Heijplaat behaalt spectaculaire overwinning Wim Smit 6 Heijplaat is een tijd lang de meest genoemde Rotterdamse wijk ge weest. Toch stemt deze bekendheid in de pers op geen enkele wijze overeen met de feitelijke kennis van de doorsnee-Rotterdammer, die er nooit geweest is en maar een vage voorstelling heeft waar het ergens moet liggen. Desalniettemin brachten de tweeduizend inwoners met el kaar iets groots tot stand. Zij wisten te voorkomen, dat hun wijk werd gesloopt. De gemeente Rotterdam, die met grote besluitvaardigheid over oude stadswijken heen walst en grote pro jecten zonder noemenswaardige in spanning van de grond weet te tillen, zag geen kans de vastberaden te genstand van de bewoners van deze geïsoleerde buurt te doorbreken. Heijplaat moet blijven! Het is een uniek stukje stad, dat in 1990 op het punt stond te verdwijnen. Een klein, geheel op zichzelf staand geheel, aan het eind van de wereld gelegen en mede daarom ietwat wijds 'Tuin dorp Heijplaat' genoemd. De tuin- verhuizen, maar dachten met wee moed terug aan het leven op het platteland. In Engeland leek nu een synthese tussen beide leefwerelden gevonden te zijn. In ons land kreeg het Engelse nieuwbouwtype voor het eerst gestalte in de Rotterdamse wijk Heijplaat. De RDM De Rotterdamsche Droogdok Maat schappij, de RDM, die zich in navol ging van andere havengebonden be drijven op de linker Maasoever had gevestigd, zocht voor het personeel stadgedachte, die in Engeland poog de van de dodelijk saaie steden een leefbaarder geheel te maken door wijken met veel groen te bouwen, sprak ook Nederlanders aan. Veel plattelanders moesten om economi sche redenen naar de grote steden passende woningen in de onmiddel lijke omgeving van het bedrijf. Het was nog de sfeer van de eeuwwisse ling: op loopafstand van het werk voldoet een woonwijk het best. Ar chitect H. A. J. Baanders kreeg op dracht ten zuiden van het fabrieks terrein ruim 400 woningen neer te zetten, bedoeld voor arbeiders en kantoorpersoneel. Er kwam een wijk- gebouw en er werden drie kerken gebouwd: een roomse, een hervorm de en een gereformeerde. Het was de tijd van de villakerken en de vele variaties daarop, alle in mini-formaat uitgevoerd. Een klein, min of meer knus ge heel, in de ietwat zwaarmoedige bouwstijl, die tijdens en na de Eerste Wereldoorlog in de mode was. De buurt is misschien te vergelijken met het oudste deel van de Amsterdam se Watergraafsmeer, maar het is al lemaal kleiner en voor mijn gevoel ook wat beklemmender. Daarbij was Heijplaat veel meer een afgesloten geheel. Het lag ver van de stad af, in dat opzicht misschien beter te verge lijken met het oude Amsterdam- Noord. Heijplaat had ook niets ste delijks, al werkte iedereen er bij de zelfde stedelijke baas. De wijk onderscheidde zich in meer dan een opzicht van andere wijken. Heijplaat was geen willige prooi voor speculatiebouw, die tot 1914 in Rotterdam de toon aangaf, maar het werkterrein van een wo ningbouwvereniging. 'Onze Woning' bouwde er wat later nog een dikke 400 woningen bij, zodat er tenslotte een kleine 900 woningen in de wijk stonden. Het inwonertal begon na de Tweede Wereldoorlog te dalen door gezinsverdunning. In 1990 telde Heijplaat nog rond tweeduizend Rot terdammers, niet minder voortvarend dan die aan de andere kant van de Maas. Wel trad in de wijk een sterke veroudering op. Het Tuindorp op het oorlogspad Op Heijplaat volgden de andere tuin dorpen: Vreewijk, Spangen, het Wit te Dorp en Kiefhoek. Spangen ver loor al gauw het 'tuindorpkarakter', toen er ook andere woningtypen ver rezen. Hier is nu eigenlijk alleen de Justus van Effenstraat nog een blik vanger van de eerste orde, al heeft de 'tuinstadgedachte' hier een ge heel eigen invulling gekregen. De andere buurten bleven lange tijd min of meer een eigen karakter behou den, maar geen wijk heeft zo'n uitge sproken sfeer als Heijplaat. Wat maakt een wijk tot een geo grafische eenheid en hoe wordt het karakter bewaard? Tussen het Waal- en Eemhavengebied ligt Heijplaat als een soort kaap en mede door het geografisch isolement heeft de buurt altijd de sfeer van de coöperatieve woningbouw van rond de Eerste We reldoorlog gehouden. Er kan hier moeilijk sprake zijn van monumenta liteit, maar in elk geval is het een wijk met een interessante geschie-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 6