De Von Siebold-gedenktuin in de Leidse Hortus Botanicus 14 Kasper van Ommen Vorig jaar was het 400 jaar geleden dat in Leiden de Hortus Botanicus gesticht werd. De tuin werd aan de in 1575 opgerichte universiteit toe gevoegd om de studenten van geneeskunde naast theoretische lessen ook praktijkervaring mee te geven. De bekende botanist Carolus Clusius (1526-1609) werd benoemd tot directeur en maakte een aan vang met de beschrijvende botanie als wetenschap. Veel planten uit verre streken werden gekweekt in de hortus en beschreven. Carl Linnaeus (1707-1778) bracht deze wetenschap nog verder door de introductie van het zogenaamde binaire systeem, waarin elk levend wezen een Latijnse of Griekse ge slachtsnaam kreeg die gevolgd werd door een soortnaam. Onder deze twee wetenschappers groeiden de tuinen van de universiteit uit tot een vermaard voorbeeld voor vele ande re horti. In mei van dit jaar is ter ere van het 400-jarig bestaan de geheel in zijn oorspronkelijke opzet terugge brachte Clusiustuin heropend. Voor de reconstructie van de oorspronke lijke hek- en klimwerken en het cen trale paviljoen werd van oude pren ten en stadsbeschrijvingen gebruik gemaakt. 27 september jl. werd in de Hortus een tweede gedenktuin ditmaal ter nagedachtenis van de Duitse ge neeskundige, natuuronderzoeker en von Siebold werd op 17 februari 1796 te Wurzberg geboren. Afkom stig uit een familie van doktoren en hoogleraren in de geneeskunde ver koos Von Siebold vanzelfsprekend de studie van medicijnen. In 1820 promoveerde hij tot doctor en leidde een korte periode een eigen praktijk in Heidingsfeld. Hij wilde echter meer van de wereld zien en onder invloed van de verslagen van de reis naar Zuid-Amerika in 1807 van de natuuronderzoeker Alexander Von Humboldt besloot Von Siebold de tropen tot zijn toekomstig arbeids veld te maken. Door tussenkomst van Koning Willem I reisde Von Sie bold via Batavia af naar het kunst matige eiland Deshima voor de Ja panse kust. Hij arriveerde daar op 11 augustus 1823. In de 19de eeuw waren de Hollan ders, naast de Chinezen, de enige BAMBOETUIN llMGANG VON SIEBOLD [AZIATlSCH^LANTErJ Ontwerp voor de Von Siebold Gedenktuin van Prof. Dr. Makoto Nakamura. ontdekkingsreiziger Von Siebold ge opend. Von Siebold en Japan Jonkheer Dr. Philipp Franz Balthasar die handel mochten drijven met Ja pan. Deze bevoorrechte situatie bracht echter ook enkele beperkin gen met zich mee. Zo was het de Hollanders niet geoorloofd zich bui- Dr. Ph. F.B. von Siebold in het kolonelsuniform van de generale staf van het Nederlands Oost Indische leger. Lithografie door E. Chiossone, 1859. ten het eiland te begeven. Von Sie bold wist aan dit verbod te ontkomen door zijn kennis op het gebied van de geneeskunde te gebruiken om contacten te leggen met veel voor aanstaande en belangrijke personen en families op het vasteland. Zijn kennis, vooral met betrekking tot de botanie, dwong veel respect bij zijn Japanse vrienden af. Von Siebold leerde Japans en wat Chinees en werd zeer geïnteresseerd in de Ja panse kunst, cultuur en etnografie. Met behulp van enkele leerlingen en bevriende Japanse wetenschappers maakte Von Siebold enkele botani sche en zoölogische excursies in de omgeving van Nagasaki. Tevens kreeg hij toestemming om een kleine woning te bouwen in de omgeving van Nagasaki die voorzien werd van een botanische tuin, Narutaki ge naamd. Reeds in 1824 begon hij met het schrijven van verschillende artikelen over Japan en begon de expeditie van verschillend materiaal dat tijdens de excursies gevonden of aange kocht was via Batavia naar Holland. In 1828 echter werd Von Siebold door een misverstand een proces wegens spionage ten laste gelegd en hij werd in 1829 voor eeuwig uit Japan verbannen. Toen echter Ja pan in 1854 zichzelf opende voor de Westerse wereld werd Von Siebold's verbanning opgeheven, en keerde hij in 1859 als agent van de Neder landse Handels Maatschappij naar Japan terug. Vervolg op pagina 20

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 14