Open Monumentendag Den Haag Bezwaren tegen verbou wing Huize Vliek blijven Watertoren gesloopt Gooiland en Zonnestraal Prijs voor Monumenten- wacht Verontwaardiging Waterkrachtcentrale wordt monument Heemschut in actie 50 Voor de opening van Haagse Open Monumentendag is een unieke loca tie gekozen. Op 8 september zal wethouder Meijer van Monumenten zorg om 10 uur voor Den Haag deze dag inluiden in het huis Dedel (Van Stockums antiquariaat) aan prinse gracht 15. Deze plaats is daarom zo buitengewoon omdat onlangs de restauratie van het monumentale trappehuis met zijn rijke stucwerk is gereed gekomen. De wanden van het trappehuis zijn versierd met alle gorische voorstellingen in Lodewijk XV-stijl w.o. een vrouwenfiguur, die de vrede symboliseert. Meerssen-Ook nu aan een groot deel van de bezwaren van Heem schut tegen de verbouwing van het fraaie 18de, begin 19de eeuwse landhuis Huize Vliek in het Limburgse Meerssen is tegemoet gekomen blijft de vereniging deze verbouwing tot europese vestiging van de Japanse Teikyo Universiteit onjuist vinden. De verbouwing bete kent namelijk een voorschot op het voornemen op het landgoed rondom ook uitgebreide nieuwbouw te ple gen met name om de ongeveer 200 studenten, die hier straks verwacht Prinsegracht 15 worden, te huisvesten. Heemschut is het meest beducht juist voor die nieuwbouw omdat die het bij Huize Vliek behorende landgoed, dat een hoge landschappelijke waarde heeft, ernstig zou aantasten. Het is volgens Heemschut zeer de vraag of die nieuwbouw ooit kan plaatsvin den omdat het landgoed planolo gisch terecht beschermd is. Als nieuwbouw dus onzeker is waarom zou je dan de verbouwing van het landhuis, ook al is die intussen op zichzelf een stuk acceptabeler ge worden, nog laten plaatsvinden. Heemschut ging in beroep bij de Af deling Rechtspraak van de Raad van State tegen de beslissing van de minister van WVC om de verbou wing goed te keuren. De minister verleende die goedkeuring op basis van het verbouwingsplan, waarover de Rijksdienst voor de Monumenten zorg een aantal adviezen had uitge bracht. Adviezen, die niet bindend waren maar door toedoen van Heemschut alsnog hard zijn ge maakt. Uiteraard heeft Heemschut geen be zwaar tegen nieuwbouw maar die zou dan of op een terrein juist buiten het landgoed moeten plaatsvinden of aan de rand ervan vlakbij het dorp. Aantasting van de unieke huisweide, grenzend aan het moe rassige dalgebied van de Waterval der leek, mag in geen geval plaats vinden. De kwestie Huize De Vliek heeft de pers nogal in beroering ge bracht omdat de omstandigheid zich voordoet, dat de voorzitter van Heemschut Limburg ook burge meester van Meerssen is. Als burge meester is voorzitter C.J.J.S. Majoor voorstander van het project omdat de Japanse vestiging zeer belang rijk is voor Limburg en zijn gemeen te. Ook heeft hij vanuit de Heem schut-optiek geen overwegende be zwaren tegen het project. Om Heemschut niet te belasten met het petten-probleem, dat zich hier voor doet, heeft hij zich steeds afzijdig gehouden als binnen Heemschut Huize De Vliek ter sprake kwam en heeft hij nu ook zijn voorzitterschap van Heemschut Limburg opge schort. Overijssel Zwolle - Een unieke watertoren bij het stationsemplacement van Zwolle is gesloopt. De afdeling monumen tenzorg van de gemeente wist er niets van, een andere afdeling van dezelfde dienst Stadsontwikkeling besloot de toren naar beneden te halen. De toren werd kort na de oor log gebouwd, was bedoeld om stoomlocomotieven van 'voedings water' te voorzien. Het was mogelijk de laatste in zijn soort en was qua constructie bijzonder. Noord-Holland Hilversum - De restauratie van Gooi land is stilgelegd. De gemeente re kende op 1,2 miljoen gulden van sponsors, maar tot nu toe is nog geen sponsor gecontracteerd. Daar door komt de verbouwing van de foyers en het horecadeel niet meer klaar voor de aanvang van het nieu we theaterseizoen. Intussen heeft prof. H. J. Henket, deskundige op het gebied van Het Nieuwe Bouwen, gepleit voor het volledig restaureren van sanatorium Zonnestraal van Duiker. Zonnestraal behoort volgens hem tot de belang rijkste monumenten van jonge Nieuws uit de provincies bouwkunst in de wereld. Andere al ternatieven zoals gedeeltelijke res tauratie verwerpt hij. Henket pleit ook voor een bestemming in de ge zondheidszorg, veranderen van functie kan desastreus zijn, meent hij. Gelderland Laag Keppel - Het 50-jarige Prins Bernhard Fonds plaatst de komende vijf jaar informatiepanelen bij monu menten die als typerend voor een regio kunnen worden gezien. Dit jaar in Zuid-Holland en Gelderland. In Zuid-Holland is het thema 'waterbe heersing', in Gelderland 'Kastelen en Buitenplaatsen'. Het Fonds heeft de Prins Bernhard Fonds Monumenten Prijs van 100.000 gulden uitgereikt aan de Federatie Monumentenwacht Neder land. Monumentenwacht heeft vol gens het Fonds grote verdiensten op het gebied van het onderhoud. Door onderhoud van monumenten worden restauraties uitgesteld en soms voorkomen. Monumenten wacht inspecteert thans 8000 monu menten. Gelderland - De minister van WVC wil haar subsidie van 70.000 voor de Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen stopzetten. De stichting zou slechts provinciale belangen dienen. Twee oud-directeuren van de RDMZ, mr. Hotke en Prof. Mei- schke, zijn nu in de pen geklommen om hun verontwaardiging te uiten. De stichting heeft zich zeer inge spannen om de restauratie van kas telen als Ammersoyen, Doorwerth en de Cannenburch van de grond te krijgen. Een nationaal monumenten- belang, menen de auteurs. Limburg Roermond - De minister van WVC wil de voormalige E.C.I.-water krachtcentrale te Roermond op de rijksmonumentenlijst plaatsen. Zij heeft advies gevraagd aan de-ge meenteraad, die met grote meerder heid accoord ging. Het object moet nog gerestaureerd worden, er komt een moderne geluidsarme turbine in, zodat de centrale weer gebruikt kan worden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 50