Badhuizen Oog op Oirschot Raad Cultuurbeheer IJsselmeer Goudse Glazen belicht Den Haag Oude Gracht De Rijp Boeken 55 Op de jaarlijkse Uitmarkt in Amster dam vond ik een aardig boekje dat vo rig jaar is verschenen en aan mijn aan dacht is ontsnapt. 'Elke week een goed bad; geschiedenis en architec tuur van de badhuizen van Amster dam' geschreven door Jos van den Bongaardt, aanvankelijk als doctoraal scriptie aan de UvA. De verbetering van hygiëne en wooncomfort hebben ertoe geleid dat in de jaren tachtig na genoeg alle badhuizen werden geslo ten. In het boekje worden de geschie denis van de badhuizen, de hygiëne en de architectuur uit de doeken ge daan. Het eerste badhuis dateert uit 1797 en was een particulier initiatief van twee Fransen. De tarieven lieten echter alleen welgestelden toe. De Gemeente, die zich vanaf 1890 inten sief met deze vorm van preventieve gezondheidszorg bezig hield, (eerst in de vorm van schoolkinderbaden de zogenaamde commandobaden) bouwde in deze eeuw 21 badhuizen, waarvan de laatste uit 1968 dateert. Een interessante ontwikkeling, in feite recente geschiedenis, die in onze hui dige samenleving met eigen bad of douche al bijna ondenkbaar lijkt. Een zeer lezenswaardig boekje met vele afbeeldingen en plattegronden. Amsterdam, Stadsuitgeverij, 1990. 88 pp. ISBN 90.5366.008.9. Prijs 19,50. In oktober verschijnt Oog op Oirschot een uitgave van de Stich ting Gerard Goossens Fonds onder redactie van H. J. M. Mijland, L. M. van Hout en drs. J. P. J. Lijten. Oog op Oirschot geeft een kijk op vele - maar lang niet alle - facetten van het rijke, verre en recente verle den van Oirschot, deels in ongepu bliceerde studies, deels in samen vattingen van eerdere, maar bij ve len nog onbekende publicaties. Het boek telt 392 pagina's en circa 500 afbeeldingen, waarvan een ka tern in fullcolor. Veel foto's zijn uit particulier bezit afkomstig en nog niet eerder gepubliceerd. Het boek kost 55,- bij afhaling (bij het Streekarchief, Torenstraat 1Oir schot tussen 9.30 en 17.00 uur) en 65,- indien het toegezonden moet worden. (Tel. 020-6225292) De raad voor het Cultuurbeheer heeft zijn eerste jaarverslag uitgege ven, over 1990. De raad is op 1 ja nuari met zijn werkzaamheden be gonnen en ontstaan uit samenvoe ging van de monumentenraad en zijn afdelingen, de archiefraad en de Het Friese Monument van de Maand staat in oktober in het teken van de rococo. Het stadhuis van Sneek met zijn fraaie rococo bordestrap en voorgevel is o.m. open om te bezichtigen. Informatie: tel. 058-134615. Commissie van Advies voor de na tuurhistorische musea. Rijswijkj, 1991 Secrtariaat: 070-3406205. Een visie met toekomst, een toe komst met visie. Deze brochure werd dit jaar uitgegeven en wil laten zien hoe rijk dit gebied is aan natuur lijke, landschappelijke en cultuurhis torische waarden. Het 'Natte hart van Nederland' waar men zuinig op dient te zijn, wordt bedreigd door vervuiling en gasboringen. De Vere niging tot Behoud van het IJssel meer is van mening dat er een Be heersplan moet komen en stelde een lijst van actiepunten op, die in de brochure worden opgesomd. Lidmaatschap VBIJ is minimaal 17,50. Secretariaat: Postbus 1, 1135 ZG Edam. Tel. 02993-71351 De brochure is 1,50 en te verkrij gen bij het secretariaat. Gids voor de zeventig gebrandschil derde glazen in de St Janskerk te Gouda; samengesteld door V. Pijls, dr. A. Scheygrond en dr. G. J. Vaan drager. Bij elk glas wordt het verhaal uit de Bijbel of de vaderlandse ge schiedenis verteld, opdat elk der 'Konstrijke' Glazen niet alleen be wonderd maar ook 'gelezen' wordt. Ter illustratie werden details uit de cartons, de werktekeningen, opge nomen. De gids is o.a. verkrijgbaar in de kerk. Prijs 5,50. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Geschiedkundige Vereniging 'Die Haghe' werd een in drukwekkend en lijvig boekwerk uit gegeven. 'Het veranderend stads beeld van Den Haag; plannen en processen in de Haagse stedebouw 1890-1990'; samengesteld door Vic- tor Freijser, Joos Aerts, Cees Boek raad, Maarten van Doorn e.a. In ze ven hoofdstukken wordt de ontwik keling van Den Haag uitvoerig be schreven. Het eerste hoofdstuk be handelt de periode tot 1890. In zes hoofdstukken worden achtereenvol gens de opkomst van de moderne stedebouw (Berlage), de stedebouw tussen de wereldoorlogen (Dudok), de wederopbouw, de metropolitaine ambities, de stadsvernieuwing en het huidige Den Haag met al de spraakmakende plannen en ontwer pen beschreven. In het laatste hoofdstuk wordt er aan de hand van het symposium-verslag over de ste- debouwkundige toekomst, georgani seerd t.g.v. het eeuwfeest van Die Haghe, een blik in de toekomst ge worpen. Zwolle, Waanders, 1991318 pp. ISBN 90.6630.239.9. Prijs 49,50, voor leden van 'Die Haghe' slechts 29,50. Dr. A. van Hulzen, Utrecht-kenner bij uitstek, stelde het boek 'Utrecht; de Oude Gracht' samen. Het is deel 1 en beschrijft het hart van Utrecht van de Pellecussenpoort tot de Bezem- brug. In deel 2 zal de wandeling ver der voeren tot de Liesbosch. Aan de hand van tekeningen, litho's, aqua rellen, foto's en begeleidende tek sten wordt een beeld geschetst van bouwstijlen, bewoning en leefom standigheden door de eeuwen heen. Amersfoort, Bekking, 1991. 108 pp. ISBN 90.6109.2671Prijs 24,90. Stichting Uitgeverij Noord Holland heeft in samenwerking met de Stich ting Rijper Museum 'Int 't Houten Huis' uitgegeven 'Gebouwd in De Rijp; een wandeling door het beschermde dorpsgezicht van De Rijp', door Corn. de Jong-, met medewerking van Her man Kaptein, Vic Wijnekus en Martien Verkerk. De Rijp is ontstaan in de 14de eeuw. Veel van de huidige be bouwing dateert uit de 17de eeuw en wordt zorgvuldig in stand gehouden. De Rijp is al sedert 1969 beschermd dorpsgezicht. De nadruk in het boekje ligt op de bouwgeschiedenis en de bouwstijlen. De verschillende buurten en alle huizen in de straten worden stuk voor stuk in het kort beschreven. Tenslotte tekende architect De Jong alle straten huis voor huis uit. Wormerveer, 1991.120 pp. ISBN 90 71123.17.0. Prijs 30,-.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 55