*iiW%iiiw«e~ - 12 tjmm Literatuur: V2, *iï yri' .Ai.-»»:. «2L Rivierenlandschap, verrijkt door de mens den. Het lijkt ons dat de Beekman stichting misschien beter een ver deel en heers-taktiek kan hanteren. Zij verlangt van de overheid dat die vooruit denkt en handelt. In het tijd perk van bezuinigen en terugtreden lukt dat niet altijd even best, met name als niet-materiële waarden verdedigd moeten worden tegenover de keiharde eisen van de economie. Meer perspectief biedt volgens ons ook een soort boven-departementaal overleg. Hierin zouden dan de be trokkenen vanuit de particuliere sec tor en de overheid - wel zwaarge wichten graag - eerst eens aan communicatie-verbetering kunnen doen. Horizontaal zowel als verti caal, want de voorlichting naar het grote publiek laat ook nog veel te veel te wensen over. Terwijl iedereen de milieu-schrik goed in de benen heeft en schoon water en schone lucht al lang geen vanzelfsprekende zaken meer zijn, is men blind voor het feit dat ook mooie landschappen met hand en tand verdedigd moeten worden. Op de studie-dag, en vanuit de nota, bleek dat de goede aanzetten er zijn. Er hoeven niet zozeer nieuwe wetten en regelingen bijgemaakt te worden. Wat er is moet hier en daar wat uitgebreid en in ieder geval veel beter benut worden. Deze taken geheel en al naar de overheid toe te schuiven lijkt niet he lemaal eerlijk, de burger heeft als eerste belang bij een hoogwaardige leefomgeving, hij mag er dus ook iets voor doen. Lid worden van de Beekmanstichting bijvoorbeeld. Voor iedere Nederlander geldt: het land schap kwam er dankzij onze voorou ders... staan wij toe dat het ver dwijnt? Vervolg van pagina 10 Silo rukt op Een treinreis van Utrecht naar Den Haag biedt het beste beeld van de boerenerven in het Zuidhollandse weidegebied. Veel erven zijn via een transparant scherm van dicht opeen geplaatste wilgen en populieren aan het oog onttrokken. De rieten wolfda- ken zijn nog net te zien, boven alles uit, evenals de roedenbergen. Rijen knotwilgen omzomen de kavelsloot jes. Ook hier dringt echter de eigen tijdse boerderij, uiting van modern management, onstuitbaar op. Lage schuren, groot en met daken van eterniet, naar boven piekende meta len silo's in helle tinten. Het gebied rond Woerden, Bodegraven en Gouda is vanouds de regio van de Goudse kaas, turf en knotwilgen, met nog weinig horizonvervuiling. De export heeft een grote vlucht geno men. Van de oude boerenerven is vaak weinig meer overgebleven. Toegangshekken en bruggen Monumentaal zijn sommige toegangshekken in het Zuidholland se boerenland, soms met een adel lijk of stads karakter. Blijkbaar wilde men 'meedoen', ook vroeger al. Weer was het architect Verheul, die tussen 1920 en 1935 fraaie exem plaren vastlegde. Typisch voor het Zuidhollandse platteland zijn ophaal bruggen, die toegang tot het erf ver lenen. Dat is bijvoorbeeld in Zoeter- meer nog het geval. Architect Van der Kloot Meijburg wees al in 1908 op een fraai houten exemplaar vóór een bakstenen voerdeeltype uit Kralingseveer bij Rotterdam. Ook in Hillegersberg komen ze voor. Transport te water Net als in Giethoorn kent het Zuid hollandse merengebied het water transport met boten en bootjes, die soms aan punters herinneren. Mest werd via een mestschuit getranspor teerd, om het vervoer naar de weide gronden mogelijk te maken. Restauratie of sloop Het is een goede zaak, dat het boek 'Boerderijen in Zuid-Holland' (SHBO, 98,-) precies aangeeft, of door Verheul 'vereeuwigde' boerderijen nu nog bestaan. In Rijnsburg bij Lei den staat een zeventiende-eeuwse hoeve, die onlangs o.l.v. architekt Bob van Beek een geslaagde res tauratie onderging. Heet hangijzer voor de Zuidhollandse Heemschut commissie is momenteel een 150 m. verder gelegen, ook uit de Gouden Eeuw daterende boerderij, in feite fraaier dan het bovengenoemde ge bouw. Een bejaard echtpaar be woont het nog. De grondprijs is hoog. Een probleem is het geld voor de restauratie - zodat sloop dreigt, aan de Vliet in Rijnsburg! Wordt er door de verantwoorde lijke wethouder, de heer W. Glasber gen (CDA) toch nog een positieve oplossing gevonden? Vele inwoners van Rijnsburg, maar ook de Bond Heemschut hopen het van harte! Met dank aan de Stichting Historisch Boerderijonderzoek, Schelmseweg 89, 6816 SJ Arnhem. J.T.P. Bijhouwer, Nederlandse boe renerven, Amsterdam 1943. A. Haartsen, Overheid en cultuur landschap, in: De nieuwe geografen- krant, 14 november 1990, p. 5 en 15. C.S.T.J. Huijts, Boerderijen in Zuid- Holland, Zutphen 1989 (illustraties: J. Verheul Dzn.) J. Verheul Dzn., Oude boerenhofste den in Zuid-Holland, Rotterdam 1930.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 12