Kolhorn nog net als vroeger Bert Franssen 24 Eerlijk gezegd had ik nog nooit van Kolhorn gehoord. Laat staan dat ik wist van de onaangetaste dorpskern van weleer, gevat in een platte grond die al honderden jaren stand houdt. 'Het karakter van Kolhorn is zo gaaf gebleven,' zegt burgemeester Dijkstra, 'door de armoede die het dorp altijd heeft gekenmerkt.' del. Langs de huizen zelf echter wordt een openbaar pad aangelegd. Waar door je het unieke beeld krijgt van lapjes privéterrein, alle door een openbaar pad doorsneden. In deze vorm alleen nog in Kolhorn te zien. Wie in zijn tuin wil zonnen moet het openbare pad over, een aanslagje op je privacy, en zo ervaren sommigen het ook. Dijkstra, burgemeester van het negen kernen bevattende Niedorp, woont zelf in Kolhorn en ijvert sinds zijn komst in 1984 voor behoud van het monumentale karakter van zijn dorp jes. Kolhorn ligt wat afgelegen. Terzij de van snelwegen en spoorlijnen, moeilijk bereikbaar per bus. Het is nog niet overwoekerd door toeristen, alleen fijnproevers komen een kijkje nemen. De geschiedenis van het dorp is heel interessant. Het plaatsje ligt aan vankelijk in een koude uithoek aan de Zuiderzee, als Wieringerwaard, Wie stadgenoten rekenen. Intelligentsia zit er zeker niet, het dorp telt trouwens maar een paar huizen. Lichters In de 17de eeuw komt er toch een periode van zekere bloei. Kolhorn pikt een graantje mee van de welvaart van de Verenigde Oostindische Com pagnie. VOC-schepen, die de Zuider zee binnenvaren, krijgen steeds meer te kampen met hoge zandbanken waarop diepliggende ladingen vastlo pen. Uitbaggeren is op den duur on begonnen werk, dus gaat men er Dorpsgezicht (loto Bert Franssen) ringermeer en Waard- en Groetpolder nog niet drooggelegd zijn. Col bete kent koud, horn is het oude woord voor hoek. Colhorn (vroeger met een 'c' gespeld) ressorteert in de vijftiende eeuw onder de heerlijkheid Schagen. Het is een voorhaven van deze stad waar het uitschot en de armlastigen naar toe gestuurd worden. Later be hoort het tot de gemeente Barsinger- horn maar de status blijft ongewijzigd: een Colhorner is een graadje minder, een inwoner van Barsingerhorn die een meisje uit Colhorn aan de haak slaat, kan op een pak slaag van zijn steeds meer toe over delen van de scheepsvracht over te laden op plat bodems, voor de Kolhorners een nieuwe en lucratieve broodwinning. Hun lichters brengen de ladingen naar Hoorn, Enkhuizen of Amster dam. In de zeventiende eeuw worden ge leidelijk meer huizen in het plaatsje gebouwd. Houten huizen, aan sloten gelegen. De panden met hun tuinen aan de Hoogsloot zijn een uniek ont werp. De tuinen, de zogenaamde overtuinen, liggen aan het water, wat makkelijk is in verband met de han- Deze Turfschuur is er slecht aan toe. Turfschuur Met een 'echte' Kolhorner, P. de Groote- lid van Heemschut! - loop ik het dorp door. Dat hij echt is weet je meteen, omdat hij - in tegenstelling tot mensen op het gemeentehuis in Niedorp - de klemtoon op de laatste lettergreep legt. Ik zie schilderachtige huisjes, aan grachtjes gelegen, met houten topge vels en zadel- of schilddaken. In een sfeer van 'waar de tijd heeft stilge staan'. Op de dijk bij de Oude Streek zie je de voor Kolhorn karakteristieke schuren. Houten scheefgezakte bouwsels zonder franje. Ze dienden destijds voor de opslag van wier, dat drogen moet en vooral voor de vulling van matrassen gebruikt wordt, en voor de opslag van turf. Eén ervan, bekend onder de naam De Turf schuur, is er nu zo slecht aan toe, dat er een stichting opgericht werd die zich het lot ervan aantrekt en de schuur heeft aangekocht. 'Ze moet wand voor wand afgebroken worden, van het oude hout is niet veel meer bruikbaar. Ze heeft de laatste storm nauwelijks doorstaan,' zegt De Groo te en ik zie dat hij gelijk heeft. Veel meer dan een ruïne is ze niet. Je moet ambitieus zijn om te denken dat er nog wat te redden valt. In de ge meente Niedorp is die ambitie aanwe zig. Men maakt zelfs plannen om er een bezoekerscentrum in te richten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 24