projectgroep besproken. Daarbij komt natuurlijk ook de begroting voor de realisatie van het ontwerp aan de orde. Ook hier heeft de ervaring weer geleerd, dat geluidsschermen voor de eerder genoemde prijs, niet te realiseren zijn. Een bedrag van ca. 550,- per m2 (exclusief B.T.W.), voor een geluidsscherm, blijkt eerder de prijs te zijn bij de eind-afrekening. Nu blijken de belan gen van de diverse leden in de pro jectgroep behoorlijk te botsen. De gemeente wil uiteraard het mooiste van het mooiste, en het liefst zonder zelf te moeten meebe talen, terwijl V.R.O.M., ook i.v.m. vele bezuinigingen, geen extra geld ter beschikking heeft. Deze proble men leiden vaak tot versoberingen van de schetsontwerpen, wat weer frustraties geeft bij de architect. Uit eindelijk zijn er dan de nodige schetsontwerpen, die wel de goed keuring van de projectgroep kan ver krijgen. Men is dan al vaak 2 jaar, na de aanmelding van het project, ver der! Eerste voorlichting aan de bewoners: keuze nog mogelijk Het wordt hoog tijd de belangheb bende bevolking van de stand van zaken op de hoogte te stellen! De projectgroep organiseert hiertoe een z.g. inspraak-avond. De bewoners worden door de gemeente hiervoor uitgenodigd. De belangstellenden voor deze avond krijgen van een aantal leden van de projectgroep te horen wat er allemaal, zoals hierbo ven beschreven, heeft plaatsgevon den, wat de bedoeling van deze avond is en hoe de verdere voort gang zal gaan verlopen. Vaak heb ben de aanwezigen dan de mogelijk heid te kiezen uit een aantal schets ontwerpen. Op zo'n avond blijkt ook, dat de be woners de gehele gang van zaken maar erg lang vinden duren. Zij heb ben nü geluidsoverlast en eisen nü voorzieningen! Houten geluidswal langs Rijksweg 4 bij Leidschendam. (3) Geluidsscherm aan Rijksweg 13 bij Delft van beton met gekleurd acryl. Let op de intrigerende vluchtdeurtjes. (2) Het verdere verloop Het gekozen schetsontwerp wordt in z.g. bestektekeningen vertaald. Daar naast wordt het bestek voor het pro ject geschreven. Het vervaardigen van bestek en bestektekeningen kan door R.W.S. worden gedaan, maar wordt vaak aan een ingenieursbu reau uitbesteed. De regering denkt hierbij goedkoper uit te zijn, het te gendeel is echter eerder waar. R.W.S. leert de ingenieursbureaus hoe zij zo'n project moeten aanpak ken en krijgen dan hiervoor als dank de rekening gepresenteerd! Op de schetsontwerpen wordt de bouwver gunning aangevraagd en vindt de ter visie ligging plaats. Een onderdeel van de bouwver gunning-aanvraag is het verleggen van het ontwerp aan de welstands commissie. Ca. 5 mensen trachten dan het werk van een projectgroep in ongeveer een uurtje even over te doen. Een instantie waarop de over heid flink zou kunnen bezuinigen! Voorbeeld: Ja, wij vinden dit schetsontwerp niet zo geslaagd en zullen daarom B W negatief advi seren! Dan komt de architect van het schetsontwerp binnen, wordt hartelijk welkom geheten. Binnen een paar minuten is men enthousiast over het schetsontwerp en wordt het wel goedgekeurd. (Heemschut zou dit bezuinigingsadvies niet graag over nemen als tenminste de welstands commissie z'n werk serieus neemt en van de juiste samenstelling is, red.) In deze fase komt de projectgroep minder frequent bijeen. Men is onder tussen al ruim 3 jaar verder! Tweede voorlichting aan de bewoners Als het bestek met bijbehorende te keningen goedgekeurd is en alle ver gunningen zijn ontvangen, komt het project in de laatste fase. De bewo ners krijgen dan weer een voorlich tingsavond, waarbij de definitieve te keningen getoond kunnen worden. Ook is dan meer te vertellen over het begin van de uitvoering en de ver wachte ingebruikstelling. De aanbesteding en uitvoering Als het scherm is aanbesteed, wordt de projectgroep in principe opgehe ven. Een aantal deelnemers (Aanne mers Geluid Hinder Projecten - A.G.H.P.) hebben zich gespeciali seerd op de bouw van geluidsscher men. Het is daarom aan te bevelen deze aannemers uit te nodigen bij een aanbesteding. Juist door hun specialisme zijn er vrijwel geen pro blemen tijdens de uitvoering van de bouw. Het realiseren van een ge- luidsbeperkende constructie is nu eenmaal niet 'het even bouwen van een schuttinkje tegen geluidsover last!' Tijdens de bouw zullen vele mensen, vooral de omwonenden, het gevoel hebben: Er gebeurt helemaal niets. Maar er gebeurt wel degelijk wat. Een aantal werkzaamheden vin den in de grond plaats (fundatie). De bouwelementen met toebehoren wor den ondertussen in een fabriek ge reed gemaakt. De bouw van het scherm duurt ongeveer 5 tot 6 maan den. Als uiteindelijk het scherm is op geleverd heeft de totale procedure een kleine 4 jaar geduurd! De teleurstellingen van de omwonenden Geluid is een moeilijke materie. Wat de een als een geluidsoverlast er vaart is dat voor de ander niet. (Men vindt bijv. een geluidsinstallatie met een geluidsniveau van ca. 80 dB(A) niet hinderlijk, terwijl men van een rijksweg met een geluidsbelasting van ca. 70 dB(A), of zelfs minder, ziek wordt!) Men denkt vaak, dat door plaatsing van een geluidsscherm, het geluid geheel is afgenomen. Het plaatsen van een geluids scherm echter brengt de bestaande geluidsoverlast terug naar het wette lijk voorgeschreven geluidsniveau. Dit leidt nogal eens tot teleurstelling van de omwonenden! Ook het uitein delijke visuele resultaat van het ge-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 8