mmzsit.~n sr? 38 De Woudenberg 'handtekening'; kwaliteit tot uiting komend in de combinatie ervaring, vakmanschap en kennis (Detail Koninklijke Schouwburg, Den Haag) let!) door te komen als kolenhandelaar en... klompenmaker!!! Een vervolg op deze studie kwam in '46 toen de nog jonge Woudenberg bij zijn oom Izaak, werkzaam aan de Cu- nerakerk in Rhenen, in de leer ging en daar het moeilijke gewelfbouwen leer de. Hij mocht de aldus opgedane ken nis en ervaring daarna zelfstandig in praktijk brengen in o.a. de Koorkerk in Middelburg. Daarna gaan het steeds verder ver werven van kennis en ervaring op het gebied van de oude bouwkunst en res taureren hand in hand met het uitbou wen van het bedrijf en het opbouwen van een uitstekende naam als restaura tie-aannemer. De ontwikkelingen Wanneer je vijftig jaar lang meeloopt zie je het vak voor je ogen veranderen. De heer Woudenberg heeft nog de pe riode meegemaakt van het 'harde' te- rugrestaureren. Ook kan hij smakelijk vertellen over weer compleet gemaakte ensembles met historische bouwfasen en al. Die tijd is al lang afgesloten al hoewel de heer Woudenberg wel kwijt wil dat in een meer recent verleden de weegschaal wel iets te ver naar de an dere kant is doorgeslagen. Niet alle eerdere ingrepen aan een gebouw ver dienen bij een restauratie evenveel re spect. Er is volgens hem dan ook geen vaststaand, dogmatisch recept voor restaureren te geven. Iedere restauratie is anders, je blijft in dit vak eigenlijk al tijd op een bepaalde manier een begin neling. Ook maakte hij de verschuiving mee van regie-werk naar projecten met een vaste aanneemsom. Het werken op re gie-basis houdt in dat men met een kleine, voorlopige begroting aan een deel van het werk begint en er steeds een stukje bijneemt. Een werkwijze waarbij men van tevoren geen zicht heeft op de totale duur en kosten van en karwei. En dat was in de vijftiger en zestiger jaren misschien maar goed ook. Nederland had nog niet zoveel geld, en als de totale som van tevoren op de onderhandelingstafel was ge legd hadden verschillende grote her bouw- en restauratie-projecten wel eens afgeblazen kunnen worden. Sub- sidieverlenend Den Haag was zich een hoedje geschrokken! De architecten Vanzelfsprekend heeft de heer Wou denberg ook met vele architecten te maken gehad. Van bijna al deze men- kundig erfgoed en er zo voortreffelijk mee omgesprongen is gaat natuurlijk niet met zijn metselaarshanden over el kaar zitten. Allereerst gaan hem het aantal en het peil van de diverse vakopleidingen ter harte. 'Denk aan jullie opleidin gen...' zei hij nog op 30 maart. In het verlengde hiervan koestert hij het idee, of blijft het een droom?, de herbouw van het middenschip van de Utrechtse Dom als internationale leerlingwerk plaats te laten fungeren. Niet alleen op het ambachtelijke, maar op alle ni veaus. In samenwerking met 'Zeist' wordt gewerkt aan een cursus Onderhoud Oude Gebouwen voor gemeente-amb tenaren. Naar aanleiding hiervan merkt de heer Woudenberg op dat hij met de decentralisatie niet gelukkig is. De stu rende kracht van de Rijksdienst is vol gens hem teveel uitgehold, het over zicht ontbreekt. Ook is met het delege ren van allerlei taken naar het gemeen telijk niveau de bescherming van mo numenten teveel een zaak geworden van plaatselijke prioriteiten, middelen, interesses en soms in zeer kwalijke ge vallen van vriendjespolitiek. Monumen ten vertegenwoordigen bijna altijd een boven-locaal belang, behandel ze ook als zodanig! Bestuurlijk is de heer Woudenberg ook nog actief in de Stichting tot In standhouding van Molens in de Alblas- serwaard en de Vijfheerenlanden. Hij doet ongetwijfeld nog meer, of is nog meer van plan, dan we hier kunnen ver- Een ander groot Woudenberg-project: de Pieterskerk in Leiden, nu o.a. verhuurd als examenzaal aan de Leidse Universiteit sen heeft hij ontzettend veel geleerd, hetgeen overigens ook opgaat voor een aantal bouw- en kunsthistorici. Sommige van deze architecten specia liseerden zich op een bepaalde perio de of stijl. De echte groten onder hen wisten echter alle opdrachten tot een goed einde te brengen. Uitrusten? Een man die vijftig jaar lang zo begaan is geweest met het lot van het bouw- melden. Monumentenminnend Neder land zal de heer Woudenberg nog vaak tegenkomen. Gijs Woudenberg vaarwel?... mooi mis... Gijs Woudenberg tot ziens!!!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 38