Heemschut in actie Kokpandencomplex moet wijken voor C en A Aantasting Katerveersluis dreigt Protest tegen sloop perronkap Heiligewegbad op Monumentenlijst Geen hoogbouw 40 Kampen - De provinciale commissie van Heemschut in Overijssel is erg teleurgesteld over het plan tot alge hele sloop van de panden Oude straat 5 t/m 11, het zogeheten Kok pandencomplex. De commissie heeft jarenlang ge hoopt, dat deze Rijksmonumenten met blijkens archeologisch en bouw historisch onderzoek veel zeer waar devolle elementen in hun geheel zouden kunnen worden gerestau reerd en voor een nieuwe bestem ming ingericht. Helaas moeten de panden nu wijken voor een vestiging van C&A en een aantal woningen. Uit de nog weinig gedetailleerde plantekeningen blijkt, dat de karakteristieke luchtsteunbo- gen over de Meerminnensteeg ge spaard zullen worden. Heemschut meent, dat het daartoe noodzakelijk is de hele middeleeuwse zijgevel van huis 'De Meermin', waarin de luchtsteunbogen rusten, in stand te laten. Tegen dit onderdeel van het sloopplan maakt Heemschut dan ook bezwaar. De provinciale com missie verzoekt in haar brief aan het college van B. en W. de gevel met luchtsteunbogen van de aanvraag tot sloopvergunning uit te zonderen. Op die manier kan bereikt worden, dat de zeer karakteristieke Meermin nensteeg in zijn geheel bewaard kan blijven. De commissie ondersteunt de argumentatie van haar bezwaar door Stadsherstel Kampen. Zij schrijft verder, dat, mocht het com plex als geheel tegen haar zin toch gesloopt worden, het nieuwbouw- plan wel aan heel hoge eisen zal moeten voldoen omdat het complex is gelegen in het wellicht oudste deel van het beschermde stadsgezicht van Kampen. Raalte - In een brief aan het bestuur van Waterschap Salland maakt Heemschut bezwaar tegen het wijzi gen van de waterhuishouding van de Willemsvaart als gevolg van het ont mantelen van het gemaal Stads grachten en het stichten van het ge maal Katerveer in Zwolle. Het laatste is ontworpen ter plaatse van de deu ren van het buitenhoofd van het Rijksmonument de Grote Katerveer sluis. De historische herkenbaarheid en de beeldwaarde van het monu ment worden daardoor in sterke mate aangetast. Het is volgens Heemschut mogelijk een bijna on zichtbaar gemaal Katerveersluis te ontwerpen, dat geen bezwaren op roept of althans veel minder en dat het totale project niet onvoordeliger maakt dan het nu voorliggende plan. Omdat deze mogelijheid niet door het waterschap is uitgewerkt kon deze niet worden getoetst aan de waterstaatsaspecten. Daardoor kon geen goede afstemming plaatsvin den tussen de functionele besluitvor ming van het waterschap en de alge mene besluitvorming van de ge meente. Het is volgens de bond in strijd met de Monumentenwet deze uitwerking en toetsing achterwege te laten. Zwolle - Heemschut heeft krachtig bezwaar aangetekend tegen het voornemen tot een vergunning voor de sloop van de hoge perronkap van het Zwolse station. Zoals bekend meent NS, dat de kap aan vervan ging toe is. De Spoorwegen beweer den steeds, dat ervoor in de plaats een replica zou komen. Deskundi gen zijn echter van mening, dat de nu geplande kap geen replica ge noemd mag worden en flink zal af wijken van de huidige kap. Heemschut wijst er in een brief aan B. en W. op, dat de unieke kap die dateert uit 1868 en daarmee nog ou der is dan de enige andere nog over gebleven kap van dit type, die van Leeuwarden, in zijn zeldzaamheid een onmisbaar element is in het 19de eeuwse ensemble samen met de unieke Hoge Brug over het em placement en het fraaie stationsge bouw met zijn karakteristieke luifel. Dit ensemble legt getuigenis af van de wijze, waarop ingenieurs en bouwkundigen bij de toenmalige stand van de techniek vorm hebben gegeven aan voorzieningen van de spoorwegen. Heemschut betreurt het, dat NS het zover heeft laten ko men, dat zij menen, dat afbraak no dig is. De bond herinnert aan een eerder bezwaarschrift n.a.v. de aan vraag om tijdelijke demontage van onderdelen van de overkappping. Dankzij actie van Heemschut is nog niet zo lang geleden de Hoge Brug over het emplacement aangewezen tot beschermd monument. De bond ziet station, perronoverkapping en Hoge Brug als een beschermwaar dig ensemble. Amsterdam - Nu blijkens het resul taat van de door het gemeentebe stuur uitgeschreven architecten-prijs vraag geen van de drie architecten in hun ontwerp voor een winkelcen trum aan de Heiligeweg (de Vendex- driehoek) het voormalige zwembad hebben opgenomen heeft Heem schut de minister van WVC officieel verzocht dit zwembad met zijn fraaie 19de eeuwse interieur als be schermd Rijksmonument aan te wij zen. De minister heeft inmiddels aan dit verzoek voldaan Eerder reeds vroeg Heemschut de minister de Singel-panden op de Rijksmonu mentenlijst te plaatsen. Deze zijn in middels door de minister op de voor lopige Rijksmonumentenlijst ge plaatst. Zoals bekend gaf het college van B. en W. bij zijn ontwerpop dracht de duidelijke wens te kennen, dat, behalve de karakteristieke pan den aan het Singel ook het Heilige- weg-bad behouden zou blijven. De Amsterdamse Raad voor de Monu mentenzorg adviseerde eerder het uit architectuur-historisch oogpunt waardevolle zwembad te handha ven. Het zwembad zou onderdeel kunnen gaan uitmaken van een win kelcentrum in 19de eeuwse stijl, qua sfeer te vergelijken met de unieke Haagse Passage. Zutphen - In een commentaar aan B. en W. van Zutphen op het be stemmingsplan Leesten-West ve r- zoekt Heemschut dringend af te zien van een zóne voor hoogbouw tot tien bouwlagen direct ten zuiden van de Verlengde Bronsbergenweg. Derge lijke hoogbouw op 80 tot 100 meter van Huls 't Ooye zou een te groot schalige ontwrichting betekenen van de ruimtelijke verhoudingen in dit ge bied. De geplande bescherming en ver sterking van de landschappelijke waarde van de houtopstanden bij 't Ooye juicht Heemschut toe. Wel vraagt de bond de plek 't Ooye na drukkelijker te kwalificeren als een gebied van grote landschappelijke waarde. Ook de aangrenzende plek ken van 't Ooye dienen de nabijheid van dit cultuurhistorische monument nadrukkelijk te eerbiedigen. De bestemming van het gebied ten noorden van 't Ooye tussen de hoogspanningsleiding en de Den El- terweg vraagt om zorgvuldige aan dacht. Deze zone betekent zowel een waardevolle groene afronding voor het woongebied als een nood zakelijke ruimte-buffer voor 't Ooye. Heemschut verzoekt de hier geplan de 'sportieve recreatie' te beperken tot ongeorganiseerde sport- en spel- beoefening. De toevoeging van vier stadsvilla's in de visueel belangrijke lijn van Huis 't (zie vervolg pag. 41 rechtsonder)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 40