Van watermolen tot restaurant 21 J.H. Kruizinga Onlangs bevatte het Belgische Staatsblad het besluit om het bekende restaurant de Bellemolen te Essene tot nationaal monument en tot be schermd dorpsgezicht te verklaren. Deze dubbele beloning veroorzaak te bij de eigenaar, de heer Pierre van Ransbeecken echtgenote grote vreugde. Het is de bekroning van het levenswerk van deze actieve kun stenaar die van de ruïne van een eeuwenoude korenwatermolen een ex quis restaurant heeft gemaakt. Van Ransbeeck, die destijds naam maakte met zijn prachtige zandtapij- ten in Hekelgem, begon samen met zijn vrouw en architect Yvan van Mossevelde in 1964 met de restau ratie van de watermolen die reeds in 1149 wordt vermeld. Toen reeds bracht de Bellebeek vijf watermolens tot activiteit: de Opalfen, de Ten Berg, de Veeralfen, de Steenvoorde en de Bellemolen. Alleen de laatst genoemde heeft de eeuwen getrot- De oude Bellemolen werd een vermaard restaurant (foto J.H. Kruizinga). seerd en is nog volop in actie. In 1106 schonken graaf Hendrik van Leuven en Brabant en diens broer Bodewaard de beroemde Abdij van Affligemeen stuk grond en daarop bouwden de monniken van de abdij in 1149 de Bellemolen. Levenssymfonie De Bellemolen was een watermolen, waarvan de molensteen via schepra deren in beweging werd gebracht. Hij had een tweeledig doel en deed dienst als Stamp- en als Korenmo len. Dat wil zeggen hij 'stampte' (perste) uit raapzaad raapolie, ver vaardigde uit vlaszaad lijnkoeken en hij maalde koren tot meel. Voor zijn tijd was hij heel modern en uit het gehele gebied, dat tot de Abdij van Affligem behoorde, brachten de boe ren hun vlas en raapzaad om het in de Bellemolen te laten bewerken. De eigenaars voeren er wel bij en zij be hoorden tot de gegoede ingezetenen van het Brabantse land. Meer dan acht eeuwen hoorde men bij de watermolen van de Bellebeek een wonderlijke melodie. Onstuimig en bruisend stortte zij haar water met onverminderde kracht neer op het machtige raderwerk, dat met zacht gekreun de zware molenste nen voortstuwde in een cirkelvormi ge kringloop. Talrijke generaties heeft hij voorzien van het dagelijks brood en de naarstige molenaars die hier van vader op zoon het water van de Bellebeek hoorden uitdeinen tot een levenssymfonie, hebben met gouden handschrift hun namen ge beiteld in het dagboek van het verle den! Maar langzamerhand deed de wet van het verval zich gelden. Door de gewijzigde omstandigheden vlak na de Tweede Wereldoorlog, toen er

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 21