M 13 Literatuur plannen. Het is zaak de verkregen belangstelling vast te houden. Te vens wil zij de ontwikkelingen op het gebied van regelingen, subsidies en fiscale faciliteiten nauwlettend vol gen. En tenslotte wil de werkgroep regelmatig bijeen komen om informa tie en kennis over alles wat verband houdt met het beheer van de buiten plaatsen onderling uit te wisselen en om gezamenlijk naar oplossingen te zoeken. De doelstellingen en de aan pak van de Werkgroep Twentse Bui tenplaatsen vertonen overigens veel overeenkomst met hetgeen de Bond Heemschut voorstaat en nastreeft. Voor de eigenaren zal het echter voorlopig een kwestie blijven van roeien met de riemen die ze hebben, waarbij inventiviteit bij het zoeken naar oplossingen voorlopig de be langrijkste roeispaan blijft. Arcadië in Twente: het Stroot, nabij Enschede, dateert uit ca. tuinaanleg is van H. Copijn. (oude ansichtkaart) Slechts in enkele gevallen werd de buitenplaats behouden in particulier bezit (bijv. Stroot en Zonnebeek bij Enschede, Bellinckhofte Almelo, Sprengenberg in Haarle). Het lijkt dan ook geen toeval dat deze buiten plaatsen vandaag de dag de meest oorspronkelijke en best bewaarde voorbeelden zijn. Hier bleken liefheb bers c.q. nazaten bereid zich in te spannen om de buitenplaats in stand te houden. Werkgroep De druk van de onderhoudslasten wordt echter steeds zwaarder. Voor het behoud van de resterende bui tenplaatsen hebben enkele eigena ren zich verenigd in de Werkgroep Twentse Buitenplaatsen. De belang rijkste doelstelling van deze werk groep is aandacht te vragen voor de Twentse buitenplaats. Hierbij bena drukt zij dat het gaat om de eenheid van huis, bijgebouwen, tuin en park. Zij vindt dat al het mogelijke gedaan moet worden om dit cultureel erfgoed te behouden. Het is bevreemdend dat er nauwe lijks wettelijke en planologische be scherming bestaat voor het feno meen buitenplaats. De werkgroep dringt er bij de verschillende overhe den op aan hier wat aan te doen. Geen van deze Twentse buitenplaat sen krijgt subsidies voor onderhoud van huis en park. Evenmin zijn de onderhoudskosten fiscaal aftrekbaar. Wellicht zal door het Monumenten In ventarisatie Project t.z.t. verlichting komen. Naar verwachting wordt het Monumenten Selectie Project in Overijssel in de zomer van 1994 vol tooid. Het is aan te nemen dat de be- 1865 en werd later verbouwd en vergroot. De langrijkste buitenplaatsen in Twente dan de status van Rijksmonument verkrijgen. De werkgroep heeft een interessante video-film laten maken, teneinde de problematiek in bredere kring onder de aandacht te brengen. Onder grote belangstelling van verte genwoordigers van overheden, cultu rele organisaties en pers beleefde deze film de première op 5 septem ber j.l. Sindsdien is het balletje aan het rollen en is er door dagbladen, radio en zelfs t.v. aandacht aan be steed. Hoe nu verder De werkgroep broedt nu op verdere 'Aspecten van Overijsselse buitenplaatsen'; door H. W. M. van der Wijck. In: Bulletin KNOB, 68 (1969) p. 69-89. Wijck, H. W. M. 'Atlas van Overijsselse buitenplaatsen'. Alphen, 1983. 'De Twentse fabrikantenbuitenplaats'; door Ben Olde Meierink. In: De Woonstede door de eeuwen heen, 1983, no 60, p. 42-69. Idem in: Jonge Bouwkunst in Overijssel 1840-1940. Ca talogus bij een tentoonstelling (1985) in het Provinciaal Overijssels Museum te Zwolle. Utrecht, Matrijs, 1985. De Werkgroep Twentse Buitenplaat sen bestaat uit de leden: Arnold En klaar, Jan Alf van Heek, Ben Olde Meierink en Eileen Jordaan-Jannink. De video-film kan besteld worden bij Bosgroep Salland Twente in Heino 05729-1227. Mr. E. ten Cate is eigenaar/bewoner van de Bellinckhof te Almelo De Hoge Boekei bij Enschede, nog geen 70 jaar oud. In 1925/26 gebouwd naar ontwerp van de gebroeders Nieukerken uit Den Haag. (foto Henk Brusse).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 13