Monumentensteden moeten inspelen op veranderend gedrag toerist 31 Olga van der Klooster Op 17 en 18 augustus jl. werd in Dordrecht een Europese werkconfe rentie gehouden over 'the Future of the Past'. De bedoeling van deze conferentie was een discussie op gang te brengen over het architecto nische erfgoed. Hoe moeten steden omgaan met hun monumenten? Hoe kunnen zij dat bezit benutten als toeristische trekpleiser en het te gelijk beschermen tegen verkeer en milieubederf? Na afloop werd door een aantal vertegenwoordigers uit onder meer Dordrecht, Granada (Spanje), Hastings (Engeland) en Limerick (Ierland) een samenwer kingsverdrag ondertekend. Deze steden zullen in de toekomst overleg voeren over economie, toerisme en over sociaal-culturele aspecten. Centraal thema in de voordrachten van de sprekers vormden de nega tieve en positieve gevolgen die het (massa)toerisme in een stad veroor zaakt. Negatieve aspecten zijn bij- Stadsgezicht Dordrecht. voorbeeld de overbelasting van het vervoer en het wegennet, de uitlaat gassen van toeringcars, het afval dat men achterlaat, de overbelasting van musea en andere 'high lights'. De positieve gevolgen van toerisme lig gen met name in de economische sfeer. Ook de culturele uitwisseling werd als positief ervaren. Het afgelopen jaar zorgde het toe risme in Nederland voor zo'n 230.000 arbeidsplaatsen en voor een omzet van 33 miljard. Getallen die in de toekomst sterk zullen groei en nu ook mensen uit de Oostblok landen hun weg naar het westen op legale wijze weten te vinden. Ook zal het aantal toeristen toenemen wan neer in 1992 de Europese grenzen worden opgeheven. Naast deze ontwikkeling van toeris me naar massa-toerisme, is er een andere ontwikkeling te bespeuren en die ligt in de belangstelling van de toerist zelf. Baande hij zich eerst een weg naar zonnige badplaatsen om daar, al wentelend, een derdegraads verbranding op te lopen, thans werkt de toerist aan zijn culturele ontwikke ling. Hij is geïnteresseerd in het ar chitectonisch erfgoed van de stad. Konsekwenties Deze ontwikkelingen hebben nogal wat konsekwenties voor de Europe se steden. Er moeten voorzorgs maatregelen worden getroffen om de hoeveelheid mensen te kunnen ver werken. De infrastructuur moet wor den aangepast, nieuwe hotels moe ten worden gebouwd èn het archi tectonische erfgoed moet adequaat worden beschermd tegen slijtage, vocht (transpiratie en adem) en over belasting. In sommige steden blijkt men het grote aantal toeristen toch niet goed te kunnen verwerken en wordt er wel degelijk nog schade veroorzaakt aan milieu en cultuur. Ondanks deze nadelige gevolgen zijn steden niet echt bereid de stroom toeristen af te remmen, zo bleek tijdens de conferentie. De op lossingen die werden aangedragen lieten het aantal toeristen onge moeid. Men zag eerder heil in 'ge dragsbeïnvloeding', een schone automotor, toeristenspreiding (door ook andere, nog onbekende cultuur objecten voor toeristen aantrekkelijk te maken), een nóg betere infra structuur en een nóg hogere toeris tenbelasting zodat de schade kan worden gedekt. Dordrecht-promotie Het is verklaarbaar dat steden de nadelen voor lief nemen. Toerisme betekent, zoals gezegd, een gewei-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 31