Trap met hekwerk in woonhuis aan Wilhelminapark te Breda. Ar chitect: prof. F.A. Eschauzier werk; een hoogtepunt van het Jugend stil smeedwerk vormt de uit 3000 ver gulde laurierbladen bestaande koepel - met een doorsnede van vijf meter - boven de hal van het Weense Seces- sion-museum van Olbrich( 1898). Maar zelfs in het zoveel stillere werk van de Schotse architect Charles R. Mackintosh (1868-1928) en van de Zweedse architect Ragnar Östberg zijn originele smeedijzeren details te be wonderen. Uit al deze voorbeelden blijkt dat on danks de industriële vormgeving het handwerk van de ambachtsman geluk kig nog altijd zijn bestaansrecht heeft behouden. Dat handwerk wordt immers juist in ere gehouden als reactie op de mechanische productie. Wel worden in de moderne bouwkunst balconhekken meestal gemaakt van staande balus- ters van rondijzer of stripijzer en trap- balustraden van enige staven evenwij dig aan de trapbomen of van staande standaardbalusters. Hekwerken worden samengesteld uit ijze ren handelsonderdelen. Maar als reac tie op deze door de industrie te leveren producten heeft architect irJ. Vegter aan zijn Provinciehuis te Arnhem een balconhek van siersmeedwerk toege past. prof. F. A. Eschauzier ontwierp in een villa te Breda een sierlijke trapba- lustrade en architect H. Knijtijzer maak te voor een klooster te Babberich een hekwerk dat samengesteld is uit zeven aren - drie gerstearen en vier rogge- aren - als een Remonstrantse vertaling van de Menorah, de zevenarmige jood se kandelaar. Zo ontmoeten ook in het hedendaag se siersmeedwerk schoonheid en am bacht elkaar opnieuw. Geen gesloten hekwerken meer voor winkelpanden Onlangs richtte het wijkcentrum 'D'Oude Stadt' weer eens een verzoek schrift aan het gemeentebestuur van Amsterdam betreffende de hekwerken voor winkelpanden (de zogeheten rol luiken). Weliswaar is er begrip voor de bescherming van winkelruiten tegen beschadigingen door verslaafden en criminelen, maar de functionaliteit van het hekwerk behoeft daarom nog geen vijandig karakter te hebben. De hard heid van de dichte hekwerken doet toch wel ernstig afbreuk aan de sfeer van de monumentale binnenstad. Die hardheid moet ook op de vele toeristen die Amsterdam bezoeken een sombere en ongunstige indruk maken. Het voorstel van het wijkcentrum 'D'Oude Stadt' is om de huidige hek werken te vervangen door sierend hek werk in het bijzonder in de omgeving waar de historische panden het stads gezicht bepalen. Daarom wordt ge vraagd financiën vrij te maken om het idee van sierend hekwerk te realiseren. De Bond Heemschut wil dit verzoek gaarne ondersteunen. De vraag rijst echter of het niet wenselijk is om in plaats van het toch wel kostbare sie rend hekwerk over te gaan tot het be vorderen van meer opener hekwerken. Deze kunnen stellig ook worden sa mengesteld uit standaard producten. Zulke hekwerken zullen als zodanig het straatbeeld minder schade berokkenen dan de naargeestige gesloten winkel- schermen. De bescheiden financiële handreiking die de gemeente Amster dam winkeliers op dit punt doet zou vergroot moeten worden b.v. door bij dragen uit het stadsvernieuwingsfonds. H. Knijtijzer is architect BNA te Amsterdam. Balkon met hekwerk aan noordgevel Provinciehuis te Arnhem. Architect: J. Vegter

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 42