Raad van State: Waterlandshuis niet terug naar vóór 1908 Restauratie-financiering nu ook in Gouda mogelijk 18 De Raad van State heeft de eige naar van het monumentale pand het Waterlandshuis in Monnikendam toestemming geweigerd de voorge vel van het pand terug te brengen naar de toestand van voor 1908. Met deze uitspraak wordt de zienswijze bevestigd dat ook zogenaamd 'lelij ke' restauraties die een pand ingrij pend veranderd hebben ten opzichte van de oorspronkelijke staat waarin het verkeerde, toch de moeite van het bewaren waard zijn. Het pand waarom het handelt, be staat uit twee buurhuizen waarvan voor 1908 het ene een zeventiende- eeuwse en het andere een negen- tiende-eeuwse gevel had. In 1908 werden de beide gevels in één ge meenschappelijk ontwerp in grote mate aan elkaar gelijk gemaakt, waarbij het geheel een (pseudo) ze- ventiende-eeuws aanzien kreeg. Een dergelijke wijze van restaure ren was toen niet ongebruikelijk; er zijn evenwel weinig voorbeelden meer van. Na 1908 raakte deze wij ze van restaureren snel uit de mode. In 1910 hield de oprichter van de Bond Heemschut architect A. W. Weissman voor de Nederlandsch Oudheidkundige Bond (nu de Ko ninklijke Nederlandse Oudheidkundi ge Bond) een geruchtmakende rede die een nieuw tijdperk inluidde. Het Waterlandshuis in de bestaande situatie, (foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg) Weissman deed in deze rede een felle aanval op de historiserende ma nier van restaureren zoals toegepast in het Waterlandshuis en zoals ge- praktizeerd door onder andere dr. P. H. J. Cuypers: 'Is het mogelijk, in den geest van een anderen tijd te werken, en den geest van eigen tijd zóó te verloochenen, dat een kun stenaar der 20e eeuw een gebouw kan maken, dat voor een 15e eeuw- sche schepping, bijvoorbeeld, kan De gemeente Gouda is op 10 de cember 1990 een Restauratie-finan cieringsovereenkomst aangegaan met de Stichting Nationaal Restaura tiefonds. De overeenkomst is onder tekend door de heer A. Melaard, wethouder van de gemeente, en door prof. dr. F. H. M. Grapperhaus, vice-voorzitter van de stichting. Gouda is hiermee de laatste van een viertal gemeenten waarmee het Res tauratiefonds in 1990 een overeen komst sloot om de financiering van restauraties eenvoudiger en aantrek kelijker te maken. De Restauratie-financiering heeft als doel het herstel en behoud van mo numenten te bevorderen. Tot voor kort kwam het geregeld voor dat moest worden afgezien van een res tauratie. De eigenaar moest bij diver se instanties aankloppen om subsi- die(s) te verkrijgen. Bovendien was het rondkrijgen van de financiering van het eigen aandeel in de kosten vaak een groot probleem. Met de ondertekening van deze overeenkomst vervallen deze proble men. Monumenteigenaars hoeven nog maar één instantie aan te spre ken: de gemeente. Deze maakt in samenwerking met het Restauratie doorgaan? Onze restauratoren aar zelen niet, deze vraag volmondig met ja te beantwoorden. Maar kan een mensch uit de 20ste eeuw zich in den toestand van iemand, die in de 15e eeuw leefde verplaatst den ken? Het onderscheid tusschen die beide menschen is even groot als wat tusschen de beide tijdperken bestaat. Wij leven zoo snel. Wie kan zich nog twintig of vijf en twintig jaar terug verplaatsen? Het eerste ver- eischte voor een kunstenaar is, iets te zeggen te hebben, dus niet, een papegaai gelijk, een ander na te pra ten'. Weissmans rede over de restaura tor als scheppend kunstenaar leidde in 1917 tot de 'Grondbeginselen en Voorschriften voor het behoud, de herstelling en de uitbreiding van oude bouwwerken', opgesteld en uit gegeven door de Nederlandsche Oudheidkundige Bond. Een radicaal gesteld voorwoord van de kunsthis toricus Jan Kalf dat grote indruk maakte, zorgde voor het definitieve einde van restauraties zoals die van het Waterlandshuis. Daarmee is dit pand geworden tot een reliek van een verdwenen opvat ting, en is zij in zichzelf een monu ment van de geschiedenis van het restaureren. Daarom ook weigerde de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, ressorteerde onder de minister van WVC, toestemming de ondergevel van het pand te ontdoen van pseudo- zeventiende eeuwse elementen. De eigenaar is daarop in beroep gegaan; de Raad van State tenslotte heeft de Rijksdienst in het gelijk ge steld. Red. fonds de gehele financiering in orde. De eigenaar krijgt hierdoor een to taalpakket aangeboden, dat is opge bouwd uit de toegekende subsidie(s), het eigen aandeel in de kosten en een eventuele voorfinan ciering van de subsidie(s). De Restauratie-financiering blijkt in de praktijk goed aan te slaan. Na een proefperiode van twee jaar voor de steden Haarlem, Den Haag en Utrecht werd eind 1989 definitief het groene licht gegeven om de Restau ratie-financiering aan monumentei genaars aan te bieden. Op dit mo ment wordt de Restauratie-financie ring ook toegepast in Enkhuizen, Breda, Bergen op Zoom en vanaf 10 december dus ook in Gouda. Met di verse andere gemeenten zijn be sprekingen gaande. De werkingssfeer van de Restau- (zie vervolg op pag. 20)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 18