Herman Moscoviter wil brug inpassen in openbaar vervoerscircuit van de stad Heemschut-agenda Jaap Kamerling 4 Artikel over dreigende sloop Rotterdamse spoorbrug bekroond met Heemschut Persprijs. Op woensdag 12 september is in de Burgerzaal van het Rotterdamse Stadhuis voor de vierde keer de Heemschut Persprijs uitgereikt. Burge meester dr. B. Peper van Rotterdam reikte de prijs van 2500,- uit aan de journalist Herman Moscoviter van Het Vrije Volk voor zijn artikel 'Red de spoorbruggen. Anders is het te laat', verschenen in Het Vrije Volk van 4 november 1989. De prijs wordt elk jaar door Heemschut toegekend voor de beste journalistieke produktie op het terrein van monumen ten- en landschapsbescherming. Heemschut wordt daartoe in staat ge steld door de VNU te Haarlem. Zoals bekend wordt er op dit mo ment gebouwd aan een spoortunnel onder de Maas en is de unieke spoorbrug over de Maas, een prach tig staal(tje) van industriële archeolo gie en vooral bekend als De Hef, ge doemd gesloopt te worden. Herman Moscoviter en met hem Heemschut vinden de gietijzeren en geklinknagelde hefbrug over de Ko ningshaven van zo grote belevings waarde juist in het moderne Rotter dam, en ook cultuurhistorisch zo be langrijk dat de brug hoe dan ook be waard moet blijven. Het liefst wil Moscoviter dat doen door de brug ook zijn functionele waarde te laten behouden door haar in te passen in het openbaar vervoerscircuit van de stad. Je zou bij het Hofpleinstation, zo schrijft hij in het bekroonde arti kel, het luchtspoor aan de Hofplein- lijn kunnen koppelen en deze lijn kunnen verlengen tot tenminste sta tion Zuid in Feijenoord. Moscoviter schreef in ons vorige nummer een artikel over het zwakke monumen tenbeleid van de Maasstad. De twee eervolle vermeldingen gaan dit jaar naar een artikel van Herman Haverkate in de Twentse Courant van 9 januari 1989 'Landgoed Twic- kel in gevaaf en naar een artikelen serie in het Noordhollands Dagblad 'In het spoor van de Omringdijkook in 1989 verschenen. De jury prijst de gedrevenheid, waar mee Haverkate de bedreiging van het Twentse landgoed beschrijft. En ook is zij onder de indruk van de poëtische en originele wijze, waarop de serie artikelen over de Westfriese Omringdijk is geschreven, een 120 km lang waterstaatkundig monument van grote importantie. De jury bestond ook dit jaar weer uit J. Th. Balk (oud-columnist NRC/Han- delsblad), B. Kroon (oud-journaliste De Tijd), M. J. M. van Rooy (adj. hoofdredacteur NRC/Handelsblad), A. Koolwijk (oud-medewerker van Ge west tot Gewest), O. van Asten (archi tect en adviseur van Heemschut), A. G. Hieselaar (hoofd interne en externe betrekkingen van de VNU) en J. Ka merling (eindredacteur/voorlichter Bond Heemschut). Moscoviter publi ceerde ook in Heemschut (zie nr. 4). 22-24 oktober Restoration '90 in de RAI te Amster dam. Vakbeurs voor restauratie- en conserveringstechnieken. 24 oktober Najaarsmuseumdag van de Neder landse Museumvereniging met als thema 'Cultuuraanbod: het inhalen van de achterstand'. In de RAI en het Rijksmuseum te Amsterdam. 21 november Symposium over de cultuurhistori sche aspecten van het landschap, georg. door de dr. A.A. Beekman stichting i.s.m. onder meer Heem schut. Plaats: de Reehorst te Ede. Duur: 10-16 uur. Vooraanmeldingen naar Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam. 14 december KNOB-studiedag 'Monumentencom missies, deskundigheid gewenst'? In Provinciehuis Haarlem. Kosten: 40,- (leden) en 60,- (niet-leden). Tel. 030-321756. De winnaars van de Heemschut Persprijs 1990. Tweede van rechts staat Herman Moscoviter, die de hoofdprijs won. Naast hem rechts staat de voorzitter van Heemschut Overijssel ir. J.M. Veldhuis, die een eervolle vermelding in ontvangst nam voor Herman Haverkate, die i.v.m. zijn huwelijksfeest niet aanwezig kon zijn. Helemaal links de geestelijke vader van de eervolle vermelding voor de serie 'In het spoor van de Omringdijk' Marin Menger van het Noord-Hollands Dagblad en naast hem de adjunct-hoofdredacteur van die krant Sam de Jager, eindredacteur van de serie, (foto Tieleman Van Rijnberk).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 4