Pro en contra van gevelreinigingssystemen ffl Everhard Jans 22 Wie herinnert zich niet het glorieuze Parijs uit de na-dagen van Presi dent de Gaulle. Alle bekende gebouwen zoals de Notre-Dame weer blin kend wit, ontdaan van zwarte smurrie. Zo wordt de belevingswaarde van monumentale gebouwen versterkt. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg stelt zich nog terughoudend op, onder het motto 'mooi vuil is niet lelijk' Vergelijk de tint van het Paleis op de Dam. De traditionele gevelreinigingsmethoden gaven alle aanleiding er met mate gebruik van te maken, vanwege de schade aan het muuroppervlak. Door het weghalen van dikwijls dun ne, eenmalige beschermende opper- vlaktelagen wordt de kwetsbaarheid groter (poreuze vlakken, vochtinwer- king) en funest is daarom ook de toepassing van grote hoeveelheden Detail De Bijenkorf tijdens de gevelreiniging. water. Vervuiling en patina mogen niet met elkaar verward worden! Pa tina is de unieke beschermende laag, vergelijkbaar met het vernis van olieverfschilderijen, die na ver wijdering alleen maar een kwetsbaar oppervlak blootlegt. Ir P. K. van der Schuit onderzocht al in 1978 de mo menteel gangbare reinigingsmetho den van muurvlakken aan gebou wen, die al wat ouder zijn en een vuil uiterlijk hebben. Deze deskundige stelt vast 'Steen zal op plaatsen die regelmatig door neerslag worden afgespoeld, door de eroderende werking het langst schoon blijven. Daarentegen zullen nissen, onderkanten van lijsten, sommige gedeelten van beelden en dergelijke eerder en duidelijker vuil worden. Dit verschijnsel is bij kalk steen het best zichtbaar. Stofvervui- ling, gewoonlijk bestaande uit roet, zand, cement, zouten en dergelijke kleurt gebouwen zwart en bedekt ze met korsten van verschillende struk- tuur en dikte. Deze korsten ontstaan door de tussenkomst van stofdeel tjes. Een onjuiste of onnodige reini ging kan onherstelbare schade ver oorzaken.' Daarom is het nuttig, de gevelreinigingsmethoden in grote lij nen de revu te laten passeren. Droge en natte methoden Men zou het gevelreinigen in twee hoofdgroepen kunnen indelen: droge en natte methoden. Bij de droge rei nigingsmethoden wordt o.a. het stra len met verschillende produkten toe gepast. Bij voorbeeld met staalgrit, gemalen slakken of verschillende soorten zand. Dit moet wel kwarts- vrij zijn i.v.m. silicose (steenhouwers longziekte), p.v.c. korrels of bij voor beeld gemalen pitten. Dan is er nog een variatie: het z.g. vacuüm stralen. Voorts wordt er gebruik gemaakt - vooral bij kleinere vakken - van bor stelen en schuren. Het nadeel van al deze methoden is, dat ze in meer of mindere mate de ondergrond be schadigen/aantasten met als gevolg dat o.a. de bindingskracht van het steenoppervlak terugloopt en het verouderingsproces daardoor ver snelt. Storend is vanzelfsprekend de stofoverlast. Bij de natte reinigingsmethoden zijn de variaties wat groter. Algemeen kan gesteld worden dat het reinigen met alleen water wel of niet onder hoge druk een aantal nadelige as pecten kent zoals vlekvorming op de Reiniging van voorgevel De Bijenkorf te Am sterdam. gevel door het opzuigen van het vuile water in steen en voegen en het op drogen, vooral op lager gelegen ge- veldelen. Eveneens ontstaat vlekvor ming door zoutverplaatsing naar het steenoppervlak. Het zgn. afschilferen bij vooral zachtere steensoorten ont- J. van Raamsdonk. staat vaak door ontbinding van zou ten en destructurering van bindings- stoffen. Oudere voegen lopen een groot risico wanneer overmatig veel water gebruikt wordt. Ook de ontwik keling van b.v. algen, mossen, pollen, zaden, schimmels, zwammen enz. neemt sterk toe. Vaak al binnen en kele maanden is een groene waas waar te nemen. Tijdens een vorstpe riode of alleen maar nachtvorst kan grote schade worden aangericht in dien de behandelde gevel niet volle dig droog is. Het drogen kan soms maanden duren. Nu we weten dat water een zeer nadelig effect heeft op praktisch alle soorten gevels zijn natuurlijk varia ties waarbij water wordt gebruikt niet best. Toepassing van water onder hogedruk, gekombineerd met diver se straalmiddelen is zo'n slecht voor beeld. Toepassing van chemicaliën, zoals o.a. alkalische en zure reini- gingsprodukten, nagespoeld met wa ter, is min of meer schadelijk. Afhan kelijk van het gevelmateriaal zijn op korte of op lange termijn de chemi sche reacties zichtbaar en in vele gevallen desastreus, zoals b.v. witte, gele en zwarte vlekken, opbleken, zout- en kalkuitbloei, korrosie, steen- struktuurachteruitgang enz. Het ge bruik van vuiloplossende en absor berende pasta's is ook een mogelijk heid maar erg arbeidsintensief. Wel minder schadelijk voor de steen maar ook hierbij komt weer water aan te pas met alle negatieve gevol gen van dien. Toch zijn er, zoals ook Van der Schuit opmerkt, alkalische komplexon-pasta's die wel een goe de werking hebben. Vanuit de monu mentenzorg gezien laten deze pas ta's praktisch niets schadelijks achter

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 22