Noten 35 sloop. De laatste maal in de jaren ze stig, toen voor de huizen aan de Spaarnelaan, die er erg slecht aan toe zijn, al vervangende nieuwbouwontwer- pen op tafel lagen. Na lang wikken en wegen zag de gemeente van het voor nemen om te slopen af. Tenslotte werd het complex in 1978, na een actie van buurtbewoners, op de rijksmonumen tenlijst geplaatst. Natuur en stedebouw geïntegreerd Tuinwijk-Zuid ligt ten zuiden van de Haarlemmerhout, in een gebied dat Het meest bijzondere kenmerk van het complex is de manier waarop ge meenschappelijke tuinen en huizen met elkaar in verband zijn gebracht. Van Loghem heeft de plattegronden name lijk zo ingedeeld dat de woonvertrek ken voornamelijk aan de achterzijde, dat wil zeggen de binnentuinen, liggen. Keukens en bergruimtes bevinden zich, met uitzondering van de huizen aan de Spaarnelaan, aan de straat, in uitbouwen waarop grote balkons zijn geplaatst. Monumentenzorg Haarlem stelt in een onderzoeksrapport (1988) met nadruk dat deze indeling gehand- Maar ach, wie maalt hierom. Volkswo ningbouw past beter bij het beeld dat 'men' van Van Loghem heeft als sociale vernieuwer van de bouwkunst. En op deze wat slinkse manier blijft in ieder geval een prachtig huizencomplex be houden. Huizen van Van Loghem aan de Tuinwijklaan aan het begin van deze eeuw door de Amsterdamse zakenman F). A. M. Grip- peling als villapark tot ontwikkeling werd gebracht.2) Van Loghem heeft, afgezien van Tuinwijk-Zuid, in dit ge bied 17 woningen gebouwd, voorna melijk landhuizen. De huizen van Tuin wijk-Zuid, dat in noordzuid richting wordt doorsneden door de Tuinwijk laan, zijn ondergebracht in langgerekte stroken die rechthoekig rond of aan twee gemeenschappelijke binnentui nen zijn gegroepeerd. Deze veel ge roemde stedebouwkundige opzet komt overeen met de waarde die Van Log hem toekende aan de integratie van natuur en stedebouw en sluit aan bij zijn (socialistische) ideeën over het be lang van gemeenschapszin onder de bewoners. De landschappelijk aange legde binnentuinen zijn rijkelijk beplant met allerlei heesters, boom- en plan tensoorten en kunnen worden betreden door monumentale poorten. In hoever re de latere representant van het Nieu we Bouwen zich heeft laten inspireren door concrete stedebouwkundige mo dellen van Engelse tuinsteden of publi caties daarover, is niet bekend. haafd moet blijven, aangezien deze een essentieel onderdeel is van het to tale complex.3) Niet echt sociale woningbouw De gemeente Haarlem heeft bij zijn lob by om de financiering van de restaura tie rond te krijgen voortdurend de archi tectuurhistorische betekenis van Tuin wijk-Zuid beklemtoond. Begrijpelijk, want pappie moest zijn beurs trekken. Op een leugentje om bestwil keken de nijvere ambtenaren daarbij niet, zoals de stellingname dat het hier om baan brekende sociale woningbouw gaat. Tegenwoordig mogen de huizen tot de woningwetsector behoren, begin jaren twintig konden ze gezien hun grote aantal vertrekken - 5 tot 11 kamers -, en elementen als buffetkasten met glas in lood, balkons en pergola's wedijve ren met de beste middenstandswonin gen en kleine landhuizen. Woning bouwvereniging Tuinwijk was ook niet gesticht ten behoeve van arbeiders, maar bedoeld om ambtenaren, onder wijzers e.d. te huisvesten, die, evenals - opvallend genoeg - architecten, schrijvers en beeldend kunstenaars, al tijd een belangrijk onderdeel hebben uitgemaakt van de Tuinwijk-bevolking. 1 J. B. van Loghem, 'Het woningvraag stuk', De Nieuwe Amsterdammer, 10 april 1920. 2 J. van de Beek en G. Smienk, 'Ir. J. B. van Lochem b.i. architect', Plan 12, 1971, 29. 3 Architectuurhistorisch onderzoek naar het exterieur van Tuinwijk-Zuid te Haarlem. Monumentenzorg Haarlem, Haarlem 1988, 2 delen, 1, 40. Wim de Wagt is kunsthistoricus en free lance publicist, onder andere bij het Haarlems Dagblad.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 35