Penningen te koop voor herbouw oude Utrechtse houtzaagmolen 24 In 1721 werd door Arien van der Starren opdracht gegeven tot het bou wen van een houtzaagmolen, een molenaarshuis, een knechtswoning en enkele open loodsen om het gezaagde hout in te drogen en op te slaan. Zo ontstond molenerf De Ster op een door water omgeven terrein aan de Leidse Rijn, toen net buiten de stad Utrecht. Deze ligging aan het water was es sentieel in verband met de aanvoer van hout. De ruwe boomstammen werden over de sleephelling de on derbouw van de molen ingetrokken. Daar bevestigden de molenaar en zijn knechten de stammen op een grote slede, waarop ze vervolgens door de zaagramen werden geduwd. Deze zaagramen werden met behulp van windkracht op en neer bewogen. Aan de achterzijde kwamen de ge zaagde stammen als balken of plan ken naar buiten. Zo is er tot 1911 op het molenerf gezaagd. Toen werd echter de molen afgebroken en de lige houtloodsen herbergen een kin derdagverblijf, twee ateliers, een openbare speelplaats, een dieren weide en een muziekoefenruimte. De woningen worden opnieuw be woond. Het enige dat nog ontbreekt aan dit zelfs voor Nederlandse maatsta ven bijzonder gave molenerf is de molen zelf. In 1988 is Stichting De Sterremolen opgericht met als doel de molen te herbouwen. Want met de herbouw van de molen krijgt het erf het element terug waaraan het zijn bestaan ontleent en waar alles letterlijk en figuurlijk om draaide. UTRECHT Prentbriefkaart van de Leidsche Weg te Utrecht met de houtzaagmolen De Bijgeval (links) en De Ster (rechts) in het begin van deze eeuw. zagerij geëlektrificeerd. Totdat er in 1982 door sluiting van het bedrijf ook aan deze vorm van houtzagen een einde kwam. Aanvankelijk dreigde zelfs het grootste deel van het erf voorgoed verloren te gaan. Maar dankzij de inspanning van velen is het gelukt om verval en sloop te voorkomen. Nu is het historische molenerf De Ster een prachtig ge restaureerd rijksmonument met een eigentijdse bestemming. De voorma- Voor de stad Utrecht zal de molen de rijkdom aan waardevolle monu menten vergroten. De molen zal daarnaast een bijzonder karakteris tiek oriëntatiepunt opleveren, dat het erf als een oase van rust nabij het woelige stadshart markeert. De kosten van de molenromp, de kap met rietbedekking, de stelling en de wieken zijn begroot op circa ƒ800.000,-. Dat is veel geld. Om dit bijeen te brengen worden door Stich ting De Sterremolen uiteenlopende activiteiten ontplooid. Een ervan is het slaan van een speciale molen penning. De opbrengst van deze penning komt geheel ten goede aan de herbouw van molen De Ster. Aan schaf van de penning betekent dus niet alleen dat u in het bezit komt van een prachtige Utrechtse munt, maar ook dat u daadwerkelijk bij draagt aan de voltooiing van een uniek Utrechts monument. De penning De voorzijde van de penning toont molen De Ster zoals deze tot 1911 aanwezig was, naar een tekening uit 1989 van de Utrechtse tekenaar/schilder van stadsgezich ten G. P. Schoppert. Op de achterzij de staan het bouwjaar van de molen, 1721het jaar van uitgifte van de penning en het Ster-vignet. De pen ning heeft een doorsnede van 30 millimeter. Hij is vervaardigd bij 's Rijks Munt te Utrecht, hetgeen gega randeerd wordt door de Mercurius- staf en het munt(meester)teken: een pijl en boog. De penning is geslagen in de metaallegering tombak (goudkleurig; 9 gram, f.d.c.kwaliteit). Op bestelling is de penning ook ver krijgbaar in zilver en goud. tombak 9 gram f.d.c.kwaliteit 7,50* zilver 12 gram .925 proof 75,00* goud 16 gram 14 karaats proof 550,00* Setjes van drie penningen 625,00 De genoemde prijzen zijn exclu sief verzendkosten. De verzendkosten bedragen 1,50 per penning extra. U kunt de penning bestellen door het verschuldigde bedrag over te maken aan Stichting De Sterremolen. U dient op de betaalopdracht de be stelling te vermelden (aantal en ge wenste uitvoering). U krijgt de pen ningen) thuisgestuurd in een kunst stof blauw etui. Stichting De Sterremolen Molenpark 9 3531 ET Utrecht Giro: 24241 Rabobank Utrecht: 39 47 28 777 Red.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 24