Nederland rivierenland, hoe lang nog? Abele Reitsma 4 Als er iets karakteristiek Nederlands is, dan is dat wel ons rivierenland schap. Kronkelende dijken, uitgestrekte uiterwaarden, oude boomgroe pen en kenmerkende dijkwoningen. Een continue afwisseling van schil derachtige plekken. Het landschap van onze rivierendelta is zelfs uniek op de wereld. Maar: nog voor de eeuwwisseling dreigt dit tot het verle den te behoren! Honderden kilometers fraaie dijken, talloze dijkhuisjes, kolken en be groeiingen maken langzaam maar zeker plaats voor kolossale, rechte zeedijken die geen pittoreske ele menten in hun nabijheid dulden. Een dorpje als Brakel is ontzield met de sloop van liefst 160 huizen en een kerk. Geleidelijk aan voltrekt zich een ramp van tenminste nationale omvang. Grote stukken rivierdijk zijn al 'verbe terd'. Voor andere stukken zijn al ingrijpen de dijkverzwaringsplannen vastge steld. Voor de overheidsfinanciën overigens een onzekere operatie die uit zal monden in een miljardenpro ject. Bewoners van huizen langs de dijk krijgen al in een pril stadium te horen dat de dijk verzwaard wordt en dat hun huis dan vanzelfsprekend gesloopt gaat worden. Vervolgens verlaten deze mensen hun huis 'vrij- Dijkbebouwing bij Neerijnen. (foto A. Reitsma) willig' en verkopen het aan het wa terschap. Wie protesteert krijgt geen gehoor. Achteraf blijkt dan dat de plannen nog maar in een pril stadium waren, maar de huizen zijn dan al verloren. Machteloos Toch krijgt deze tragedie nauwelijks publieke belangstelling. Telkens als er toch even aandacht voor is, over heerst de teneur dat dit proces niet meer te keren is. Het zou een ge passeerd station zijn, ook voor de politiek. Belangenorganisaties schrij ven wel brieven naar ministers, maar krijgen antwoorden die zich hullen in een bekend procedureel rookgordijn. Dijkbewoners nodigen parlementsle den uit, maar krijgen geen gehoor. Ze voelen zich machteloos en zitten met talloze, onbeantwoorde vragen. Dijkbewoners hebben nauwelijks ju ridische mogelijkheden. Zij zijn na melijk niet als belanghebbende er kend. Wat dan te doen? Welk middel blijft dan over? 'Voor de dressuur van de beer be schikken wij over een methode die bewezen heeft de koers van de ge schiedenis te kunnen veranderen: wij maken een boekje' schrijft Gerrit Noordzij, een van de zes onafhanke lijke, scherpzinnige geesten die het pamflet 'Attila op de bulldozer' schre ven. Het boekje is een beschamen de aanklacht tegen de onverbiddelij ke manier waarop het rivierenland schap om zeep geholpen wordt. De publicatie leidde tot een golf van pa ginagrote artikelen in dag- en week bladen. De discussie is nog niet ver stomd. Gerrit Noordzij signaleert in 'Attila' dat er veel schort aan de maat schappelijke verantwoording van het waterstaatswerk:de verantwoor ding van de operatie is eigenlijk heel eenvoudig: Rijkswaterstaat vindt dat het zo moet en daarom gebeurt het zo'. 'Het moeizame proces waarin medici beginnen te leren dat zij aller eerst buiten hun eigen kring verant woording af moeten leggen, is tot de planologie nog niet doorgedrongen: als de hoofdingenieur van Rijkswa terstaat vindt dat de nieuwe brug er op papier mooi bijligt dan is die brug ook mooi.' Waterpeil daalt eerder De dijken moeten na verhoging be stand zijn tegen een waterpeil, dat volgens berekeningen eens in de 1250 jaar voorkomt. Gemiddeld zou den de dijken hiervoor met ruim 1 meter verhoogd moeten worden. Te gelijk zou dan de dijkbreedte aan de voet moeten worden verdubbeld. Een van de medewerkers aan 'At tila', ir. Jan Bervaes, onderwierp alle

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 4