imam» ]K 34 ken. In 1905 werd een stenen beer aan de oostzijde gerepareerd en een paar jaar later aan de westzijde. In 1911 kreeg de achterbouw een nieuwe vurenhouten kap en werden twee stuks zespans dakramen aan gebracht. In 1967 schrijft eigenares "Het Waterschap de Diefdijklinie' het Zuidhollands Landschap aan: 'De behoefte aan het Dordtsche huis is in de loop der jaren sterk vermin derd'. Het Waterschap voerde een centraliseringsbeleid van hun dijk- magazijnen door en nu bleek dat ze het gebouw als dijkmagazijn zonder bezwaar konden missen. Het Water schap is dan van oordeel dat de verkoop van een dergelijk historisch gebouw aan een particulier in be ginsel geen aanbeveling verdient. 'Wij hebben aan uw Stichting als mogelijke koper gedacht, omdat zij naar wij menen te weten, reeds ei genares is van het belendende jachthuis en voorts van de aanlig gende wiel cum annexis'. In 1969 werd het ZHL officieel ei genares. De architect J. Walraad uit Brielle voerde de restauratie uit van september 1971 tot eind 1972. De nieuwe bestemming is die van woonhuis. Mansardekap De gebroken zgn. Mansardekap werd vervangen door een zadeldak. Duinhuisje te Oostvoorne (foto Els Speekenbrink) sl§ Achterkant Dordtse Huis (foto Els Speekenbrink) De aanwezigheid van de eerste spantjukken van de oorspronkelijke spanten maakten een reconstructie van dit zadeldak mogelijk; de dak helling was nauwkeurig vast te stel len. Met de dakvorm werden ook beide topgevels in oude staat terug gebracht. Omtrent het uiterlijk van de voorgevel, voor het sloopwerk van 1894, kon men slechts gissen. De onduidelijke beëindiging van de natuursteenpartij boven de ingang o, h 'v'?rv;u^ tegen de gootlijst deed vermoeden dat hoger opgaand natuursteenwerk of beeldhouwwerk in 1894 was ver wijderd. Verder is de laatste restauratie gericht geweest op een verbetering van kwaliteit van de overige onder delen, zoals steunbeerconstructies, metselwerk en houten balklagen. Het snijraam boven de voordeur kon aan de hand van foto's worden gere construeerd en de oorspronkelijke kapverbinding tussen voor- en achter huis kon worden teruggebracht. Het 'Dordtsche huis' en de 'Kruithof' vor men als complex een cultuurlijk hoog tepunt binnen het natuurlijk schoon. Het Zuidhollands landschap wil zich in de toekomst meer inzetten voor het behoud van cultuurmonu menten en bewuster omgaan met haar kwantitatief en kwalitatief waar devolle bezit. In aansluiting op de ontwikkelingen op het gebied van de monumentenzorg, de decentrali satie en de versterkte behoefte aan bundeling van kennis, samenwer king en coördinatie van particuliere organisaties met o.a. gemeenten, heeft het Zuidhollands landschap initiatieven genomen tot inventarisa tie, documentatie en beleidsmatige vernieuwingen t.b.v. haar monumen ten. Ze streeft naar een grotere ver bondenheid met instituties en orga nisaties die actief zijn op cultuurhis torisch terrein. De voorlichting en educatie t.a.v. haar monumenten zal worden versterkt. Het ZHL staat graag open voor uw bruikbare ad viezen. Mw. drs. E. Speekenbrink is kunst historica. Voor de stichting 'het Zuidhoilands landschap' gevestigd te Rotterdam bereidt zij een beleids nota cultuurhistorie voor.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 34