Heemschut in actie 39 De Woeste Hoeve Avenarius moet blijven Kerkepaden Nieuw ontwerp beter Mijdense Sluis Bedrijven elders situeren De Woeste Hoeve rond het jaar 1900. Naar deze foto verwees de eerste kolom (tweede alinea) van het artikel over de Woeste Hoeve op pag. 17 van het vorige nummer van Heemschut. Tot onze spijt verviel die foto in dat nummer. Vandaar plaatsing alsnog in dit nummer. Apeldoorn - Heemschut heeft het ge meentebestuur van Apeldoorn ver zocht alles in het werk te stellen om De Woeste Hoeve te behouden. Niet alleen is dit pand een begrip als een van de laatst overgebleven pleister plaatsen op de oude Hessenroute over de Veluwe. Het pand is ook, ge zien zijn leeftijd (in 1771 gebouwd) in opmerkelijk authentieke staat overge leverd. Het verkeert bovendien con structief in een redelijk goede staat. Heemschut verzoekt het gebouw op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Zelfs lijkt de mogelijkheid aanwezig het pand bij de minister voor te dragen voor plaatsing op de Rijkslijst (zie ook Heemschut van ok tober). In juni dit jaar werd De Woeste Hoe ve, nadat het twee jaar had leegge- staan en begon te vervallen, ge kraakt. Heemschut had vertrouwen in de intentie van de krakers om hier mee verval tegen te gaan. De eige naar was echter niet gediend van deze ongevraagde dienst. Dat het pand in verval begon te raken had naar zijn zeggen te maken met een proces, dat hij voerde tegen een ho- recapachter, die zijn verplichtingen niet nakwam. Tijdens dit geding was het de eigenaar niet toegestaan on derhoud te verrichten. Volgens Heemschut waren in feite de intenties van eigenaar en krakers dezelfde nl. om verval tegen te gaan. De bond wil de graag bemiddelen tussen beide. Dit kon echter niet voorkomen, dat de eigenaar een kort geding aanspande tegen de krakers. Door toedoen van Heemschut kon dat nog worden uit gesteld maar de bemiddeling mocht uiteindelijk niet baten. Het kort geding diende en de krakers moesten binnen 30 dagen De Woeste Hoeve verlaten. Zij deden dat vrijwillig. De eigenaar zocht intussen nog steeds naar een goede bestemming voor het pand. Ruurlo - Heemschut heeft adhesie betuigd aan B. en W. en gemeente raad van Ruurlo met hun pogingen tot behoud van het complex Avenari us. Het gebouw is met zijn chalêt- achtige architectuur een markant ob ject en spreekt ook door zijn ligging tot de verbeelding als 'de poort van Ruurlo'. Minstens zo belangrijk is de emotionele binding van velen met Avenarius. In Ruurlo en ook daarbui ten bewaart men dankbare herinne ringen aan het voormalige hotel. Sloop zou het dorpsbeeld onherstel baar schaden. Heemschut vindt, dat de gemeente deze zaak voorbeeldig aanpakt. De bond hoopt, dat Ruurlo ook in de toekomst een effectief be- schermingsbeleid gaat voeren d.m.v. een gericht plaatsen van woningen en objecten op de gemeentelijke mo numentenlijst. Friesland - In zijn antwoord op een adres van Heemschut over oude voet- en kerkepaden, die dreigen te verdwijnen, antwoorden GS van Friesland, dat de vroegere en huidi ge paden van heel Friesland zijn geïnventariseerd. In het algemeen is het beleid gericht op het houden- wat-je-hebt principe. Van provincie- wege wordt gestimuleerd, dat cul tuurhistorisch belangrijke paden op wegenleggers opgenomen worden danwel daarop geregistreerd blijven staan. Daarnaast wordt bevorderd, dat in onbruik geraakte paden weer opnieuw toegankelijk worden ingeval dat in overeenstemming is te bren gen met de belangen van het be staande grondgebruik. Maarssen - De gemeente Maarssen heeft na de protesten van Heem schut zijn nieuwbouwplan op het ter rein van buitenplaats Goudestein aangepast. Hoewel Heemschut nog steeds geen voorstander is van het te grootschalige bouwwerk ten be hoeve van enkele afdelingen van ge meentediensten ervaart zij het nu gepresenteerde ontwerp op zichzelf als helder en krachtig. De kleur van het toegepaste baksteen zal 'licht' zijn, zo blijkt uit de stukken. Heem schut stelt nu voor kleur en structuur van de baksteen in elk geval zo goed mogelijk qua toon te laten aan sluiten op de omringende bebou wing. De kleur van ramen en daklijst moet refereren aan de kleuren op Goudestein en koetshuis/orangerie. Loosdrecht - De voorgenomen ver groting en vooral verbreding van de door twee historische boerderijen ge flankeerde Mijdense Sluis zal een grote aanslag betekenen op de land schappelijke en cultuurhistorische waarden van deze omgeving. Aldus Heemschut in een brief aan GS van Utrecht. De reden van de vergroting - de plassen toegankelijk maken voor nog grote schepen - zal grote gevolgen hebben voor het hele plas- sengebied. Door de grotere diepgang en breedte zal een grotere golfslag de kwetsbare oeverlijn bedreigen. Er zal veel baggerwerk moeten worden verzet voor de aanleg van de nieuwe sluis, wat gepaard gaat met het aan leggen van grotere vaargeulen en aanlegsteigers. De Loosdrechtse Plassen zijn ontstaan door turfwin- ning uit weilanden en kenmerken zich als recreatieterrein voor klein schalige watersport. Voor dat doel dienen zij bestemd te blijven. Hierin ligt de kwaliteit van dit watersportcen trum. Heemschut vindt vergroting van de sluis een onverantwoorde beste ding van overheidsgeld. Varsseveld - Heemschut zou het erg betreuren als de geplande uitbreiding van het bedrijventerrein zou plaats vinden in het gebied ten oosten van de rondweg-Aaltenseweg, een van de mogelijkheden. Heemschut schrijft het college van B en W, dat het hier gaat om een gebied, dat zowel in landschappelijk als in cultuurhisto risch opzicht van grote waarde is. Het is een in hoofdzaak kleinschalig, typisch Achterhoeks landschap met waardevolle bebouwing, waaronder het Huis Breukelaar en de gelijknami ge boerderij. Vestiging van een be drijventerrein hier zou deze waarden ernstig aantasten. Een andere, bete re locatie moet mogelijk zijn.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 39