Ledendag Woerden Nieuwe Rijkssubsidie-regeling 23 in het binnenste van de bouwsteen. Een wondermiddel is het echter niet. Voorts zegt van der Schuit dat on danks de slechte reputatie zoutzuur- produkten nog steeds worden toege past. Het 'gevel gummen' Door toeval kwam de Fransman Flo bert Thomann (1916-1988) achter een alternatieve methode van oude gevels 'wit-wassen'. Toen hij een fles liet vallen, wreef Thomann met zijn schoen de glasdeeltjes over de vuile vloer en zag dat het oppervlak schoon werd. Dat was het begin van wat later in Frankrijk de 'gommage' van oudere gevels zou worden. Het komt er op neer dat kleine, fij ne korreltjes steenachtig materiaal, een poeder, met weinig luchtdruk te gen de gevel wordt geblazen. De korreltjes zijn heel licht en wervelen in een voortdurende luchtstroom langs de gevel. Ze 'vegen' over het oppervlak en 'gummen' tegelijkertijd het vuil weg. Er wordt bewust ge werkt vanuit een kabine, om de poe derachtige massa aan banden te leggen. Deze kabine is gemonteerd aan een hoogwerker en het poeder wordt teruggezogen via turbinezui gers. Daarna wordt het in een water gordijn opgevangen en via een slang naar een unit getransporteerd die beneden op straat staat. Tot op be paalde hoogte wordt meestal van een hoogwerker gebruik gemaakt. Dit gelijkmatig 'wrijven en trillen' van de methode Thomann-Hanry, die in Nederland wordt vertegen woordigd door VRINT, Van Raams- donk International Xe Bilthoven, heeft aan talrijke gebouwen in Frankrijk, Duitsland, Italië, Spanje (een woon gebouw van GaudiBelgië, Enge land en Nederland de oude luister hergeven. Onlangs kreeg deze Fran se firma de 'Laurier d'or 1990', een wèl verdiende onderscheiding voor haar verdienste inzake de monu mentenzorg in Europa. Ter gelegen heid van haar 50-jarig bestaan gaf de Franse firma een boek uit, ge schreven door Frangoise Goy- Truffaut'Paris Fagade - un siècle de sculptures décoratives', Parijs 1989 (uitgeverij Fernand Hazan). Het voorwoord schreef Yves Boiret, hoofdarchitect van de Franse monu mentenzorg. Fraai zijn vooral de afgebeelde ge vels uit de Art Nouveau-penoóe. Niet alleen het exterieur kan schoon 'ge gumd' worden, maar ook het interi eur. Foto's van Van Raamsdonk In ternational bewijzen, dat plafond schilderingen 'verjongd' de toekomst kunnen trotseren. Centraal station en De Bijenkorf De heer J. van Raamsdonk van VRINT is een overtuigd pleitbezorger van deze alternatieve, milieuvriende lijke gevelreinigingsmethode. Een re cent paradepaardje is de in de zo mer van 1990 'gegumde' gevel van het Centraal Station van Cuypers te Amsterdam. Het hele reinigingspro ces duurde vier weken en kostte vier ton. Het resultaat mag gezien wor den, en is beter dan het schoonge maakte gebouw van P&C aan de Dam, dat met een 'ouderwetse' ho gedrukspuit gedaan werd. Een ander recent voorbeeld van 'gevel-gum men' in de hoofdstad is de reiniging van De Bijenkorf, een gebouw uit 1914. Ing. J. van Genuchten van het Centraal Station is zeer tevreden met de Nederlandse activiteiten van de firma Thomann-Hanry. Van Raamsdonk vervult een groot deel van de marketing-activiteiten in Eu ropa voor deze Franse firma. In En geland is de doorbraak al een feit. Daar werd met de Franse methode een Lloyds Bank in Londen gerei nigd. Ook in de USA is voet aan wal gezet. Het systeem kent een snelle inzet, een grote veiligheid en een flexibele aanpassing aan de omstandigheden. De heer Querido van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg noemt het met recht een 'zachte' gevelreini gingsmethode. Op zaterdag 11 mei, as. organiseert de Provinciale Commissie Utrecht een Ledendag, waarbij introducees zijn toegestaan. De dag zal plaatsvinden te Woerden. De bedoeling is een nadere kennis making met elkaar en met de ver wachting, dat ook nieuwe leden zich gaan opgeven als lid. Het programma speelt zich af tussen ca.10.00 -16.00 uur. Na ontvangst met koffie volgt een le zing over de Romeinse archeologie in onze streek. Daarna een VARA- filmpje over een Heemschut-actie, gevolgd door een lunch. 's Middags volgt een stadswandeling met een bezoek aan een aantal Woerdense monumenten. Naast dit programma voor volwasse nen is er dit jaar ook een aantrekke lijk kinderprogramma, voor kinderen van 7-12 jaar. Dus neemt u hen vooral ook mee. Deelname aan deze Ledendag is mogelijk door overschrijving van 35,- (volw.) en 15,- (kind) op giro 124326 van Bond Heemschut te Amsterdam onder vermelding van Ledendag Woerden opgave van het aantal personen. Na de inschrijving ontvangt u een uitvoerig programma, dat tevens geldt als bewijs van intekening. Tot slot: Wij wensen u een heel ple zierige dag toe in het Woerdense. Op 1 januari van dit jaar is het Be sluit Rijkssubsidiëring Restauratie Monumenten (BRRM) van kracht ge worden. Dit besluit komt in de plaats van de oude RRM. Met dit besluit wordt de nieuwe Monumentenwet van 1988 verder uitgewerkt. Hieron der enkele nieuwe elementen t.o.v. de oude RRM. Allereerst het provinciaal budget. Dit zal bestaan uit de jaarlijkse reserve ringen van gemeenten waarvan het budget lager is dan 100.000- en die niet beschikken over een ge meentelijke monumentenverorde ning. Verder de zogenoemde 'kanjer regeling' ten behoeve van restaura tieprojecten waarvan het verwachte subsidiebeslag meer bedraagt dan zes maal het laatste jaarbudget van de gemeente. Belangrijk is ook dat het meerjarenprogramma een perio de van zes in plaats van vijf jaar zal beslaan. Tenslotte zal een drietal bevoegdhe den, die tot nog toe waren voorbe houden aan zogeheten convenant gemeenten, aan in principe alle ge meenten met een verordening wor den gedelegeerd. Het betreft het vaststellen van de subsidiabele res tauratiekosten door burgemeester en wethouders onder voorbehoud van goedkeuring door de minister, het begeleiden van restauraties en het verklaren dat het werk naar behoren is uitgevoerd en tenslotte het vast stellen van de subsidie door B W, ook weer onder voorbehoud van goedkeuring door de minister. (Red.)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 23