Laatste nieuws 20 even naar de selectie van prijswin naars van Europa Nostra onder scheidingen volgend jaar. Kunt u daar iets meer over zeggen? Nee, dat moet echt een verrassing blijven. Tijdschriften Na dit interview bladeren we nog even door het Europa Nostra Maga zine, het dit jaar voor het eerst ver schenen tweejaarlijkse tijdschrift van Europa Nostra, dat tweetalig - Frans en Engels - is opgezet en wordt ge sponsord door British Petroleum. Het fraai verzorgde tijdschrift wordt gere digeerd door Margot Dijkgraaf, me dewerkster van Europa Nostra, met wie we intussen een prima contact hebben opgebouwd. Het herfstnum mer bevat o.m. artikelen over de New Town van Edinburg, verwaar loosde kerken in Europa en de prachtige veenderijen van Ierland. We treffen er ook een bemoedigen de uitspraak van prins Henrik in aan. Hij signaleert naast het grote elan in Europa voor het milieu ook een golf van interesse voor de bescherming van het cultureel erfgoed. Het gaat er nu om die betrokkenheid om te zetten in weloverwogen en doel treffende actie. Met dank aan Margot Dijkgraaf van Europa Nostra, die dit interview voor ons arrangeerde en Hannie van Bar- neveld van Heemschut, die bereid was als tolk te fungeren. vervolg van pag.18 Restauratie-financiering ratie-financiering wordt steeds meer uitgebreid. Vaak is deze financie- ringsvorm niet alleen toepasbaar voor rijksmonumenten, maar ook voor gemeentelijke monumenten en beeldbepalende panden. In de regel kunnen ook monumenteigenaren die geen subsidie krijgen, voor een to taalfinanciering van het Restauratie fonds in aanmerking komen. De overeenkomst met Gouda zal boven dien ook van toepassing zijn op pan den waarbij funderingsherstel nood zakelijk is. Omdat de grondwater stand in de loop van de tijd gezakt is, heeft men in deze gemeente name lijk te kampen met verzakkingen door rottende paalkoppen. Wat de toekomst betreft is het Restauratiefonds voornemens ook de financiering van renovaties van niet-monumenten op zich te nemen. In de gemeente Haarlem wordt op dit moment geƫxperimenteerd met de complexmatig aangepakte parti culiere woningverbetering. Omdat de financieringsproblematiek vergelijk baar is, kan de Restauratie-financie ringsconstructie ook worden toege past voor renovatie en woningverbe tering. Red. Het Nationaal Restauratiefonds ver strekt u graag meer informatie. U kunt daarvoor contact opnemen met de heer H. K. A. Frieling, hoofd Mar keting en Voorlichting, postbus 15, 3870 DA Hoevelaken. Het telefoon nummer is 03495-39439. Op verzoek van Heemschut heeft minister d'Ancona het Heiligeweg- bad en het Weeshuis De Wielingen in Amsterdam op de voorlopige Rijksmonumentenlijst geplaatst. Vervolg van pagina 14 In Nederland terug Von Siebold keerde in het woelige jaar 1830 in Leiden terug. Een groot deel van zijn verzonden goederen was aldaar in de Hortus Botanicus aangekomen en bewaard. Hij begon, met in zijn achterhoofd de gedachte aan een publicatie over Japan sa men te stellen, aan de bestudering en bewerking van het materiaal. De verzameling etnografica werd onder gebracht in zijn woonhuis Rapen burg 19. De verzonden gedroogde planten vonden een onderkomen in het Rijksherbarium en een deel van de levende gewassen werden onder gebracht in de Hortus Botanicus. Von Siebold zelf kweekte een deel van de meegenomen gewassen op zijn landgoed 'Nippon'even buiten de Zijlpoort in de toenmalige ge meente Leiderdorp. In 1833 verschenen de eerste twee delen van zijn boek Nippon. Ar- chiv zur Beschreibung von Japan en in de daaropvolgende jaren enkele delen van zijn Fauna Japonica en Flora Japonica. Von Siebold reali seerde zich dat de door hem aange legde verzameling pas echt tot zijn recht zou komen als er uit zijn collec tie een nationaal Japansch Muse um' zou voortkomen. De Nederland se overheid kocht de collectie uitein delijk in 1837. Uit deze collectie zou uiteindelijk het Rijksmuseum voor Volkenkunde ontstaan. De Gedenktuin De gedenktuin die ter ere van Von Siebold en zijn werk ingericht werd is een ontwerp van prof. dr. M. Naka- mura, hoofd van het Instituut voor Landschapsarchitectuur van de Uni versiteit van Kyoto. In zijn ontwerp kregen het bronzen borstbeeld van Von Siebold van de Beeldhouwer O. Wenkebach uit 1932 en een deel van de oostaziatische plantencollec- tie een centrale plaats toebedeeld. In het centrale deel van de tuin dat in de zogenaamde 'droge landschaps stijl' (karesansui) aangelegd is, wordt door middel van rotspartijen en grindpaden het leven van Von Sie bold verbeeld. De zuidzijde van de tuin bestaat uit een heuvel met daar op een aantal rotsen die als een wa terval in een watervlakte van grind uitmondt. Deze heuvel staat voor het geboorteland van Von Siebold terwijl de grindvlakte de oceanen die tus sen het Westen en Japan inliggen symboliseert. In deze 'oceanen' lig gen twee eilandjes, het eiland van de kraanvogel en het eiland van de schildpad. Beide dieren staan voor een lang en voorspoedig leven. Via deze eilanden komt men bij een Ja pans paviljoen, waarachter 'Japan' met het borstbeeld van Von Siebold ligt. Het paviljoen is als de brug tus sen de twee culturen waartussen Von Siebold voortdurend gereisd heeft, en vormt eigenlijk tegelijk de overgang van Von Siebold's leven (de tuin) en zijn dood (het borst beeld). Deze oase van rust wordt van de omringende hortus afge scheiden door een muur met Japan se dakpannen. De tuin verplicht tot het eren van Von Siebold al spreekt het voor zich dat zelfs een tuin ter grootte van de Hortus nog te klein zou zijn om het leven en het werk van deze boeiende wetenschapper te herdenken. Openingstijden, 1 oktober-1 april. Tuin en kassen. Zaterdag gesloten. Eveneens gesloten: 1e Kerstdag t/m 1e maandag in het nieuwe jaar. drs. K. van Ommen is kunsthistori cus en publicist te Leiden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 20