Molens bedreigd Adviezen Monumentenwacht Aardappelkelder op monumentenlijst Monumentaal benzinestation Sloop Station Hilversum Stop rijkssubsidie voor Raadhuis Hilversum 'Vrienden van Oud- Hillegom' opgericht Rectificatie Nieuws uit de provincies 45 Groningen Hefshuizen - In de gemeente Hefs- huizen (Gr.) zijn drie molens in de gevarenzone beland. Twee hebben begin dit jaar stormschade aan de wieken opgelopen, waardoor ze niet kunnen draaien. Het zijn De Grote Geert in Kantens en De Windlust 'tn Zandeweer. De totale schade wordt geschat op 10 a 20 duizend gulden. Ernstiger is de situatie van De Jonge Jan in Uithuizen. De maalinrichting is er slecht aan toe, herstel kost enkele tonnen, die er niet zijn. Friesland Leeuwarden - De Monumenten- wacht Friesland verstrekt onder meer adviezen aan monumentenei genaren. Maar worden ze ook opge volgd? Uit een onderzoek van de provincie Friesland blijkt dat 40 pro cent van de monumenteneigenaren de adviezen slecht opvolgt, 29 pro cent matig en 31 goed. Het slechtst besteed zijn de adviezen van Monumentenwacht aan de eige naren van kerken en molens. Slechts tien procent doet er iets mee, vaak door geldgebrek of door onvoldoende continuïteit in het beheer van het ge bouw. De eigenaren van kleine mo numenten zoals particuliere woonhui zen scoren 'goed'. Overigens zijn monumenteneigenaren zeer enthou siast over het werk van Monumen tenwacht. De kleine herstelwerk zaamheden, die tegen lage vergoe ding worden verricht, worden van zeer groot belang geacht. Drenthe Schoonebeek - Een negentiende- eeuwse aardappelkelder is op de rijksmonumentenlijst geplaatst. De kelder is overwoekerd door planten groei. Er was instortingsgevaar, dat was de reden dat eigenaar G. J. El len het gebouw op de monumenten lijst wilde hebben, zijn woning stond al op deze lijst. De kelder is uniek, omdat door de wijze van constructie het hele jaar door een temperatuur van vijf graden werd bereikt, voor aardappelen ideaal. Gelderland Nijmegen - Een Nijmeegs benzine station is verheven tot gemeente- en rijksmonument. Het is gebouwd door B. J. Meerman en J. van der Pijl, pleitbezorgers van de Nieuwe Zake lijkheid en het is het laatst overge blevene van een serie van vier. Het heeft nog als benzinestation dienst gedaan tot in de zeventiger jaren. Thans is het verhuurd als woning en teerd monument. Het lijkt erop, dat zij zich sterk wil maken voor Zonne straal, maar vindt dat anderen de restauratie van het Raadhuis moeten bekostigen. De minister in een brief aan de gemeente: 'Het spijt me in hoge mate dat het tekort aan monu- Het Sint Anthonygasthuis aan de Nieuwmarkt te Bolsward. Samen met enkele andere liefdegestich ten Monument van de maand oktober in Friesland, (foto Winfried Walta). bedrijfsruimte aan de Nijmegenaar Bert Broekman. Op de begane grond vervaardigt hij reclamemateriaal, bo ven woont hij. Het gebouwtje is door langdurige leegstand nogal vervallen en moet gerestaureerd worden. In 1988 werd in het kader van de Heemschut Persprijs een eervolle vermelding toegekend voor een arti kel van Hans Sanders in NRC Han delsblad over dit monument. Noord-Holland Hilversum - Het station van Hilver sum is gesloopt. Het gebouw van 1874 stond weliswaar op de monu mentenlijst van de gemeente, maar NS heeft de monumentenstatus in hoger beroep ongedaan weten te maken. Het gebouw zou inefficiënt ingedeeld en moeilijk te onderhou den zijn. Er komt nu een groter pand met veel kantoorruimte. Na deze sloop is van het vroegere stations- hart niets meer over. Hilversum - Minister d'Ancona wil verder geen subsidiie voor de res tauratie van het Hilversums Raad huis geven. Dat is tegen de afspra ken in die haar voorganger gemaakt had: het rijk zou 11,5 miljoen voor zijn rekening nemen. Nu de eerste fase van de restauratie afgerond is, komt de huidige minister daarop te rug. Zij heeft wel toestemming gege ven voor een restauratie-onderzoek van het Hilversums ziekenhuis Zon nestraal, eveneens een hooggeno- mentenbudget voor urgente situaties pijnlijk aan het licht komt bij de twee de fase van de restauratie van het raadhuis.' De Tweede Kamerfracties van PvdA en CDA vinden dat de minister de af spraken moet nakomen, ook al was er geen sprake van een echte 'over eenkomst'. Zuid-Holland Hillegom - In juni 1990 is de Stich ting Vrienden van Oud-Hillegom op gericht. De Stichting heeft als doel: het behouden en zonodig herstellen van landschap, milieu, monumenten en beeldbepalende panden in Hille gom en omgeving. In de folder, die men kan opvragen, staat hoe men Vriend van 'Oud-Hil legom' kan worden. Belangstellen den kunnen zich ter plekke opgeven als donateur van de Stichting voor minimaal 15,- per jaar. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer F. R. Out, tel. 02520-21585 of met de andere be stuursleden, die in de folder ge noemd worden. B.F. Het Rabbinaatshuis, waarvan de vo rige Heemschut meldde, dat de toe komst ervan lijkt te zijn veilgigesteld, bevindt zich niet in Groningen maar in Winschoten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 45