mat !Mï@S 9 w^^rfet? De Utrechtse Poort in Naarden wordt gerestaureerd (fotostudio Vonk, Bussum) De op de Turfpoort gevonden leeuw voor de restauratie schiedenis van een omvangrijke res tauratie, die gedurende vijfentwintig jaar onder leiding van vier elkaar op volgende architecten van de Rijksge bouwendienst werd uitgevoerd. Uitstralingseffect In 1989 kwam de tiende fase van dit werk gereed en tevens het volledig uit baggeren van de grachten en aan grenzende wateren tot de oorspronke lijke diepte van 2.60 m. Naarmate de restauratie van de bastions, courtines en ravelijnen gereed kwam werd steeds duidelijker hoe mooi Naarden met zijn unieke dubbele omwalling en omgrachting eigenlijk is. Ook het wo nen binnen die wallen werd steeds aantrekkelijker, met als gevolg dat bij na alle panden in het stadje gerestau reerd of geconsolideerd zijn. Door het functioneren van de eveneens geres taureerde Grote of St.-Vitus kerk en het ruime horeca-aanbod is het geheel bij zonder geschikt geworden voor cultu rele en andere manifestaties. Hoewel de restauratie nog lang niet voltooid is was het resultaat van het een en ander aanleiding om een arti kel te schrijven met bovenstaande titel in het tijdschrift Tussen Vecht en Eem. Bovendien ontstond het idee om de restauratie van de vestingwerken van Naarden door de Rijksgebouwen dienst voor te dragen voor een Europa Nostra onderscheiding. Daartoe werd kontakt gelegd met de besturen van de stichting Menno van Coehoorn en de Bond Heemschut. Mede dankzij de financiële steun van de gemeente Naarden kon een al bum samen gesteld worden met foto's van vóór en na de restauratie. De ge gevens daarvoor werden samenge- sprokkeld voor het bovengenoemde artikel in de archieven van de Rijksge bouwendienst, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, het Nederlands Vestingmuseum en van C. G. Schelte- ma, architect te Naarden. Het album werd met de voordracht voor een Europa Nostra onderscheiding door de Bond Heem schut en door de stichting Menno van Coehoorn opgezonden naar de jury van Europa Nostra in Engeland. In januari 1990 kwam het bericht dat één van de dertig diploma's van ver dienste, die over heel Europa verdeeld waren, in Nederland was toegekend voor de restauratie van de voormalige vesting Naarden. Eén van de acht ere medailles ging ook naar Nederland voor de restauratie van zes Gelderse kastelen. Het artikel over de restauratie van Naarden staat in Tussen Vecht en Eem, 7e jrg. nr. 2 mei 1989 te bestel len bij K. Kool: 02153-15680. Bastion Nieuw-Molen in 1957. (foto Rijksdienst Monumentenzorg) die vanaf de toegangswegen zicht baar zijn aangepakt worden. Maar bastion Turfpoort kreeg voorrang om dat daar het vestingmuseum in geves tigd is. Tijdens de restauratie van dat bastion werd een aardige vondst ge daan. Een leeuw van Baumberger steen, die waarschijnlijk in 1685 werd vastgemetseld en daarna voor eeuwen onder het zand verdween. Op bastion Nieuw-Molen het enige bastion dat weer helemaal in de zeventiende eeuwse vorm werd teruggebracht, werden in de schouders cirkelvormige trapjes aangetroffen, die verder ner gens voorkomen. Vóór de Utrechtse Poort, de enige poort, die in zijn ne gentiende eeuwse vorm nog aanwezig is, werd een gedeelte van de gedemp te gracht weer opgegraven en het oor spronkelijke bruggetje op de nog aan wezige bruggehoofden herbouwd. Dit zijn een paar details uit de ge-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 9