RK-kerk Veenhuizen moet op de (ijst Geen massale bouw aan Amstel Uitbreiding stadhuis roept bezwaren op Bestemmingsplan moet beter Boerderij behouden Liever metro om binnenstad heen Keurtuin bedreigd Heemschut in actie 44 Norg - Heemschut heeft de minister van WVC verzocht de RK-kerk te Veenhuizen, die deel uitmaakt van het complex Veenhuizen, op de Rijks monumentenlijst te plaatsen. Het gaat hier om een voor de ontwikkeling van Veenhuizen karakteristieke neo-gothi- sche kerk uit 1892/93 met een bijzon dere spantconstructie: een gecombi neerde constructie van boogvormig en driehoekig spant met in tussenlig gende velden versierd houtsnijwerk, gecombineerd met trekstangen. Al eerder heeft Heemschut bij WVC aan de bel getrokken omdat het Rijk van plan is in het kader van de privatise ring alle niet strikt penitentiaire gebou wen van het complex Veenhuizen af te stoten (zie Heemschut van juni 1990). De bond vreest dat dit de weg vrijmaakt voor ongewenste ontwikke lingen als het nalaten van onderhoud en zelfs sloop. Amsterdam - Met grote zorg heeft Heemschut kennis genomen van het ter visie gelegde bouwplan Amster dam/Kalfjeslaan en hiertegen be zwaar aangetekend. De hier beoogde grootschalige en massale bebouwing zal de ter plaatse aanwezige ruimtelij ke kwaliteit ernstig aantasten. Histo- risch-ruimtelijk en visueel-ruimtelijk bekeken dreigt bij realisatie hiervan het terrein tussen Kalfjeslaan en de Borcht aan attractiviteit, landschappe lijkheid en belevingswaarde sterk in te boeten. Als ensemble zal de monu mentaliteit van 'het Kalfje', de molen en het Rembrandt-monument schade ondervinden. De aanwezige histori sche bebouwing dreigt letterlijk en fi guurlijk gemarginaliseerd te worden, reden waarom Heemschut het Dage lijks Bestuur van Stadsdeel Buitenvel- dert verzoekt geen planologische maatregelen te nemen, die kunnen leiden tot verlening van de gevraagde bouwvergunning. Franeker - De plannen voor de uit breiding van het stadhuis met inbe grip van de 4 Martenastins, zijn Heemschut in het verkeerde keelgat geschoten. De geplande centralisa tie leidt ertoe, dat een deel van de beschermde binnentuin met bijbeho rende begroeiing moet verdwijnen, wat Heemschut zou betreuren. Door de bouwactiviteiten zou bovendien een groot deel van de tuin onherstel baar worden beschadigd. Verder zal door het plaatsen van een vijf verdie pingen hoog gebouw aan de westzij de van de tuin een hoge wand ont staan, die bezonning na 12 uur uit sluit. Het karakter van de Stins - twee vleugels met een in de binnen- hoek geplaatste traptoren - zal ver loren gaan door het verbindingslid van beide gebouwen terwijl ook de zelfstandigheid van de Stins verloren dreigt te gaan. De hoogte van het nieuwe gebouw zal vanuit verschil lende delen van de stad als hinderlijk worden ervaren en tenslotte zal de uitbreiding van het stadhuis nog meer verkeersproblemen teweeg brengen. Heemschut vraagt in een brief aan B. en W. rekening te hou den met haar bezwaren. Hengelo - Heemschut is van mening dat het ter visie gelegde bestem mingsplan Thiemsbrug Noord-West een duidelijke historisch-ruimtelijke samenhang mist. Met een aantal his torische en ruimtelijke aspecten wordt te weinig en te incidenteel re kening gehouden schrijft de bond aan de gemeenteraad van Hengelo. Heemschut vraagt dan ook het plan nog niet vast te stellen en eerst aan te vullen. Zij stelt bijvooorbeeld voor de vier huisjes aan de Heemafstraat te handhaven en op te knappen evenals de bebouwing links en rechts van de Waterstaatskerk in Hengelo. Ook wil Heemschut zoveel mogelijk bestaand groen in het plan handha ven en nieuw groen toevoegen in re latie met een historisch verantwoorde waterpartij om de Huisplaats. Zij stelt deze en andere wijzigingen en aan vullingen in de brief voor. Bleskensgraaf - In een brief aan B. en W. van Bleskensgraaf vraagt Heemschut het college dringend geen vergunning te verlenen voor het afvoeren van de rijksmonumentenlijst van de karakteristieke boerderij aan de Gijbelandsedijk 19 te Brandwijk. Sloop zou betekenen, dat een zeld zame boerderij met 17de eeuws voorhuis, waarvan in de voorgevel nog korfbogen, verloren gaat. Heem schut wijst er verder op, dat ook de hoge aangebouwde gepotdekselde schuur met schuin verlopend rieten dak zeer karakteristiek is en een har monische eenheid vormt met het voorhuis. De bond realiseert zich, dat de boerderij slecht onderhouden is en dat restauratie dringend noodza kelijk is. Omdat de boerderij niet meer wordt gebruikt zal restauratie door de eigenaar als een zware last worden ervaren. Toch mag deze zware financiële last geen argument zijn om de boerderij van de lijst af te voeren omdat zij samenhangt met het feit, dat de eigenaar geen ge bruikswaarde toekent aan het monu ment. Oplossing zou zijn het pand te verkopen aan een liefhebber, die over voldoende financiële middelen beschikt en de boerderij voor woon- doeleinden mag gebruiken. Een zin volle bestemming vinden voor een boerderij moet mogelijk zijn. Het gaat hier in zekere zin om een testcase omdat sinds de nieuwe Mo numentenwet van kracht is gemeen ten met een monumentencommissie en een monumentenverordening de bevoegdheid hebben monumenten van de rijkslijst af te voeren. Heem schut bekijkt het gemeentelijk monu mentenbeleid met argusogen. Amsterdam - In een brief aan de ge meenteraad van Amsterdam vragen Heemschut, Amstelodamum, Hen- drick de Keyser, Vrienden van de Bin nenstad en het KOG zich af of het werkelijk nodig is het woon-werkver- keer noord-zuid in Amsterdam door een tunnel te gaan persen, diep on der het overvolle Centraal Station en onder de kwetsbare binnenstad, waar de deelnemers aan dat woon-werk- verkeer zelf nauwelijks zullen in of uit stappen. Als Amsterdam in de inter nationale concurrentieslag sterk wil staan zal zij een attractie moeten be houden, die elders ontbreekt: een nog redelijk gave historische binnenstad. De vijf organisaties stellen voor het zogeheten 'Amringplan' van Heine- meijeren Bierman uit 1968 nog eens goed te bekijken. Om het centrum verkeersluw te maken zodat het als werk- en ontmoetingsplaats met allu re kan functioneren is de ontwikkeling van de zone direct om de binnenstad een voor de hand liggende gedachte. Dat kan gebeuren door middel van een zeer modern, frekwent en snel openbaar vervoer, dat het CS ver bindt met het Haarlemmermeerplein, het Leidseplein, het Rijksmuseum, het Frederiksplein, het Weesperplein, Artis en het Nautisch kwartier. Amsterdam - Samen met vier ande re Amsterdamse monumenten orga nisaties heeft Heemschut bij de ge meenteraad van Amsterdam gepro testeerd tegen de parkeergarage, die gepland is onder een historische 'keurtuin' achter de Spiegelstraat. J.K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 44