'Niet alleen opschrijven en een hoogleraar langssturen' Bert Franssen 42 Noordhollandse gedeputeerde F. Tielrooij pleit voor levend monumentenbeleid: Gedeputeerde F. Tielrooij (VVD) bladert in een oud nummer van Heem schut. Zijn Noord-brabantse collega A. W. Brugman zegt daarin, dat de provinciale monumentenzorg nog maar marginaal is. De uitspraak vormt de kop van een artikel, wat niet de kop van dit artikel zou kunnen zijn. Tielrooij: 'Zo'n uitspraak heeft be trekking op de nieuwe Monumenten wet. Daarin worden provinciale ta ken uitgewogen, zo niet wegge schreven. Een zelfde beeld kreeg ik in het overleg, dat ik sindsdien heb gehad met WVC en de minister. Als je het alleen daarop zou bekijken, ja. Maar Noord-Flolland heeft van ouds her een eigen beleid gehad en dat zetten wij gewoon voort.' Het eigen beleid van de provincie Noord-Hol land. Er is in Heemschut regelmatig over geschreven, het vervult een voorbeeldwerking voor andere pro land verraste enkele jaren geleden met een eigen monumentenlijst, waarop onder meer een aantal ver dedigingswerken hun plaats kregen. De lijst telt nu ongeveer 300 objec ten. Er komt de laatste jaren maar druppelsgewijs iets bij. Maar dat kan volgens de gedeputeerde ineens veranderen. De afdeling Monumen tenzorg is bezig (geweest) met in ventarisaties: van enkele gemeen ten, tuinen, watertorens, verdedi gingswerken. Zo'n inventarisatie leidt uiteindelijk tot opname van ob jecten op de provinciale lijst. raU,.'.);, Paviljoen Welgelegen in Haarlem, waar het Provinciehuis van Noord-Holland is gevestigd. Het gebouw is deze zomer voor het publiek te bezichtigen. vincies. De rijksoverheid wilde de rol van de provincie juist terugdringen. 'De nieuwe monumentenwet,' zegt gedeputeerde Tielrooij, 'had van mij niet gehoeven. Maar voor ons is ze een impuls geweest ons eigen be leid te versterken. Wij hebben totaal afstand genomen van het subsidië ren van rijksmonumenten en wenden ons budget nu uitsluitend aan voor ons eigen beleid.' De provincie Noord-Holland bevat liefst^t®'procent van alle rijksmonu menten in ons land. Een groot deel bevindt zich in Amsterdam. De pro vincie gaf aanvullend subsidie voor rijksmonumenten, heeft nog voor zo'n vijf miljoen aan verplichtingen te voldoen. Maar ging en gaat overi gens zijn eigen weg. Want er zijn nogal wat monumenten die tussen wal en schip vallen. Zo deed Noord- Holland baanbrekend werk bij het beschermen van de vele verdedi gingswerken, die het landsdeel rijk is. Monumenten, waar niemand zich om bekommerde, ook gemeenten niet, die vaak niet verder kijken dan hun dorps- of stadskern. Noord-Hol- De afdeling Monumentenzorg telt liefst tien medewerkers. Dat is veel, andere provincies halen dat lang niet. Maar veel mooie woorden kun nen niet verhelen dat het monumen tenbudget van de provincie be scheiden is: 2 miljoen (puur monu- mentengeld) per jaar. En dat voor een provincie met zo veel monu menten. Erbij blijven 'De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg bevindt zich op afstand,' zegt Tielrooij. 'Wij zitten veel dichter bij. Gisteravond hadden we een door ons georganiseerde voorlich tingsavond in Zaanstad. We hebben daar met 120 mensen gediscus sieerd over heel eenvoudige dingen. Wat krijgt mijn huis voor subsidie? Kom ik nog in aanmerking voor hy potheek? Kijk, zo'n gebeuren maakt monumentenbeleid tot levend be leid. En dat is niet het geval met een lijstje waarin staat: Edam, pand zus, Volendam, pand zo. Een levend mo numentenbeleid houdt in datje weet, dat er in die panden mensen Gedeputeerde F. Tielrooij van o.m. Monumen tenzorg (foto Provinciehuis) wonen, dat ze soms wat willen: slo pen, verkopen, zodat je erbij moet blijven. Ik was dus gisteren in Zaan stad, de discussie ging over de ker nen Assendelft en Koog aan de Zaan. Er staan daar twee rijksmonu menten, mensen kwamen mij gie rend van het lachen vertellen wat ze van monumentenbeleid dachten, want die twee panden staan te ver krotten. Het was werkelijk zo, we zijn er nog langs gereden. Ik heb duide lijk gemaakt wat het verschil was tussen provincie en rijk. Wij zitten er bij, wij zitten er bovenop. Ambtenaar De Boer bemoeit zich met die en die monumenten in die en die stad, ambtenaar Hellendoorn met weer andere objecten... Ze trekken erop uit! Dat is monumentenbeleid, vind ik. Als je een fort wilt beschermen, moet je het niet alleen op een pa piertje schrijven en een hoogleraar langs sturen. Je moet zorgen, dat je er iets mee doet. Disciplines active ren, toerisme, recreatie, waardoor je het als een bloem doet ontluiken. We hebben een genieloods gered door er mensen in te laten wonen. Er is nog maar één genieloods, al die houten dingen zijn in no time ge sloopt. Ander voorbeeld. Wij wensen aan de Zaan een bepaald bedrijfs gebouw te beschermen. Een van de eerste constructies in beton van rond de eeuwwisseling. Aan de bui tenkant een volstrekt onooglijk, maar een voor die tijd revolutionair bouw werk. Doe je het weg dan is er geen meer over in Nederland. Wij waren het bijna vergeten, maar men kwam uit Oostenrijk en de Verenigde Sta ten kijken hoe die betonconstructie was gemaakt.' Supraregionaal Goed, de provincie staat dichter bij het leven dan het rijk. Tielrooij heeft het op beeldende wijze betoogd. Met armgebaren, levendige mimiek, als een koopman accenten leggend en overtuiging meedelend. Wat denkt hij van de rol van de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 42