Heemschut-initiatief eerste stap tot bescherming historische grensstenen 15 Rob Lureman Een opgelapte grenspaal uit 1766 in het Achterhoekse Dinxperlo wordt misschien het begin van grensoverschrijdende monumentenzorg in de provincie Gelderland. De enig waardevolle grenssteen die het grens dorp Dinxperlo (nog) telt werd vrijdag 30 november 1990 met het nodige ceremonieel weer op zijn historische plaats gezet. Heemschut stond aan de wieg van dit herstel in oude glorie. Gelijktijdig werd een tweetalige bro chure (Ned.-Duits) gepresenteerd, die een aanzet moet zijn tot een be tere bescherming van grenspalen en -stenen langs de oostgrens. Het Dinx- perlose exemplaar vervult, althans voor Gelderland, een voorbeeldfunc tie. De brochure is een uitgave van het Samenwerkingsverband Oost- Gelderland (SOG), een club van ze ventien Oostgelderse gemeenten die op tal van terreinen samenwerken. In de brochure is het oog gericht op het Europa zonder binnengrenzen na 1992. De titel "Grenzen verva gen, de herinnering blijft' lijkt op een reeds vervulde wens te duiden, maar zover is het nog niet. Grenzen mo gen verdwijnen, maar de meest waardevolle markeringen op de scheidslijn (stenen, palen, wachthok- jes, enz.) dienen als herinnering te blijven staan. Ook volgende genera ties moeten het spoor terug kunnen volgen van de lappendeken van lan den die Europa eens was. Langs de Belgisch-Nederlandse grens valt, als ik goed ben ingelicht, al een aantal grenspalen onder monumentenzorg, aan de oostgrens met Duitsland is dat nog nauwelijks het geval. Grenstractaat 1960 Dat bescherming geen overbodige luxe is, blijkt uit het verwijderen van als 'overtollig' beschouwde stenen in het kader van het grenstractaat tus sen Nederland en de Bondsrepu bliek van 8 april 1960. Het was de zelfde overeenkomst die de terug gaaf (in 1963) regelde van het als oorlogsbuit in beslag genomen El- ten, Tüddern en Süderwick Dinxper- lo's tweelingbroer). Tal van waarde volle 18de-eeuwse grensstenen wer den in de jaren zestig en zeventig 'rücksichtlos' losgeweekt van hun historische omgeving. Enkele zijn nu te bezichtigen in of bij musea in Arn hem, Rotterdam, Zutphen en Win terswijk. Anderen vonden hun weg naar particuliere tuinen of werden, dat gebeurde ook, ingemetseld als pronkstuk bij de open haard. Naarmate 1992 dichterbij komt, De zogenaamde Vietsteen uit 1753 in de Win- terswijkse buurtschap Ratum, met wapen van Munster. Aan de andere kant staat het wapen van Gelre. De inscriptie 'renovatum' slaat niet op vernieuwing maar op vervanging van een houten voorganger, (foto Jan Gal) neemt de vrees toe voor een herha ling van de opruimkoorts uit de jaren zestig en zeventig. De provinciale commissie Gelderland van Heem schut nam daarom rond de jaarwis seling van 1987/'88 het initiatief tot een reddingsactie, waarvan de res tauratie van de Dinxperlose grens steen in 1990 het eerste resultaat is. Heemschut zocht contact met de (in middels opgeheven) Gelderse Mo- numentenraad, het Staring instituut in Doetinchem en het Streekarchiva- riaat Oost-Gelderland. Gezamenlijk werd besloten tot een onderzoeks project van bescheiden omvang, maar met een duidelijke voorbeeld werking. Om die reden werd een grens getrokken bij Dinxperlo en Ei bergen. Door het tussenliggende ge deelte zou de stofkam getrokken worden. Het onderzoek kon starten toen het intergemeentelijk samen werkingsverband (SOG) financiële steun toezegde. De resultaten van een eerste ver kenning werden najaar 1989 in han den gesteld van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Die verken ning, in de vorm van een inventarisa tie, was tevens de basis voor de bro chure 'Grenzen vervagen...'. Het on derzoek werd verricht door Peter Meerdink van het streekarchivariaat Oost-Gelderland. Meerdink oriën teerde zich op ouder veldwerk van de inmiddels gepensioneerde doua ne-ambtenaar H. H. Agterhof uit Dinxperlo. Achttien monumenten? Meerdink komt in zijn brochure tot achttien 'beschermenswaardige' grensstenen tussen Dinxperlo en Ei bergen. Als criteria werden gehan teerd de cultuurhistorische waarde, de materiële staat en een eventueel De burgemeesters van Bocholt en Dinxperlo effenen het pad voor de in oude glorie herstelde grenssteen. Derde van links in zwarte jas: drs. J. J. P. van der Haage, directeur juridische en ruim telijke zaken van Heemschut, (foto Hans Prinsen)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 15