De restauratie van de voormalige vesting Naarden, 1964-1989 E. A. M. Scheltema-Vriesendorp 6 Onlangs werd voor de restauratie van de vesting Naarden door de Europese federatie van monumenteninstellingen Europa Nostra een belangrijke onder scheiding toegekend. N.a.v. deze toekenning een artikel van mevrouw E. A. M. Scheltema-Vriesendorp over de geschiedenis van deze omvangrijke res tauratie, die een kwart eeuw duurde en ruim 20 miljoen gulden kostte. De uit reiking van de prijs is op 10 september a.s. in het stadhuis van Naarden. Toen Naarden in 1926 als verdedi gingswerk was opgeheven begon het verval. Direct daarna ontstond lande lijk overleg tussen personen en instel lingen, die toen al doordrongen waren van de cultuurhistorische waarde van de wallen en de grachten. Dat leidde in 1932 tot de oprichting van de stich ting Menno van Coehoorn, die zich sindsdien inzet voor het behoud van militaire architectuur. Bij de bevolking van Naarden leefde die waardering voor de vesting allerminst. Het zou tot 1953 duren voordat er een stichting Vrienden van de vesting Naarden werd opgericht, die doormiddel van een vestingmuseum de belangstelling van het grote publiek wilde stimuleren. Deze stichting was ook een van de initiatiefnemers voor het op gang bren- Bastion Turfpoort in 1963. De rechter flank en de kerktoren zijn nog van vóór de restauratie gen van de restauratie. Daarvoor werd in 1957 in samenwerking met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg een album samengesteld van foto's van het ergste verval. Ook de Bond Heem schut, die zich al sinds 1911 inzet voor nationale monumenten, publiceerde in 1960 in het gelijknamige tijdschrift arti kelen waarin werd aangedrongen op de restauratie van Naarden. In 1961 was het zo ver dat alle niet bij Defensie in gebruik zijnde gedeel ten van de voormalige vesting in mate rieel beheer over werden gedragen aan het ministerie van O.K. en W. Bo vendien werd de verantwoordelijkheid voor de restauratie in handen gelegd van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, in casu de Rijksge bouwendienst. Het belangrijkste probleem bij de restauratie zou de vochtbestrijding zijn. Er werd gekozen voor een oplos- Oe Raadhuisstraat 22 te Naarden voor de restauratie in 1970 (foto C. G. Scheltema) H4 ltra

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 6