Payerne parel van Romaans Zwitserland 31 J ThBalk 'Laat de sfeer van het gebouw op u inwerken', zegt oud-curator J. L. Kaener. 'Ik laat u nu even alleen'. Vóór ons het schip van de 11 de-eeuw- se abdijkerk van Payerne, een kleine stad in Frans Zwitserland gelegen tussen het Meer van Neuchatel en de stad Fribourg. Payerne mag zich beroemen op het bezit van de grootste romaanse kerk in de Helvetische republiek. Een kerk, die een zuivere weerspiegeling is van de bouw kunst van de monniken van Cluny, waarvan in het nabuurland Vézelay en Tournus typische voorbeelden zijn. Onze medewerker J. TH. Balk was op vakantie in Frans Zwitserland. Vóór ons rijzen de rechte lijnen om hoog, verbonden met de bogen als van een hemelkoepel, een vorstelij ke eenvoud zoals die werd nage streefd in de Cluniacenzer stijl en die hier na een restauratie van vele de cennia op indrukwekkende wijze is teruggekeerd. Het optisch diepte-ef fect van schip en zijbeuken is ver sterkt doordat de kerk van het Wes- terwerk tot het koor breder wordt, anders gezegd de noordelijke muur en de zuidelijke muur lopen niet pa rallel maar zijn gerend gebouwd. Veel grijze, zachte tinten van de steen in bruin of geel dwingen tot verinnerlijking van de beschouwer. De afsluiting van het schip aan de westkant wordt verlevendigd door een wigvormige uitstulping. Daar achter ligt in het Westerwerk, de narthex, een diepe nis - een zeldza me variatie in de romaanse kerken bouw, die men ook nog aantreft in de kerk van Romainmötier ten zuiden van het meer van Neuchatel en in twee Franse kerken. Villa Paternica Na voltooiing van de kerk, waaraan van omstreeks 1000 tot 1085 is ge werkt volgden slechts weinig aanvul lingen van gotische aard, namelijk in kapellen aan weerszijden van het koor. Zeer duidelijk is het eigenlijke karakter van de kerk ook aan de kant van het marktplein, waar de oude grijze muren van koor en absis oprijzen. De abbatiale, zoals het gebouw wordt aangeduid, ligt in een omge ving zonder storende hedendaagse bebouwing. Het silhouet van Payer ne is al eeuwen ongewijzigd, het heeft nog altijd alle charme van een vredig plattelandsstedeke gelegen in de agrarische omgeving van de val lei van de Broye. Twaalf kilometer noordelijker ligt Avenches, eens als Aventicum de hoofdstad van Ro meins Helvetië. Het schip van de Abdijkerk van Payerne. En het moet een vooraanstaand be woner van Aventicum zijn geweest die op de plaats van de hedendaag se abbatiale een villa liet bouwen, de villa Paternica, 3de of 4de eeuw na Christus. Aan die villa dankt Payerne de naam. La Reine Berthe Van 1952 tot 1963 zijn opgravingen in de abdijkerk gedaan, die een dui delijk licht werpen op de ontstaans geschiedenis. Men vond inderdaad de resten van de Romeinse villa. Op die plaats is in de 10de eeuw een kerk gebouwd door de benedictijners van Cluny. De afmetingen bleken vrijwel overeen te komen met de eerste kerk, die in Cluny zelf werd gebouwd. Men weet het, van de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 31