29 v Ellen Hekker met pensioen Ben Bouwmeester met pensioen cie hier een bladzijde aan gewijd. In 1986 hield de provincie Zuid- Holland een studiedag over inventa risatie en behoud van gemalen. 'We proberen op die wijze overal aan dacht voor te vragen. Die aandacht wordt ook gegeven, als je er maar even op attent maakt.' Groene Hart Vorige jaar wees mevrouw Günther erop dat de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening in de Randstad de bouw van vele honderdduizenden wo ningen voorziet, binnen enkele de cennia. Vormen deze plannen geen bedreiging voor het Groene Hart en voor andere buitengebieden? 'Dat moet je eerst verder uitwer ken. Op dit moment is het een grote re dreiging voor de glastuinbouw eerlijk gezegd. Die woonlokaties, zo als die nu gepland zijn, worden na tuurlijk gepland daar waar niets staat, want je hebt grote lokaties no dig en dat zal hoogstens een pro bleem zijn met molens. Dat is voor stelbaar, maar verder niet.' Ook de aanleg van de spoorlijn voor de supersnelle Europese trein levert geen grote problemen op, naar het zich laat aanzien. Deze moeten zoveel mogelijk naast de bestaande spoorlijnen en wegen komen. De zorg voor het landschap moet tegen de druk van grootschalige nieuwbouwplannen bestand zijn. 'We zijn nu bezig met een ontwikke- lingsschets veenweidengebieden. Die gebieden zijn de kern van het Groene Hart: Krimpenerwaard, Al- blasserwaard, Bodegraven. Daar is een heel nieuwe samenleving tus sen agrarische zaken, landinrich ting, natuur en monumenten.' Het behoud van de boerderijen en land- schapsbepalende elementen is in dit plan een belangrijke 'poot'. 'Het is de bedoeling dat dit ook heel sterk in de aandacht blijft staan bij de verdere ontwikkeling.' Gemeentelijk monumentenbeleid Nog slechts 9 gemeenten in Zuid- Holland hebben een eigen monu mentenlijst (ongeveer 10% van het totaal). De provincie voert geen ac tief beleid om gemeentebesturen te stimuleren tot een eigen monumen tenbeleid. 'Maar het gemeentebe stuur weet ons wel te vinden hoor' zegt mevrouw Günther. Bij de intro ductie van het Monumenten Inventa risatie Project (MIP) bij de gemeen ten maken de provinciale medewer kers wel gebruik van de gelegen heid om de gemeentebesturen op deze zaken te attenderen. Mevrouw Günther vindt dat de goedkeuring van gemeentelijke be stemmingsplannen in de praktijk slechts beperkt ruimte biedt voor provinciale sturing ten gunste van monumenten. 'Dat is een eeuwige discussie: hoe ver moet je daar mee gaan? Je komt dan in een span ningsveld van in hoeverre mag je je als provincie met een gemeente be moeien? We proberen het wel, laat ik het zo zeggen.' 'We letten bijvoorbeeld op het windrecht van molens. Daarom heb ben we hiervoor ook een brochure uitgebracht en naar alle gemeente besturen gezonden, of ze daar rekening mee willen houden.' De provincie besteedt wel extra aan dacht aan bestemmingsplannen die gelegen zijn in beschermde stads en dorpsgezichten. Streekplannen De streekplannen die de provincie vaststelt, bieden ook een zekere be scherming. 'Boerderijstroken worden in streekplannen aangegeven, er wordt in streekplannen altijd gespro ken over het verkavelingspatroon, en er wordt in streekplannen ook wel aangegeven waar de molens staan', aldus mevrouw Günther. Een ander punt is de bewoning in het buitengebied, die de provincie wil tegengaan. Alleen om boerderij- Watertoren te Schoonhoven (1901). Foto van J. Wolterson te Schoonhoven. monumenten een functie te geven en zo in stand te houden, gaat de provincie in het veenweidengebied een soepeler regeling hanteren. Mo numentale boerderijgebouwen, die bewoond werden, mogen nu wel als tweede woning gebruikt worden. Onduidelijke toekomst De taak die de provincie in het nieu we bestel van monumentenzorg krijgt is nog niet helemaal duidelijk. Mogelijk moet de provincie de bud getten van de kleinere monumenten gemeenten gaan verdelen. Het uit blijven van de Algemene Maatrege len van Bestuur (AMvB's) ter uitwer king van de nieuwe Monumentenwet vindt mevrouw Günther 'een heel kwalijke zaak, waar we één en an dermaal over aan de bel trekken. Al die gemeenten komen ook bij ons van: zeg nou eens wat, hoeveel geld krijgen we nou en wanneer kunnen we nou die kanjer restaureren?' Op de vraag of er nog veel taken blijven liggen, antwoordt mevrouw Günther dat zij graag nog meer aan dacht zou willen geven aan de in ventarisatie en instandhouding van watertorens, gemalen, stoommachi nes en sluisjes, 'die nogal eens in kommervolle omstandigheden zijn'. Ook boerderijen en molens hebben nog meer aandacht nodig. Na deze opsomming zegt ze: 'er blijft ontzet tend veel liggen, juist door gebrek aan geld, gebrek aan menskracht'. Een mooi begin is er in elk geval wel. Een uitgebreide kennismaking met cultuur en recreatie in deze provin cie biedt overigens de krant 'Uit in Zuid-Holland'. Deze uitgave.bevat een uitgebreide agenda, tot en met september, en is onder andere ver krijgbaar via gemeentehuizen, ANWB- en VVV-kantoren in de pro vincie. Per 1 september gaat de secretares se van Heemschut Ellen Hekker met pensioen. Zij is ruim tien jaar secre taresse van de vereniging geweest. Zij wordt opgevolgd door Hannie van Barneveld te Amsterdam. Zij is neer landica van opleiding en heeft o.m. tien jaar parttime gewerkt bij Muse um Amstelkring te Amsterdam. Per 1 november gaat onze ledenad ministrateur Ben Bouwmeester met pensioen. Ben heeft zich meer dan twintig jaar ingezet voor Heemschut.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 29