Tricotage-fabriek in verval Molen 'De Speelman' behouden Te dichte bebouwing in Voorst Amersfoort wijzigt plannen De Swanenburg consolideren 'Veenhuizen' beschermen Heemschut in actie 39 De oude tricotagefabriek in Winterswijk (foto Henk Westerveld) Winterswijk - Met zorg volgt Heem schut het verval van de voormalige tri cotage-fabriek in Winterswijk. Met de deskundigen van de voormalige Gel derse Monumentenraad is Heemschut van mening, dat het hier om een voor Winterswijk kenmerkend pand gaat. Niet alleen vanwege de monumentaliteit ervan maar ook omdat deze fabriek een stuk historie van het plaatselijke indus trieleven vertegenwoordigt uit het hoog tepunt van de textielfabricage. In een brief aan B. en W. pleit Heem schut ervoor, dat het college alles in het werk stelt om te komen tot behoud van het complex. Mocht dit, ook vanwege de recente brandstichting, niet kunnen, dan verzoekt Heemschut de gemeente dringend voor- en zijgevels te handha ven. Daarachter zou dan nieuwbouw kunnen komen. Speciale aandacht wordt gevraagd voor de koperen jubi leumplaat in de voorgevel, die ook vei lig gesteld moet worden. Sassenheim - In een brief aan de ge meenteraad van Sassenheim pleit Heemschut met klem voor behoud en reconstructie van stellingmolen 'De Speelman'in Postwijk. Dit op verzoek van de Stichting Oud-Sassenheim. Achtkantige stellingmolens zoals deze zijn vrij zeldzaam. De Speelman be hoort, als zij maar vrije windgang be houdt, juist als stellingmolen tussen de bebouwing te staan en kan als mar kant, herkenbaar punt in de wijk een interessant contra-punt vormen, dat de leefbaarheid en het ruimtelijk karakter van de wijk gunstig beïnvloedt. Bij de restauratie gaat het om een 'tonnen- project' en dus niet om miljoenen zoals wel gesuggereerd is. Ook de landelij ke vereniging tot behoud van molens 'De Hollandse Molen' staat volledig achter dit project. Twello - Heemschut heeft grote bezwa ren tegen de veel te dichte bebouwing, die de gemeente Twello blijkens een uitwerkingsplan van het bestemmings plan voor het terrein tussen Kerkstraat en Wilhelminaweg in Voorst voor ogen heeft. B en W, aan wie Heemschut zijn bezwaren heeft kenbaar gemaakt, wil len op dit terrein de maximale 23 wo ningen bouwen, die het bestemmings plan nog juist toelaat. Door het totaal aantal woningen met minstens 3 te re duceren zou worden bereikt, dat op een meer harmonische manier het open terrein wordt volgebouwd, terwijl door het weglaten van de straataanslui ting op de Wilhelminaweg tevens spra ke is van een belangrijke kostenbespa ring, die de reductie van het aantal wo ningen enigszins kan compenseren. Amersfoort - De gemeenteraad van Amersfoort heeft onlangs het omstre den stadsvernieuwingsplan voor het centrum gewijzigd vastgesteld. B en W hebben Heemschut bericht, dat een van die wijzigingen betrekking heeft op de structuur van de bebouwing langs de westelijke schil en zuid-westelijke rand van de binnenstad. Die structuur zal worden afgestemd op het tracé van de oorspronkelijke stadswal en stads gracht, waarbij de kenmerkende karak teristieken hier zullen worden gehand haafd. Dit betekent, dat karakteristieke onderdelen van de gebouwen Amicitia, waarvoor Heemschut zich krachtig heeft ingezet en Stadsring 36 alsmede het plantsoen ter hoogte van de Koe straat en de entrees van Arnhemse straat en Utrechtsestraat ook gehand haafd blijven. Wat het plantsoen betreft zal bij de inrichting van de open ruimte - in samenhang met de aangrenzende verkeersbestemming - gestreefd wor den naar handhaving en versterking van stadswalgroenstructuur en -profiel. Mocht bij verdere planuitwerking niet geheel of gedeeltelijk kunnen worden voldaan aan handhaving van reminis centies uit het verleden dan kan daar van vrijstelling worden verleend. Gendringen - Het voortschrijdend ver val van de ruïne van het voormalige kasteel De Swanenburg in Gendringen vervult Heemschut met grote zorg. Verval en onttakeling lijken sneller plaats te vinden dan normaal verwacht kan worden als gevolg van weersin vloeden e.d. Aldus Heemschut in een brief aan B. en W. van Gendringen. De restanten van het torentje, vervolgt de brief, zijn vooral de laatste jaren zo snel gereduceerd, dat opheldering hierover op zijn plaats is. Het voormalige kas teelterrein valt in zijn geheel onder de beschermende werking van de Monu mentenwet. Dat geldt dus ook voor de medio 1976 nog zichtbare muurresten van kelders e.d., die thans niet meer als zodanig zichtbaar zijn. Zijn die res ten zorgvuldig met aarde toegedekt of met of zonder toestemming uitgegra ven en verwijderd? Heemschut staat een consolidatie- en cq. restauratie van de restanten van de Swanenburg voor, die in goed overleg en samenwerking tussen de gemeente en de eigenaar zou moeten worden gerealiseerd. Veenhuizen - Het Rijk is van plan alle niet strikt penitentiaire gebouwen en terreinen van het bekende gebouwen complex Veenhuizen af te stoten. In een brief aan de minister van WVC schrijft Heemschut, dat het hier om een gebied van groot cultuur-historisch be lang gaat. Immers de oprichting van de Maatschappij van Weldadigheid, op wier initiatief Veenhuizen tot stand kwam kan als de belangrijkste staat- en landbouwhuishoudkundige onderne ming van de 19e eeuw in ons land wor den beschouwd. Het streven was erop gericht werk en zelfstandigheid voor de 'behoeftige klasse' te verkrijgen. Heem schut vreest, dat door privatisering van het complex de weg vrijkomt voor on gewenste ontwikkelingen zoals het na laten van onderhoud of zelfs sloop, het niet-passend verbouwen van objecten, en het verval van cultuurgronden. Al leen de NH kerk staat momenteel op de lijst van beschermde monumenten. Er zijn volgens Heemschut veel meer beschermenswaardige objecten. Uit het Monumenten Inventarisatie Project kwamen er 70 naar voren. Heemschut acht een totaalvisie nodig om tot een goede bescherming van het gebied te komen. Zij zal daartoe een voordracht doen. J.K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 39