Zwaar protest tegen subsidiestop voor 'Geldersche Kasteelen' Abele Reitsma 40 De Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen krijgt voortaan geen rijkssubsidie meer. De circa 70.000,- die de stichting sinds twee jaar kreeg voor haar apparaatskosten, wordt binnen tweejaar stapsgewijs teruggebracht tot 0,00. Ook andere organisaties zijn het slachtoffer van een subsidiestop. De vereniging Hendrickde Keyser bijvoorbeeld kreeg dit jaar een subsidievermindering met 75% tot 10.000,-. Het zwaarst getroffen is de Stichting Historisch Boerderij-onderzoek (SHBO), die met de subsidiestop 95% van haar inkomsten ziet wegval len. Nadat de bezuiniging op de 'Gelder sche Kasteelen' bekend werd, kwam een storm aan protest los. De reacties op de bedreiging van de SHBO moeten nog hun vorm krijgen, omdat de SHBO de dramatische aankondiging pas begin deze zomer kreeg. Hendrick de Keyser stelt des gevraagd vooral blij te zijn met het principiële feit dat zij nu nog rijkssub sidie krijgt, in tegenstelling tot ande ren. Regionaal, objectgericht De subsidiestops zijn een gevolg van nieuwe 'uitgangspunten' die de Rijksdienst voor Monumentenzorg (RDMZ) voor subsidiëring van de monumentenorganisaties heeft op gesteld. De 'Geldersche Kasteelen' krijgt hierin een ondergeschikte prio riteit, omdat haar werk van 'regionaal niveau' zou zijn en zij zich op 'objec ten' richt: monumenten aankoopt, restaureert, exploiteert en onder houdt. Hogere prioriteit wordt toege kend aan landelijke organisaties met 'algemene' of 'categorale' activitei ten. Instellingen als de SHBO en Hendrick de Keyser worden welis waar hoger ingedeeld dan de Gel derse kastelenstichting, maar zijn evenzeer slachtoffer. De minister van WVC lijkt onver biddelijk. Op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Mulder-van Dam en De Pree (PvdA) antwoordt mevrouw d'Ancona dat het 'nationale monumentenbelang' vraagt om han tering van andere prioriteiten dan voorheen. In de toespraak van de minister bij de officiële opening van de Open Monumentendag, 8 september in Groningen, worden de subsidiestops doodgezwegen, terwijl het particulier initiatief wel wordt bejubeld. Geen overleg Doel van de subsidiestops zou zijn financieel ruimte te creëren voor nieuw beleid. De bezuinigingen leve ren tenminste zo'n 41/2 ton op. Toch heeft niemand ooit een concreet ant woord gekregen op de vraag wat er met het vrijkomende geld gebeurt, afgezien van zo'n 40.000,- die de Stichting Open Monumentendag dit jaar extra krijgt. De Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming (NCM) is verbaasd over deze bezuinigingsac tie en heeft de RDMZ om ophelde ring gevraagd. De NCM had op zijn minst verwacht dat de RDMZ vooraf met de betrokkenen zou overleggen, maar dit is niet gebeurd. Na het horen van de bezuiniging op de Gelderse kastelenstichting heb ben twee oud-directeuren van de RDMZ, de heren Mr R. Hotke en Prof. Dr Ir R. Meischke, de minister een open brief geschreven. Zij be pleiten hierin met klem 'op deze heil loze en onbegrijpelijke beslissing te rug te komen'. De ANWB, de Neder landse Kastelenstichting (NKS) en de Nederlandse Tuinenstichtiing hebben adhesie betuigd aan deze brief. Ook Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben de minister ge schreven dat het werk van de 'Gel dersche Kasteelen' van landelijk ni veau is. Ook de Raad voor het Cultuurbe heer heeft zich, begin september, tot de minister gericht en zich aangeslo ten bij de brief van de heren Hotke en Meischke. De raad verzoekt de minister met klem om de subsidie stops op te schorten totdat zij een advies heeft opgesteld over het rijks beleid voor de particuliere organisa ties in het culturele erfgoed. Jubileumjaar De Stichting Vrienden van de Gel dersche Kasteelen viert dit jaar haar vijftigjarig bestaan. Dit voorjaar kreeg zij een 'Medal of Honour' van Europa Nostra voor haar laatste zes kasteel-restauraties, de afgelopen tien jaar. De kastelenstichting benadrukt dat haar werk niet van regionaal niveau, maar tenminste van landelijk niveau is. De stichting beheert maar liefst 21 kastelen, die als landelijk cultu reel erfgoed gelden. De stichting re gistreert jaarlijks ruim 100.000 be zoekers voor de opengestelde ge bouwen. Meer dan de helft van de ruim 3500 begunstigers woont buiten Gelderland. In een AROB-bezwaar- schrift onderstreept de stichting haar belang nog eens: 'van de bij onze stichting in 50 jaar opgebouwde ken nis en ervaring wordt landelijk en in ternationaal gebruik gemaakt in de vorm van advisering, ondersteuning, voorlichting enz.' Rijkstaak De Gelderse kastelenstichting is in Nederland nagenoeg de enige in haar soort. Het werk van de Rijks dienst Kastelenbeheer is bijna ver gelijkbaar, maar dan voor slechts ne gen objecten, die uitsluitend in het westen van het land staan. Natuurlijk krijgt deze instantie wel een vol ledig rijksbudget, zelfs na een even tuele privatisering. Twee eigendommen van de Stich ting Vrienden der Geldersche Kas teelen, Cannenburgh te Vaassen en Batenburg bij Wijchen, kreeg de stichting zelfs door het Rijk overge dragen onder de verplichting deze objecten met hun omgeving alszoda- nig in stand en 'in goede staat' te houden. Het Rijk besteedt hiermee in feite een taak uit aan de 'Gelder sche Kasteelen'. Daarbij zou dan ook een jaarlijks budget moeten ho ren. Diverse betrokkenen verwachten dat de subsidiestops wel teruggedraaid móeten worden. Voor de Gelderse kastelenstichting is het wachten nu op de (procedurele) uitspraak van de AROB-rechter. Zie ook het komende nummer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 40