Gijs Woudenberg: afgezwaaid of toegezwaaid? Leo van der Meule 37 Een metselaar/aannemersbedrijf dat aantoonbaar al 230 jaar zijn steentje bij draagt aan nieuwbouw, onderhoud en restauraties in ons land en daarbuiten. Een bedrijf dat al die jaren van vader op zoon is overgegaan, dat nooit in vreemde handen is geweest. Een gesprek met de man, die maar liefst vijftig jaar van de 230 zelf heeft meegemaakt. Gijs Woudenberg in de St. Maartenskerk in Zaltbommel, een van de vele kerken, die hij restaureerde (foto Cor de Koek). De 'jongens' van Woudenberg aan het werk: het leggen van de nieuwe vloer in de Grote- of St. Jacobskerk in Den Haag (foto Stichting Grote of St. Jacobskerk, Den Haag) Het is inmiddels bekend: de Neder landse monumentenzorg heeft afscheid genomen van restauratie-aannemer G. Woudenberg, directeur, alhoewel hij zichzelf niet graag zo ziet, van de Ko ninklijke Woudenberg Ameide B. V. Dat gebeurde met een schitterende bijeen komst, op 30 maart jongstleden in de St. Maartenskerk in Zaltbommel, waar behalve natuurlijk de naaste familie en vrienden ook velen aanwezig of verte genwoordigd waren met wie Wouden berg gedurende een halve eeuw zo prettig heeft samengewerkt. De wel zeer grote opkomst onderstreepte nog eens dat niet alleen de afzwaaiende ju bilaris de samenwerking heeft ervaren! Heemschut sprak met de heer Wou denberg in zijn eigen woning, een wel zeer fraaie replica van een achttiende- eeuws patriciërshuis aan de stadgracht van Vianen, één van die prachtige, oude rivierstadjes waaraan ons land zo rijk is. De loopbaan In 1940 kwam de heer Woudenberg bij zijn vader Lambertus in dienst om het vak van metselaar te leren. De Wou- denbergs zijn van oudsher metselaars en ook de dertienjarige Gijs ontkwam niet aan het zich eigen maken van de fijne kneepjes van dit ambacht. De pe riode '43-'45, toen er echt geen werk meer was, werd overbrugd met stude ren. Dit soepel opvangen van een leemte in het werkaanbod heeft Wou denberg niet van een vreemde. Zijn grootvader bijvoorbeeld zag er niet te genop de slappe wintertijd (vorstver-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 37