Ellen Hekker en Ben en Nel Bouwmeester namen afscheid Jaap Kamerling 43 Op 29 augustus namen Ellen Hekker, Ben Bouwmeester en zijn vrouw Nel officieel afscheid van Heemschut in café In de Wildeman. Ellen heeft 10 jaar het secretariaat van Heemschut geleid. Correct, zakelijk maar ook vriendelijk, zoals vice-voorzitter Van Leeuwen zei. Ben heeft liefst 20 jaar de ledenadministratie voor Heemschut gedaan. Heel nauw gezet maar ook steeds met een onvervalst Amsterdams praatje aan de telefoon als iemand het onzalige plan had opgevat om zijn lidmaat schap op te zeggen. En Nel heeft jarenlang het bureau in Amsterdam schoon gehouden en geassisteerd bij het verzenden van mailings. Vlak voor de borrel hadden we een interviewtje met de drie. Wat de drie al die jaren nu het prettigst aan Heemschut hebben gevonden? El len: 'Die talloze sociale contacten met collega's, vrijwilligers en - tele fonisch - heel veel leden. Voor Ben geldt hetzelfde. Hij vond het leuk om op nieuwe leden of bedankjes te re ageren. Ook de Heemschutdagen vond hij erg leuk. 'Dan zag je in le vende lijve iemand, die bijvoorbeeld elk jaar zomaar 25 gulden als gift stuurde'. Nel herinnert aan de gezel lige Sinterklaasviering destijds en aan het leuke contact onderling. Zat hen ook wel eens iets dwars? Op die vraag valt het antwoord Ellen snel te binnen. 'Die lelijke stellingen tot voor kort op de zaal van het se cretariaat. Ik wilde echte kasten heb ben maar dat mocht niet. Van de op brengst van het verkopen van wat oude boeken mocht het tenslotte. Ook herinnert ze zich het antieke koffiezet-apparaat, waarmee 'we het jaren moesten doen'. Nel vond al die schappen in de kelder moeilijk om schoon te houden en Ben zegt maar even niks. Hij doet even later als promotie-tip het idee aan de hand te gaan adver teren in bladen van historische ver enigingen met inbegrip van een aan- meldingskaart. Alle drie zien best toekomst voor het nog steeds hard nodige actie-werk van Heemschut maar dan moet Heemschut wel veel gerichter propaganda gaan maken bij groepen, waarvan je interesse kunt verwachten. Ellen is van plan de komende tijd vaak naar musea en exposities te gaan en een cursus te gaan lopen bij de Volksuniversiteit. Ook wil ze meer tijd gaan besteden aan contacten buiten Heemschut. Daar kwam ze te weinig aan toe. Nel houdt veel van breien, tuinieren en taarten maken. Wat we zullen onthouden. En Ben heeft nu nog meer tijd voor zijn grote hobby, het houden van vissen. Hij is een bekwaam aquariaan en hield vroeger veel lezingen. Ben en Nel verzamelen ook jongens- en meis jesboeken van voor de oorlog. Dus als iemand nog iets in de kast heeft staan. 'Heemschut Hekker' Visitekaartje, stempel, paperclip, niet-apparaat, schrijfmachine, gom metje... kortom, Ellen Hekker. Tien jaar lang: 'Met Heemschut Hekker', aan de telefoon: het visitekaartje van Heemschut. Zoals bij haar afscheid en dan bijna vanzelf direct in de werkruimte viel van Ellen Hekker, dan zag men als eerste object: een keurig opgeruimd bureau. De afge handelde zaken, keurig opgeborgen in laden en kasten, gemakkelijk te rug te vinden, aaneengeniet wat bij elkaar hoorde. En zwart op wit wer den de uitgaande brieven getikt, evenals de aantekeningen of nota's voor medewerkers of bestuursleden. Wat niet meer aan de orde was en wellicht beter vergeten kon worden, werd uitgeveegd met een stevig gommetje! Uitgepoetst en niet meer over pratenl Veel zat in haar hoofd, veel kwam uit haar handen. Ruim 900 brieven verzenden aan alle Heemschutleden van één provincie??? Nauwelijks te geloven, maar het kwam voor elkaar met behulp van enkele medewer kers; een klus die een grote inzet vroeg en uren tijd in beslag nam! Een vraag om 200 linnen Heem schut-tassen werd beantwoord met de mededeling: 'zijn niet meer in voorraad', gevolgd door een mede deling, één uur later: 'zijn besteld, ar riveren binnen twee weken!' Kijk, dat is Ellen: feilloos weten te vinden, Ellen, Ben en Nel voor het Korenmetershuis aan de Nieuwezijds Kolk in Amsterdam, het landelijk bureau van Heemschut, (foto Martin Hekker). in-kleine-kring op 29 augustus de vice-voorzitter van Leeuwen het uit drukte: 'Als je dat hoorde, dan had je het gevoel, dat je thuiskwam'. Ellen Hekker drukte een duidelijk stempel op Heemschut. Zij was een stukje 'Heemschut', een heel belangrijk stukje, een soort 'logo'. Zij hield de zaken goed bijéén; wat bij elkaar hoorde werd met een pa perclip bijeengehouden. Wanéér men ooit, op welk tijdstip dan ook, het Korenmetershuis binnenkwam door wie deze tassen ooit geleverd waren, en dan zakelijk snel de be stelling regelen. Weinig was echt on mogelijk! Soms eerst: 'ik weet niet of het zo snel kan', en vervolgens werd binnen de gestelde tijd de vraag be antwoord, of de zaak behandeld! Slechts een paar voorbeelden, doch wel typerende voorbeelden. Er is nog veel meer over Ellen te schrijven, doch zij wil dat zelf niet, evenmin als een uitbundige af- scheidsceremonie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 43