'Industriële ontwikkeling goed inpassen in historische omgeving' 19 Prins Henrik, de nieuwe president van Europa Nostra: Jaap Kamerling In september vorig jaar werd op de Jaarvergadering van Europa Nostra in het Haagse Vredespaleis prins Henrik van Denemarken benoemd tot de nieuwe president van deze Europese koepel van monumenten-orga nisaties. Hij volgde Henri de Koster op, die Europa vanaf 1984 presideerde en als voorzitter zijn werk voor deze organisatie zal voortzetten. De benoeming van prins Henrik was voor de redactie een goede reden hem voor een kort interview uit te nodigen. Het is zondag 16 december en sa men met Heemschut-secretaresse Hannie van Barneveld, die als tolk fungeert, bestijg ik de treden van het monumentale Huis met de Drie Hoofden aan de Keizersgracht, waar het Amsterdamse gemeentelijk Bu reau voor de Monumentenzorg is ge vestigd. Hier vergaderen de bestuur ders van Europa Nostra samen met hun nieuwe president over de 200 inzendingen dit jaar voor de befaam de jaarlijkse Europa Nostra-onder- scheidingen. Welke inzending ver dient dit keer een zilveren medaille en voor welke restauraties wordt een diploma van verdienste toegekend? De prins mag even uit de verga dering om ons te woord te staan in een werkkamer van het bureau. De prins-gemaal van Denemarken is Fransman van geboorte. We maken kennis met een rijzige, gesoigneerde heer, die met zijn charme en vrien delijkheid ons direct op ons gemak stelt. We vergeten terstond gecom pliceerde aanspreek-titels, er ontstaat al gauw een gemoedelijke sfeer. De voertaal is frans. Drijfveren Mogen we iets weten over uw drijf veren voor het presidentschap? Prins Henrik: 'Ik heb het presi dentschap aanvaard op verzoek en op aandringen van de heer De Kos ter. Hij vroeg me hem op te volgen als president terwijl hij zelf als voor zitter graag het werk voor Europa Nostra wil voortzetten. Het is de be doeling, dat ik als lid van een Ko ninklijk Huis een extra waarborg kan zijn voor het beschermingswerk van Europa Nostra. Ik heb deze functie ook geaccepteerd omdat deze orga nisatie me erg interesseert. Ik vind het essentieel en erg belangrijk voor heel Europa om een organisatie te hebben, die het Europees architecto nisch en landschappelijk erfgoed be schermt. Dat is niet alleen voor ons zelf belangrijk maar ook voor komen de generaties. We hebben in Europa een enorm architectonisch kapitaal: kerken, kastelen, stads- en dorpsge zichten, bruggen - neem uw hoofd stad met zijn meer dan duizend bruggen - en landschappen. Het is noodzakelijk, dat onze indus triële ontwikkeling, die nu eenmaal zijn ruimte opeist goed wordt inge past in de historisch gegroeide om geving en het landschap. Verder heb ik deze post ook geac cepteerd uit persoonlijke belangstel- Prins Henrik, de prins-gemaal van Denemar ken. (foto Elfelt Royal) ling. Ik bewoon een oud paleis en heb in Frankrijk in de buurt van Alby ook een kasteel uit de 17de eeuw, dat nu wordt gerestaureerd. Oost-Europa Welke indruk hebt u overgehouden aan de conferentie en jaarvergade ring van Europa Nostra onlangs in Den Haag? 'Er is vooruitgang geboekt bij het vergroten van de bekendheid van Europa Nostra. Een tweede belang rijk punt is, dat het steeds beter lukt om ook Oost-Europa te interesseren voor participatie in Europa Nostra. Zo zijn onlangs landen als Polen, Tsjecho Slowakije en Hongarije lid geworden. Met andere Oost-Europe- se landen als Bulgarije, Roemenië, Albanië en Rusland zijn openingen gemaakt maar het is nog niet zo ver, dat zij al lid kunnen worden. Ik hoop, dat dat spoedig mogelijk wordt.'De prins wijst erop, dat de contacten met Oost-Europa tot voor kort schaars waren omdat de landen daar nog geen lid waren van de Raad van Europa en dat is een voor waarde om ook in Europa Nostra te kunnen participeren. Lid-landen moeten een democratisch karakter hebben om tot de Raad van Europa te kunnen toetreden en daarna ook lid te kunnen worden van Europa Nostra. Hij hoopt, dat uiteindelijk alle Euro pese landen lid zullen zijn want Eu ropa Nostra is er voor heel Europa. Kunt u nog een ander belangrijk resultaat van de conferentie noe men? 'Ja, bijvoorbeeld, dat er een fusie komt tussen Europa Nostra en de in ternationale organisatie voor kaste len, het IBI. Die fusie is intussen van beide kanten goedgekeurd'. Een heel andere vraag. Beschikt Europa Nostra wel over voldoende middelen om zijn stimulerende werk te doen? 'Dat is een groot probleem, We hebben niet veel geld.' Europa Nos tra, dat al jaren wordt gesponsord door American Express, wil, zo ho ren we van de prins, zijn fondsen werving flink gaan uitbreiden. De prins denkt dat te doen op onge veer dezelfde manier als waarop het World Wildlife Fund, dat door prins Bernhard wordt gepresideerd, de fundraising aanpakt. Dat wil zeggen: per regio werven en dan het geld doorsluizen naar het centrale niveau. In Denemarken is een Deens World Wildlife fund opgericht om het inter nationale fonds van middelen te voorzien. Zo zou ook Europa Nostra in alle lidstaten kleine Europa Nos- tra's moeten hebben om fondsen te werven. Een rol voor Heemschut? De prins knikt lachend. Tenslotte vragen we hem nog

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 19