Restauratie Van Loghem's Tuinwijk-Zuid vrijwel zeker i Wim de Wagt 34 Vol goede moed schreef de architect J. B. van Loghem in 1920, meegevoerd door het wijdverbreide geloof in de zegeningen van de tuinstad: 'De hei, de duinen en de bosschen ze liggen gereed om er de nieuwe tuinsteden te scheppen. Geen buitenwijkjes van grote steden, die opgezogen worden door die steden, maar complete nieuwe steden voor elke uitbreiding De nieuwe horizon die de Haarlemse bouwkundig ingenieur zag gloren moest de herinnering aan de huurka zernes van de 19de eeuwse stede- bouw doen verflauwen: 'In de nieuwe steden zal het geheele huis voor een gezin reegel zijn, daar slechts dan de kinderen in blijheid in de natuur kunnen opgroeien.'1) Zover is het niet gekomen, de idealen van Van Loghem en met hem nog vele andere architecten en stede bouwers ten spijt. Wèl is ons land in de periode vanaf ongeveer 1910 tot in de Binnentuin in de Tuinwijk (foto Gem. Dienst Monumentenzorg Haarlem) Plattegrond van Tuinwijk-Zuid DJ jaren twintig verrijkt met enkele kostelij ke voorbeelden van woningbouw geba seerd op de tuinstadsgedachte van de Brit Ebenezer Howard. Het in Haarlem gelegen Tuinwijk-Zuid, ontworpen door Van Loghem en gebouwd tussen 1920 en 1922, is slechts één schakel in een lange, rijk geschakeerde keten. Vanaf komende jaarwisseling zal dit rijksmo nument worden onderworpen aan een grondige, twee jaar durende restaura tie. Zoals het er nu uitziet komt het hui zencomplex, dat 86 woningen en (oor spronkelijk) een vergadergebouw om vat, er goed van af. De Haarlemse ge meentelijke Dienst Monumentenzorg, die het project samen met de Dienst Volkshuisvesting begeleidt, verzekert dat het uitgangspunt bij de restauratie het herstel van de oorspronkelijke ar chitectuur is. De restauratie zal worden uitgevoerd door Architectenbureau HaskoningXe Nijmegen. Aanleiding voor de opknapbeurt is de alarmerend bouwkundige staat waarin de huizen verkeren, De lijst met noodzakelijke ingrepen is lang. Een paar voorbeelden. Gezien de slechte staat van het metsel werk is een groot deel van de buiten muren, inclusief de fraaie detaillerin gen, dringend aan vernieuwing toe. De bakstenen afscheidingen tussen de balkons, die in veel gevallen zijn ver dwenen, zullen moeten worden her bouwd. Pergola's Het houtwerk van de zo kenmerkende pergola's op de verdiepingen dient te worden hersteld of in zijn geheel gere construeerd. Of de huizen ook hun oude kleuren terugkrijgen, daarover is nog niets besloten. Wel is vorig jaar een begin gemaakt met kleuronder- zoek. De kosten van de restauratie rijzen de pan uit: 195.000 per woning, wat het totale bedrag brengt op een slordige 17 miljoen. Grootste boosdoener is de slechte fundering. Doordat bij de bouw destijds te weinig zand aan de bodem is toegevoegd is ene groot dele van de huizen in de loop van de tijd flink ver zakt. Een nauwlettend passant kan dit constateren aan de hand van de vele scheuren in de muren, als een soort bouwkundig cracquelé. Dit nijpende probleem, dat zich overigens al direct na de bouw voordeed, zal worden ver holpen door het hele complex te schra gen met dubbele gewapend betonpa- len, die op korte afstand van elkaar kruiselings onder de buitenmuren in de grond worden geslagen. De gemeente Haarlem, die eigenaar is van Tuinwijk-Zuid, verdient een pluim. Jarenlang hebben de betrokken gemeentetelijke diensten (met name Monumentenzorg en Volkshuisvesting), bijgestaan door het College van B. en W., zich ingespannen om de restauratie van de grond te krijgen en bij de rijks overheid subsidies los te peuteren. Zelf draagt Haarlem ettelijke miljoenen bij, die zijn vrijgekomen door jaarlijks be dragen te reserveren op lopende be grotingen. Uiteindelijk is een ingewik kelde formule gevonden, waarbij de mi nisteries van VROM en WVC gezamen lijk het leeuwendeel voor hun rekening nemen (12,4 miljoen). Bij de installatie van de Raad voor het Cultuurbeheer in de Nieuwe Kerk te Den Haag op 15 maart jl., fourneerde minister Hedy d'Ancona van WVC de 3,4 miljoen extra subsidie, die Haarlem nodig had om met gepaste trots de restauratie aan te kunnen kondigen. Er resteert nu nog een gat van enkele miljoenen guldens, dat gevuld moet worden door gelden van de Europese Gemeenschap en/of Provincie Nood-Holland. Regelmatig bedreigd De Haarlemse inspanningen om Van Loghems schepping voor het nage slacht te behoeden krijgen extra reliëf in het licht van de geschiedenis. Diver se keren heeft Tuinwijk-Zuid in zijn be staan te kampen gehad met plannen die uitgingen van hele of gedeeltelijke

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 34