorgevel. Even verder komt de Steegoversloot uit op de Voorstraat. Nog altijd een gave defti ge straat - zonder pakhuizen. In de stijl van neo-classicisme is de gevel van de arrondissementsrechtbank maar ook de Dordtse gevel ontbreekt niet op het appèl. Dé Steegoversloot? reerd, maar het Hof ziet er zo nogal nuchter uit. Het wordt bij eerste aan blik allerminst duidelijk dat dit de plaats is waar ons bestaan als onaf hankelijk land een aanvang nam. Door de kloostertuin komt men in de Museumstraat met het Dor- drechts Museum in het Arend Maar- tenszhofje. Het museum heeft nog een oude romantische zijmuur, af komstig van het Agnietenklooster dat hier eens stond. Het winterse zon licht priemt door een venster op de felle kleuren van Karei Appel's 'Kind je, kerkje, beestje'. De moderne af- De blik omhoog: daklijst in de Wijnstraat. Hét Steegoversloot zal een rechtge aard Dordtenaar corrigeren. En oude Dordtenaren spreken ook niet over het Scheffersplein daar tussen Groenmarkt en Voorstraat maar over 'de Beurs' naar een Engelse beurs uit de eerste helft van de... 17de eeuw. Trouwens kijkt het bronzen beeld van de schilder Arij Schetter (1795-1858) niet naar café De Beurs? Statenzaal Een poortje voorbij de Steegover sloot is het Muntpoortje. Daarachter werden van de middeleeuwen tot 1806 de munten van Holland gesla gen. Het poortje naast de Augustij nenkerk voert linea recta naar het Hof van het oude klooster van de Augustijnen. Links achter de zuiltjes is de Statenzaal, eens de eetzaal van het klooster, geheel volgens de voorschriften aan de zuidzijde van de (nu verdwenen) kloostergang. In 1572 kwamen hier voor het eerst de vrije Staten bijeen in opstand tegen Philips II. In dit deel van het klooster verbleef ook Willem van Oranje. Het is alles, vrij recent, goed gerestau- deling van het museum is namelijk achter deze historische muur... Schoorsteenmantel van het huis De Pauw aan de Voorstraat hoek Wijnbrug. Snijraam in gerestaureerd pand tegenover het stadhuis bij de Lombardbrug. Statenplein Naast het zedig-sobere hofje is zo juist een winkelgalerij van twee ver diepingen verrezen: zo modern mo gelijk, in totale onverschilligheid voor de omgeving. Immers, je bent jong en je wilt wat! Deze Statenpassage loopt uit op het Statenplein - een ge- bulldozerde vlakte die niemand be vredigt. Winkels rondom... We slui pen achter een oude kastanje - die het alles waarachtig nog heeft over leefd - een steegje langs de Luther se kerk in en bereiken via de smalle Vriezestraat en de al even gezellig- intieme Voorstraat weer de Lom bardbrug. Bij de Grotekerksbuurt vin den we dan een nieuwe afbraakvlak te, die van het r.k. ziekenhuis. Geluk kig is de kapel blijven staan voor het nageslacht. Slechts weinig verder staat fier, temidden van zijn rozet van havens dat prachtige, puntgaaf gerestaureerde monument, de Grote Kerk, de 'Dordtse Dom'. Een stonde van rust en bezinning binnen de hoge muren. Zo hoort het. En men kan er omhoog kijken. Hl. (Met dank aan mr. Eric Meijer, drs. J.J. Bollebakker en Jaap Boumans 'Dordrecht vroeger en nu', I en II; N.B. De Grote Kerk is op 1 april weer dagelijks geopend).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 11