Gelders Heemschut-adviseur Van Keulen neemt afscheid Rob Lureman 39 Technisch adviseur Warner van Keulen van de provinciale commissie Gelderland van Heemschut is met zijn werkzaamheden gestopt. Van Keulen, 72 jaar en woonachtig in Wageningen, heeft de commissie zes tien jaar lang terzijde gestaan. Op 8 november is hij in Arnhem officieel uitgeluid. Van Keulen werd destijds bij Heem schut binnengehaald door bestuurs- gedelegeerde Anton de Zwaan (overl. 13-1-'89) en Mr. I/V. W. Hop perus Buma, voorzitter van de Gel derse commissie. Het eerste jaar was, op eigen verzoek, op proef. Maar Van Keulen was snel gewon nen voor 'de goede zaak'. 'Mensen als De Zwaan, Roelse en andere TA's waren zo bezield van de Heem- schut-idealen en wisten dat zo over tuigend op hun toehoorders over te brengen dat er geen plaats was voor twijfel.' Warner van Keulen werd in 1918 in Heerde geboren. Hij is een autodi dact. Voor een architectenstudie ont brak thuis het geld en daarna kwam de oorlog. Toen die voorbij was, was het werken geblazen. Eerst bij het In stituut voor Tuinbouwtechniek, waar hij zich ontwikkelde tot een expert op Warner van Keulen: 'Door de verloren strijd in Elburg ligt inmiddels een gevaarlijk stuk jurisprudentie op tafel'. het gebied van kassenbouw, later bij het Instituut voor Huishoudkunde, waar hij hoofd was van de afdeling wonen, sectie voorlichting. Beide in stituten zijn gevestigd in zijn woon plaats Wageningen. Zijn drukke werkkring combineerde hij jarenlang met avondstudie. Via de HTS en de academies voor bouwkunst in Arnhem en Amsterdam werd de jongensdroom van architect toch nog werkelijkheid. Maar de ar chitect Van Keulen kon zich pas wer kelijk aan het vak overgeven toen de vrije jaren aanbraken. Zijn restaura ties uit de afgelopen jaren: een 'ver geten' achttiende-eeuws houten huis je in Watergang (gem. Landsmeei een boerderij in Heerde onder kas teel Vosbergen, een boerderij in Staphorsten het station in Echteld, inmiddels opnieuw bedreigd als ge volg van de plannen voor verdubbe ling van de spoorlijn naar de Bonds republiek. In Heemschutverband moet in die jaren, naast zijn werk in Gelderland, zijn aandeel vermeld worden in de nota 'Enige problemen bij de bebouwing in een historische omgeving' van maart 1979. Succes Het grootste succes voor Heemschut in die zestien adviseursjaren noemt hij het gewonnen kroonberoep tegen de bebouwingsplannen voor het ge bied tussen Renkum-Heelsum en Wolfheze. 'Een glooiend open land schap dat door zijn oorlogshistorie van groot belang is. Hier vonden de luchtlandingen plaats voor de Slag om Arnhem.' Een kater hield hij over aan de ver loren strijd tegen de bouw van een grootschalig bejaardentehuis in het beschermde stadsgezicht van Elburg. 'Het was een testcase over de waarde van de beschermde sta tus in een bestemmingsplan. Het bleek niets voor te stellen, waardoor inmiddels een gevaarlijk stuk juris prudentie op tafel ligt!' De nog immer strijdbare Van Keu len is van mening dat het in Elburg anders zou zijn gegaan als bepaalde instellingen, zoals de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, niet zo snel het hoofd in de schoot hadden gelegd. 'Ik had van Zeist meer weerbaarheid verwacht. Door het aanzien dat de Rijksdienst nog altijd geniet, gaf hun 'ja' in feite de doorslag. Heemschut streed daarna voor een verloren zaak.' Terugkijkend komen de statistische gegevens ter sprake die voor de ge legenheid zijn opgezocht. In de afge lopen zestien jaar reed hij voor Heemschut 331.525 km, bezocht hij 60 vergaderingen van de provinciale commissie en 52 bijeenkomsten van de technisch adviseurs en 'verkocht' hij Heemschut op tientallen beurzen en manifestaties. Op Kerkepaddagen in het Gelderse hoorde hij tot de vas te equipage van de Heemschutstand. Hoeveel leden hij in die periode wierf, weet hij niet meer, maar het waren er niet te weinig. Als een van de weini ge t.a.'s hield hij ook lezingen om voor Heemschut goodwill te kweken. Na zestien jaar vond hij het alle maal welletjes. Belangrijke overwe ging om te stoppen zijn de verande ringen, die bij Heemschut op til zijn. Van Keulen wil best kwijt dat hij moei te heeft met de wijze waarop de de centralisatie, waarbij de provinciale commissies een grotere rol krijgen toebedeeld, gestalte moet krijgen. Hij vindt die aanpak meer toegesneden op een professioneel apparaat dan op een vrijwilligersorganisatie, die het in hoge mate moet hebben van haar enthousiasme. Vrijwilligers De ex-t.a. voor wie Gelderland nog steeds geen opvolger heeft, vraagt zich af of het bestuur zich wel vol doende realiseert dat het functione ren van Heemschut valt of staat met de bevlogenheid en het enthousias me van de vrijwilligers in het veld. 'Het gebeurt allemaal met de beste bedoelingen, dat weet ik wel, maar de wisselwerking met Amsterdam is nu reeds veel zakelijker en afstande lijker dan vroeger. Ik mis die bevlo gen sfeer van toen. Ik ben bang dat de vonk straks helemaal niet meer overspringt. Dat we in de provinciale commissie verstrikt raken in onze ei gen werkwijze. Reeds nu is het ont zettend moeilijk om binnen Heem schut-Gelderland voldoende deskundigheid te vinden voor alle ze tels die we veroverd hebben in de gemeentelijke monumentencommis sies. Straks komt er nog veel meer op ons af. Ik vraag me af of je van vrijwilli gers niet teveel verlangt?' Heemschut zal hij missen, maar vervelen zal hij zich niet. 'Ik kom eer der tijd tekort.' Warner van Keulen noemt z'n activiteiten op het gebied van huisvesting voor ouderen, het vervaardigen van houtsculptures, z'n grote verzameling hang- en sluitwerk, waarvoor hij een museum zoekt en het completeren van z'n verzameling timmergereedschap. Dat compleet maken geldt ook voor de oude Heemschutboekjes, waarvan hij er nog een paar mist. 'Ja, Heemschut, ik zal er altijd wel op een of andere manier mee bezig blijven.'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 39