Utrecht koploper MIP Annemarie ten Cate 28 Op 28 november 1990 vond in de Stadsschouwburg Xe Utrecht de fees telijke uitreiking plaats van het boek 'Architectuur en stedebouw in de gemeente Utrecht 1850-1940'. Dit is het eerste resultaat van het landelij ke Monumenten Inventarisatie Project in boekvorm. De feestelijke uit reiking geschiedde door wethouder van cultuur Van 't Riet aan de heer S. Sakko, minister d'Ancona vervangend, die op hetzelfde moment aan de 'overkant' het nieuwe Moluks Museum opende. Vijf jaar geleden verscheen de eer ste inventarisatie in boekvorm 'Jon gere bouwkunst in Utrecht'. Deze werd uitgevoerd volgens de nieuwe door de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg ontwikkelde criteria. Di recte aanleiding vormde toen de sloop van het stationsgebouw van Van Ravesteijn. Bevatte deze eerste lijst ca. 700 objecten, de MIP inven tarisatie, uitgevoerd in de periode 1988-1990, telt rond de 2000 gebou wen en complexen, alsmede acht gebieden met bijzondere stedebouw- kundige waarden. Voorbeeld De eerste spreker jhr. Ir. L.L.M. van Nispen tot Sevenaer, directeur van de Rijksdienst, benadrukte het be lang van samenwerking tussen over heid en gemeenten nu de eindver antwoordelijkheid bij de laatste ligt. Er moet vooral bij de kleinere ge meenten duidelijkheid zijn omtrent de taakverdeling, '...de grootste be dreiging voor ons historisch erfgoed is onkunde en onbenul' aldus Van Nispen. Het te boek stellen van de inventarisatie van Utrecht kan als voorbeeld dienen voor andere ge meenten. Eind jaren '90 hoopt men de landelijke inventarisatie voltooid te hebben. Volgens Wethouder Van 't Riet duurt dat allemaal véél te lang. Utrecht heeft al in 1986 een lijst voorgedragen; zij dringt dan ook bij de rijksdienst en de minister aan deze met spoed in behandeling te nemen. Vervolgens waarschuwde Sakko dat van de straks ca. 175.000 geïnventariseerde monumenten er misschien 10% in aanmerking kun nen komen voor plaatsing op de Rijkslijst. Een deel moet door de ge meenten en provincies beschermd worden, maar de rest het 'onbe schermde monument' is een zaak Bij het hoofdstuk 'kantoorpanden' van de Utrechtse MlP-publicatie staat als eerste pand genoemd de in de volksmond als bekend staande 'inktpot', het in 1918 door architect G. W. van Heukelom gebouwde derde ad ministratiegebouw van de Nederlandse Spoorwegen. Het markante bouwwerk is gebouwd in de trant van de Amsterdamse School .(foto Fotodienst gem. Utrecht) van ons allen, aldus Sakko. Het boek vormt een keuze; de vol ledige inventarisatie bevindt zich op een aantal computerschijfjes bij de Rijksdienst, aldus samenstelster Bettina van Santen. Zij stelt, dat veel gebieden en objecten (scholen, ker ken, industriecomplexen) in Utrecht 'vogelvrij' zijn en dat een aantal bij zondere kenmerken verloren dreigen te gaan. Zij hoopt dat het MIP inzicht verschaft en dat er bij toekomstige plannen rekening wordt gehouden met karakteristieken van bepaalde wijken. In het eerste deel van het boek wordt er een beeld geschetst van de ruimtelijke ontwikkeling van Utrecht door de eeuwen heen, zowel van de stad als geheel als van afzonderlijke gebieden. Het tweede deel geeft een representatieve selectie uit de geïn ventariseerde objecten en gebieden met bijzondere waarden. Achter in het boek bevinden zich een drietal termenlijsten, die in alle delen terug komen. De volgende uitgave in deze serie, 'Drenthe', verschijnt in het voorjaar. Huwelijk De Rijksdienst is inmiddels een nieuw 'huwelijk' aangegaan en wel met uitgeverij Waanders. Niet alleen zal in de toekomst het resultaat van het MIP in 16 delen verschijnen (4 grote steden en 12 provincies), maar ook de Geïllustreerde Beschrijving, een uitgebreider Jaarboek, wellicht het Kunstreisboek en andere boeken zullen in samenwerking bij Waan ders uitgegeven worden. Architectuur en stedebouw in de gemeente Utrecht 1850-1940; door Bettina van Santen; eindred. drs. Jan van Oudheusden. Zwolle, Waan ders, 1990. 180 pp. ISBN 90 6630 246 1Prijs 30,-. Ongeveer tegelijkertijd verscheen 'Architectuurgids voor Utrecht' sa mengesteld door Guus Kemme, foto's Jan Derwig. Deze gids geeft een chronologisch overzicht van de belangrijkste gebouwen van Utrecht; van het Romeinse fort tot en met het recent gereed gekomen Hoofdge bouw van de NS van Fichtinger. De gids begint met een historische inlei ding en een architectuuroverzicht. Ruim 200 objecten worden (naast foto) vervolgens in het kort beschre ven, zijn voorzien van een nummer die naar kaarten verwijzen en indien nodig zijn buslijnen vermeld. Deze gids bundelt de rijkdom en de ver scheidenheid aan architectuur van de stad Utrecht op een overzichtelij ke manier. Amsterdam, Thoth, 1990, 158 pp. ISBN 90 6868 019 6. Prijs 39,50.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 28