Gietelse brouwerij zit gevangen 18 Abele Reitsma Bij het plaatsje Gietelo (gemeente Voorst) op de Veluwe staat de 'Gietel se Brouwerij', een voormalige herberg. Het gebouw is in een vergaande staat van verval. Behalve aan weer en wind is het vooral overgeleverd aan een onverschillige bewoner. De eigenaar, een kandidaat-bewoner en het gemeentebestuur voelen zich machteloos en wachten op de ont ruiming van het gebouw. Zij staan klaar om het monument uit haar ge vangenschap te bevrijden en te herstellen. De Gietelse Brouwerij staat aan de Deventerweg, tussen Voorsten Wilp, op de hoek met de Haanstraat, te genover de oprijlaan naar het huis De Poll. Een belangrijke kruising voor het verkeer naar de richtingen Apeldoorn, Deventer en Zutphen. torische plek. Volgens 17de eeuwse Markeboeken vergaderde de 'Marke van Gietel' meestal in herberg 'In den Nimwegen', een voorganger van het huidige gebouw. Rond 1660 werd het een brouwerij en kreeg het zijn huidige naam. In de 18de eeuw aanwezig. Onder het voorhuis bevin den zich kelders, die mogelijk zeer oud zijn. Begin 1987 werd het ge heel op de gemeentelijke monumen tenlijst geplaatst. Verwaarloosd Het gebouw wordt al ruim drie jaar bewoond door een onverschillige, onberekenbare man die huis en erf consequent verwaarloost. Zijn ge bruik van het gebouw is onrechtma tig. Hij is hier namelijk achtergeble ven na een periode van samenwo ning met de ex-vrouw van de laatste (legitieme) bewoner. Waarschijnlijk kan hij geen aanspraak maken op huurbescherming. De bewoner levert geen enkele te genprestatie aan de eigenaar. Hij heeft nooit iets betaald en hij heeft nooit onderhoud uitgevoerd. De schade van de laatste stormen bij- De Gietelse Brouwerij heeft zijn allure verloren (foto Abele Reitsma). Deze ligging maakt het monument tot een 'blikvanger'. Het gebouw heeft zijn 'deftige' aanblik als herberg verloren door het verwaarloosde onderhoud aan huis en erf, de onverzorgde vensters en de lelijke voordeur, maar ook door de brede asfaltweg. De Gietelse Brouwerij is in haar omgeving één van de weinige goed bewaard gebleven boerderijgebou wen. Zij staat op een markante, his- vergaderden de ambtsjonkers hier. Het perceel maakt al ruim tweehon derd jaar deel uit van het landgoed De Poll. Achter op het erf stond een brou werij, die waarschijnlijk in het begin van deze eeuw gesloopt is. Tot begin jaren '70 was het hoofdgebouw nog als herberg in gebruik. Gemeentelijk monument Waarschijnlijk dateert het huidige ge bouw uit de 19de eeuw, gedeeltelijk uit de 18de eeuw. In de vloer van de deel zijn restanten van een rosmolen voorbeeld, is nog steeds niet her steld. Het achterhuis is er het ergste aan toe. De nok is doorgezakt en het rieten dak vertoont grote gaten. Het voorhuis is nog wel te bewonen, hoewel de dakgoot plaatselijk ver zakt is en er grote stukken van het pannendak ontbreken. Een bijge bouw is al volledig ingestort. De man kan zich niet voorstellen dat er daadwerkelijk mensen geïnte resseerd zijn in zo'n oud gebouw. Volgens hem zal de toekomst van dit gebouw nog maar kort zijn: verval, bulldozerwerk, brand en eventueel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 18