In de keuken van Thijssen bouw 49 Bert Franssen 'Het gebouw zit nog helemaal in de stalen jongens'. Aannemerstaai. Ik ben op bezoek bij de heer J. Jacobs, projectadviseur bij Thijssen Bouw. Het Amsterdamse bedrijf herstelt en restaureert al 85 jaar, voornamelijk in de hoofdstad en omgeving. Aandachttrekkers op dit moment zijn de werkzaamheden aan Zochers muziekkoepel in het Vondelpark en aan de Remonstrantse Kerk aan de Keizersgracht. Herstellen en restaureren doet Thijs sen niet meer vanuit een kantoor aan de Amsterdamse Keizersgracht, zoals voorheen. Jacobs verontschul digt zich bijna dat ze er weggegaan zijn. De omgeving was fantastisch, maar ja, het bedrijf groeide uit zijn jasje, het ging niet meer, personeels leden hadden hun bureau in de keu ken en vergaderen moest in het trap penhuis. En dan had je nog het par keerprobleem. Thijssen vertrok eind 1989 naar Amsterdam Zuidoost, en huist nu in een modern en zelf ge bouwd ander uiterste, temidden van een kantorenpark, dat wel aardige en soms héél aardige panden bevat, maar dat kennelijk niet gezellig mocht worden. Over enige tijd ver huist het bedrijf overigens naar Slo- terdijk. Nieuwbouw Thijssen restaureert en herstelt ook niet meer uitsluitend. Het bedrijf doet sinds 1988 ook aan nieuwbouw. 'Dat is voor de financiële rugdekking,' zegt de heer Jacobs. 'We krijgen daardoor sneller geld in handen. Bij renovatie en restauratie ben je af hankelijk van overheidssubsidies. Het duurt enorm lang voordat je het geld kunt innen, waardoor er altijd veel geld uitstaat. Door de nieuw bouw krijgen we meer armslag. Waardoor we sterker staan bij het restaureren en renoveren.' In 1980 ging Thijssen deel uitma ken van de Verenigde Bedrijven Janssen De Jong b. v. in Roer mond, een houdstermaatschappij van 15 middelgrote en 10 kleinere vennootschappen, die werkzaam zijn op verschillende terreinen in de bouwsector. De bedrijven bleven zelfstandig in een gedecentraliseer- nai irswwam om ihkhub tot tajgurWMgiS 1U6 SE iWslESÜMI ta.MO-91 M91 - FMOZWlB» de structuur. Dank zij de holding kunnen zij de concurrentie beter te gemoet treden. Men kijkt ook naar het magische jaar 1992, wanneer grenzen overschreden gaan worden. Aanbesteden Een cruciaal moment voor een aan nemer is het aanbesteden. Geen eenvoudige zaak, betoogt Jacobs. Je moet een prijs neerleggen. De kosten van het materiaal zijn daarbij van ondergeschikt belang, de kosten gaan vooral in de uren zitten. En die zijn soms juist zo lastig in te schat-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 49