Woeste Hoeve, pleisterplaats in een wild en byster land 16 G.J. de Maret Tak 'Woestehoef, gehucht op de Middel-Veluwe, provincie Gelderland, dis trict Veiuwe, 3 uur N.O. van Arnhem, en 21/2 uur Z. van Apeldoorn, ruim 11/2 uur van Beekbergen, waartoe het kerkelijk behoort, aan den straat weg van Apeldoorn naar Arnhem, met 6 huizen en 40 inwoners.' Aldus vermeldt het Aardrijkskundig Woordenboek der Nederlanden van Van der Aa van 1849. De pleisterplaats maakte deel uit van dit gehucht, dat nu grotendeels is verdwenen. De pleisterplaats staat er nog, zij het in wat gewijzigde vorm, na verbouwingen in deze eeuw. Het functioneerde ook in deze eeuw onder de naam de Woeste Hoeve als hotel-café-restaurant, ge legen langs de tot voor kort zo druk ke oude rijksweg van Arnhem naar Apeldoorn. Sedert twee jaar ligt deze weg er wat verlaten bij, na de ope ning van de nieuwe autoweg, iets verderop. Twee jaar lang heeft het complex leeggestaan, een willige De commissie heeft contact gezocht met de eigenaar en bij hem erop aangedrongen een goede bestem ming voor de gebouwen te zoeken. Wanneer het onverhoopt als café restaurant niet meer rendabel te ex ploiteren zou zijn, zou een woonbe stemming een goede oplossing kun nen bieden. Heemschut heeft ver trouwen in de goede intenties van zowel eigenaar als krakers en be middelt tussen beide partijen. Boeiende historie De historie van de Woeste Hoeve is kon doordringen dan ongeveer hon derd meter. Een moerasbos, waar men tot aan het middel kon wegzak ken in de modderige bodem en waar de bomen enorme afmetingen had den. Van derAa beschrijft het en ook Heldring in zijn 'Wandelingen'. Een wildernis van ongekende schoon heid. In 1869 werd het publiek ver kocht te Arnhem en in 1871 sneuvel de de laatste boom. Bij de Woeste Hoeve lag een venne tje, een zg. fles, waaruit het benodig de water werd verkregen. Het is nu drooggevallen en half verdwenen onder het talud van de nieuwe rijks weg. De Woeste Hoeve is ontstaan bij de kruising van de oude weg Arn- hem-Apeldoorn en de hessenweg, die liep van Barneveld via Otterlo naar Steenderen aan de IJssel. Koning-Stadhouder Willem III Door zijn centrale ligging kende de Veiuwe vroeger al vele wegen, waar over de handelsstromen zich ver plaatsten. Ook Hanzewegen door sneden de Veiuwe. Zij gaven verbin ding tussen de Hanzesteden, als Arnhem, Doesburg, Zutphen aan de ene zijde en Elburg en Harderwijk 'De Woeste Hoeve' (foto Abele Reitsma). prooi voor dieven en vernielzuchtige lieden. In juni van dit jaar werd het complex gekraakt met de bedoeling verder verval te voorkomen. Sinds dien heeft de pers er belangstelling voor gekregen. Ook de provinciale commissie Gelderland van de Bond Heemschut toonde, zij het al wat langer, interes se. Want het complex is, ook al is het door de lange leegstand wat ge havend, én als monument èn door zijn lange historie, van grote waarde. lang en interessant en geeft daarom aanleiding hierop nader in te gaan. Reeds in de late middeleeuwen stond er halverwege Arnhem en Apeldoorn op dezelfde plek een her berg, omgeven door een kleine enk met bouwhuizen, temidden van een woeste leegte. Woeste gronden, hei develden en zandverstuivingen be heersten het landschap. Op enige afstand lag het vermaarde Beekber ger Woud, waarschijnlijk het laatste moerasoerwoud van West-Europa. Het was een dicht, ruig oerwoud, waar 's zomers geen mens dieper in aan de andere zijde. Daarnaast ken de de Veiuwe Koningswegen, de jachtwegen van de Koning-Stadhou der Willem III. De handelswegen raakten in onbruik in de vorige eeuw, doch zijn in heideterreinen soms nog duidelijk herkenbaar. De hessenwe gen meden de dorpskommen, omdat de zware wagens schade aanricht ten aan de nog onverharde dorpswe gen. Daarom lagen er pleisterplaat sen langs de hessenwegen, waar mens en dier konden worden ver zorgd. En uiteraard ook de nodige tolhuizen! De hessenkarren waren

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 16