Nieuws uit de provincies Redding roodververij? Actie tegen graffiti Dordrecht 20.000 nieuwe monumenten? Brieven 41 Slot Loevestein is t/m 24 maart toegankelijk voor bezoekers op elke zaterdag en zondag van 13-17 uur. Tijdens de Kerst- en Krokusvakantie (27 dec., 3 januari, 12 en 14 febr.) tevens op dinsdag en donderdag van 13-17 uur. Op beide Kerstdagen en Oud- en Nieuwjaarsdag is het Slot gesloten. Limburg Herten - De gemeente Herten heeft nog geen sloopvergunning afgege ven voor de Roodververij. Het pand zou moeten wijken voor uitbreiding van een jachtwerf. De gemeente neemt pas een besluit als Gedepu teerde Staten zich hebben uitgespro ken over het bestemmingsplan 'Bui tengebied'. Bewoners van Herten willen het uitstel nu gebruiken om de Roodververij als monument erkend te krijgen. Ze vinden het 18e eeuwse gebouwtje beeldbepalend. Als het te jong is voor de rijkslijst zou de ge meente het op een eigen lijst kunnen plaatsen. Zuid-Holland Den Haag - 'Staatsvijand nummer één: de kladderaar.' In een brief aan het gemeentelijk bureau monumen tenzorg in Den Haag trekt dr. J. W. Pfaeltzer van leer tegen het graffiti probleem. Hij constateert 'dat letter lijk alles ten offer valt aan den ma niakalen krijt- en spuitbushanteer- der.' Pfaeltzer spreekt van een 'na tionaal' probleem. Enerzijds beperkt het graffitiprobleem zich al lang niet meer tot het westen van het land. Anderzijds reikt het probleem niet verder dan onze grenzen: 'Vergelijk opgepoetst Aken en Visé met vol ge kladderd Maastricht-Randwijk, Heer len, Eysden en erken hoe bescha mend onze toestand is, hoe deze van laksheid en onmacht getuigt.' Pfaeltzer spoort het Haagse bureau monumentenzorg aan te komen tot een landelike actie ter bestrijding van de graffiti. In 'hjeemschut' van oktober 1990 schreef Olga van der Klooster een stukje naar aanleiding van de in Dor drecht gehouden conferentie 'Future of the Past', over stedelijke monu mentenzorg. Haar betoog komt er op neer, dat als historische steden zo graag meer willen verdienen aan hun stede- schoon, door meer toeristen te lok ken, die steden, net als de meepro fiterende toeristenindustrie, dan ook zouden moeten meebetalen aan het behoud, c.q. onderhoud, van dat ste- deschoon. Tot zover is alles in orde. Minder wordt het wanneer Van der Klooster zich erover beklaagt dat stedelijke promotiecampagnes soms Utrecht Zeist - Als het Monumenten Selectie Project voltooid is zal Nederland er 20.000 nieuwe rijksmonumenten en 165 beschermde stads- en dorpsge zichten bij hebben. Dat blijkt uit de 'Handleiding Selectie en Registratie Jongere Stedebouw en Bouwkunst (1850-1940)'. Het is een document van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, voor advies aan een aantal instanties gezonden. Het Mo numenten Selectie Project (MSP) is het vervolg op het Monumenten In ventarisatie Project (MIP). Tussen 1987 en 1992 worden in het kader van het MIP 200.000 jongere monu menten geïnventariseerd. WVC stelt nu acht jaar lang telkens 12 miljoen gulden ter beschikking om daaruit rijksmonumenten te selecteren. Het MIP is al een aardig eind op streek, in sommige provincies en grote steden zelfs al voltooid. De se- afbreuk doen aan de historische aut henticiteit van de stad: de toerist zou zich daardoor een 'merkwaardig' beeld vormen van geschiedenis en volksaard der Nederlanders. Tsjon- ge, moeten we daar al mee zitten? Iedere toerist kan toch net zoveel in formatie krijgen als hij wenst of aan kan. Daar staan VVV's en boekhan dels echt wel garant voor. Het is ech ter nu eenmaal zo dat lang niet iede re toerist prijs stelt op authentieke en exacte informatie. Dit brengt mij op het punt waar ik zijn moet: Olga van der Klooster heeft zich in Dordrecht kennelijk ook toeris tische knollen voor citroenen laten verkopen, ondanks de 'indringende promotiecampagne' van Dordrecht, die volgens haar 'de integriteit van de lectie van de geïnventariseerde ob jecten en stads- en dorpsgezichten begint op 1 januari 1991. Uiteindelijk zal tien procent van de bouwwerken de schifting overleven, en eenderde van de 500 geselecteerde stads- en dorpsgezichten, verwacht de RDMZ zelf. De provincies en vier grote steden beheren bij het MSP de budgetten en maken een planning. Dat was bij het MIP ook al zo. Gemeenten kun nen kiezen of zij de selectie zelf uit voeren of overlaten aan de provin cies. Grote vraag is natuurlijk of het to tale budget voor monumentenbe scherming hetzelfde kan blijven, als er 20.000 monumenten en 165 be schermde stadsgezichten bij komen. Het antwoord daarop zal voorlopig nog op zich laten wachten. De RDMZ laat slechts doorschemeren, dat het beschermen van jonge mo numenten niet ten koste mag gaan van de bescherming van de huidige monumenten. conferentie verstoorde'. Kennelijk was de aldaar verstrekte informatie toch nog niet indringend genoeg. Dan wa ren immers haar fotobijschriften wel minder 'merkwaardig' geweest. Bij een in het artikel geplaatste foto van de Dordtse Wijnstraat vermeldt zij dat het de Groenmarkt zou zijn en nog bonter wordt het wanneer zij een niet bestaande Grote Marktstraat in Dordrecht introduceert, waar op de foto heel duidelijk de Grotekerksbuurt staat afgebeeld! Zo toont Van der Klooster zelf aan dat niet iedere toerist 'wegwijs' kan (of wil) uit de aangeboden informa tie. G. Renting Grote Markt 102 3311 BH Dordrecht

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 41